Aktuelno
Da li sledi novi "kineski šok“?
Kao što je već poznato kineski tehnološki centar "Šenžen“ nedavno je objavio planove za veliku ekspanziju automobila.
Plan predviđa izgradnju fabrika, otvaranje novih morskih puteva, ali i dozvolu da još 20 kompanija izvozi polovne automobile… Ekspanzija izvoza kineskih automobile samo je jedan deo mozaika od kog strepi Zapad, a to je novi "kineski šok“.
Ovaj termin korišćen je prvi put krajem devedesetih i početkom dvehiljaditih kada je globalna privreda doživela "kineski šok“, odnosno uvoz jeftine robe proizvedene u Kini, koji je pomogao da se u lokalnim proizvodnjama zadrži niska inflacija, ali po cenu gubitka radnih mesta.
Neki podaci pokazuju da je Amerika od 1999. do 2011. godine izgubila više od dva miliona radnih mesta zbog kineskog uvoza jer su proizvođači nameštaja, igračaka i odeće poklekli pred konkurencijom.
Sličan scenario mogao bi da se desi ponovo jer Peking udvostručuje izvoz kako bi oživeo privredni rast, u trenutku kada Kinu trese velika kriza sa nekretninama.
"Vol strit džurnal“ piše da kineske kompanije potpomognute jeftinim državnim zajmovima preplavljuju strana tržišta proizvodima koje ne mogu da prodaju u domovini.
Međutim, situacija nije ista kao početkom dvehiljaditih. Pre svega, Kina više nije ista ekonomija, sada je mnogo veća, a sa druge strane, SAD i druge zapadne države rade sve što mogu kako ne bi doživele isti scenario i gledale reprizu kada je jeftina kineska roba ostavila mnoge njihove kompanije bez posla. Zbog toga su izdvojili milijarde dolara kao podršku domaćim industrijama, ali su i zapretili nametanjem carina na uvoz iz Kine.
Takođe, ne treba zaboraviti da EU već neko vreme postavlja pitanje da li su električna vozila kineske proizvodnje nepravedno subvencionisana i treba li da budu podvrgnuta carini ili drugim ograničenjima uvoza, dok je Donald Tramp takođe govorio o udaru na uvoz iz Kine carinama.