Zdravlje
06.01.2024. 08:05
R.E./ Healthline

Moguće je

Kako da uživate u trpezi za Božić, a da vam ne presedne

stomak, nadutost
Izvor: Shutterstock

Ko se nije ugojio za novogišnje praznike, kao da ih nije ni slavio. Sezona slava, Noga godina, a sada je na red došao i Božić. I tako, dok 6. januara čekate da sat otkuca ponoć, jedino o čemu razmišljate su pihtije, sarme, ruska salata, pečenje. Koliko god zvučalo primaljivo, pun stomak može izazvati mučninu, probavne probleme, osećaj nadutosti. Evo nekoliko saveta kako da se dobro najedete, a bez posledica.

Prepoznajte svoje okidače

Božićna trpeza uvek deluje potpuno neodoljivo. Iako biste možda probali od svega po malo, ukoliko niste vi pripremali hranu, bilo bi dobro da se prvo raspitate o sastojcima koji su korišćeni za pripremu svakog jela.

"Bilo da se radi o mlečnim proizvodima, glutenu ili nekoj drugoj hrani, važno je znati o intoleranciji na hranu i drugim uzrocima stomačnih tegoba kako biste ih izbegli, odnosno sprečili probavne probleme poput nadimanja", rekao je za Healthline Majkl Hartman, stručnjak za ishranu.

Ukoliko ste otišli u goste, diskretno pitajte domaćina o sastojcima koje je koristio za pripremu obroka.

Ne čuvajte "mesto u stomaku" za obilan obrok

Naravno da svi želimo da "sačuvamo mesta" u stomaku za bogatu Božićnu trpezu, ali redovno konzumiranje hrane tokom dana može vam pomoći da izbegnete prejedanje.

Umesto da "štedite" sve svoje kalorije za obilan obrok, uzimajte redovne obroke kako biste održali varenje tokom dana, ali i da ne biste pregladneli i nekontrolisano navalili na sve što vidite na stolu.

Pokušajte sa zdravijom verzijom

Ne dopustite da vas prevare "gladne oči". Pre nego što napunite tanjir, dobro pogledajte šta se sve nalazi na stolu.

Verovatno će vam povrće biti najmanje privlačno, ali ono dosta pomaže u smanjenju nadimanja, osim ako se ne radi o rotkvama i kupusu. 

Ograničite unos alkohola

Iako bez njega ne prolazi nijedna proslava, konzumiranje alkohola nakon obilnog obroka može pogoršati nadimanje.

"Alkohol je zapaljenska supstanca koja može usporiti varenje i povećati zadržavanje vode, čineći da se osećate pospano. To takođe može dovesti do otoka u telu, što dalje može dovesti do stvaranja gasova, nelagodnosti i nadimanja", rekao je Hartman.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Popiješ pilulu i ne moraš na trening?! Da li je to moguće?
lekovi, lek

Istraživanje

25.09.2022. 19:40

Popiješ pilulu i ne moraš na trening?! Da li je to moguće?

Svi znamo da je vežbanje dobra za naše zdravlje. Pomaže nam da ostanemo vitalni, vitki, pokretljivi. Fizička aktivnost smanjuje rizik od srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2, čak i nekih vrsta raka. Ipak, ne vežbamo baš svi redovno, čak se ni ne krećemo koliko bi trebalo.
Close
Vremenska prognoza
scattered clouds
5°C
18.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve