JEDNA SLIKA HILJADU REČI: Izložba ilustracija Marije Hese posvećena Fridi Kalo u Institutu Servantes
Stara poslovica kaže: “Jedna slika, hiljadu reči“, a da je to tačno, uspela je da dokaže Marija Hese, koja je u Institutu Servantes, izložila jedinstvenu i nadasve originalnu biografiju velike meksičke slikarke, Fride Kalo, kroz ilustracije u tehnici tuš, gvaš i akvarel.
Foto: Krisitna Kecman
Izložena dela svojim skladom uspešno otključavaju duh Fridine ličnosti, ali i njenu tajanstvenu umetničku dvojnicu, jer povezuju ključne trenutke iz Fridinog burnog života sa umetničkom inspiracijom, likovnim motivima, tehnikama koje su reprezentativne za ovu energičnu slikarku.
Foto: Krisitna Kecman
Ilustracije su poređane hronološki, što odgovara biografskom metodu, a posetioci će na taj način zaista moći da osete intezitet neumorne borbe koju je Frida Kalo vodila svojom umetnošću protiv smrti i očaja.
Foto: Krisitna Kecman
Posetioci izložbe moći će da kroz slike upoznaju Fridu kao devojčicu u porodičnoj kući u Kojoakanu, Fridu-bogalja, nakon teške saobraćajne nesreće u kojoj joj je tramvaj zdrobio nogu, Fridu koja odustaje od medicine kako bi se posvetila slikarstvu, Fridu kao ženu brakolomnog Dijega, ili Fridu kao velikog lučonošu komunizma – postojale su čak i glasine da je bila u tajnoj vezi sa Lavom Davidovičom Trockim, čuvenim revolucionarem jevrejskog porekla, kojeg je pisac Danilo Kiš obesmrtio u svojoj “Grobnici za Borisa Davidoviča".
Foto: Krisitna Kecman
Frida Kalo večna je inspiracija sledbenicama feminističkog pokreta, budući da je jedna od retkih slikarki koja je javno bila u ljubavnoj vezi sa drugom ženom, oblačila se kao muškarac, pušila cigarete i pila alkohol.
Foto: Krisitna Kecman
Fridin smeh je bio uvek slobodan i najglasniji u prostoriji u koju bi ušla, njena odeća je uvek bila jarkih i živih boja, a značajni meksički pisac, Karlos Fuentes, rekao je da se čitav svet divio Fridinim autoportretima, koliko i njenom osobenom načinu života, ponašanja i oblačenja. Kao umetnica, i kao žena, Frida Kalo je neprestano hodala po metaforičnoj žici između bola, očaja, ljubavi i nade.
“Ja nisam bolesna, ja sam slomljena. Ali sam sretna sve dok mogu slikati”, rekla je o sebi ova legendarna umetnica.
Foto: Krisitna Kecman
Njen život je bio niz katastrofa, počevši od dečije paralize od koje je obolela u svojoj šestoj godini, preko tramvajske nesreće, bolesti, pobačaja, razočaranja u svog muža i ljubav, amputacije noge i pokušaja samoubistava.
Foto: Krisitna Kecman
Veliki broj Fridinih slika jesu autoportreti, čak 55 njih, od 140 slika koliko je ukupno naslikala, i čest motiv na njenim autoportretima jeste kosturska lobanja, skrivena živim bojama, unutar njenog oka, što simboliše Fridin hod između sila Erosa i Tanatosa.
Foto: Krisitna Kecman
Ilustracije Marije Hese, jedne od najpoznatijih savremenih biografa Fride Kalo, izložene
pod nazivom "Frida Kalo: Jedna biografija", jesu savršen opis Fridinih unutrašnjih rascepa i
borbi, ali su takođe i idealna oda ovoj velikoj umetnici meksičkog slikarstva. Izložba će biti
otvorena do 30. marta, a ulaz je slobodan.