HEPA Balkan Office
Kako sve sarađuju Srbija i Mađarska, šta izvozimo i uvozimo
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u 2022. godini vrednost izvoza iz Srbije u Mađarsku iznosila je 1.578.779.000 evra, što je rast od 32,3 % u odnosu na 2021. godinu, a za prva dva meseca 2023. godine izvezeno je robe u vrednosti od 286,3 miliona evra, što je rast od 33,5 % u odnosu na isti period prethodne godine.
Među najznačajnijim proizvodima prema nomenklaturi statistike spoljne trgovine koji su izvezeni u 2022. godini i u prva dva meseca 2023. godine, a prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, nalaze se setovi provodnika za avione, vozila, brodove, električna energija, ostala elektronska integrisana kola, centrifugalne pumpe, delovi za gasne turbine, kukuruz, ostali fosfati kalcijuma, delovi za klipne motore i drugo.
Kada je reč o uvozu, prema nomenklaturi statistike spoljne trgovine koji su uvezeni u 2022. godini i u prva dva meseca 2023. godine, a prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, nalaze se prirodni gas u gasovitom stanju, električna energija, lekovi, gasna ulja, ostali električni provodnici, motorni benzin i drugo.
Promociji mađarskih firmi i unapređenju međunarodnog imidža Mađarske, doprinela je Mađarska agencija za promociju izvoza – HEPA. Kako bi ostvarila svoj cilj, sarađuje sa državnim agencijama i drugim partnerima, među kojima se nalazi i Razvojna agencija Srbije (RAS). Saradnja između RAS-a i HEPA-e inicirana je na desetom zasedanju Zajedničke komisije za ekonomsku saradnju između Republike Srbije i Mađarske, koja je održana u Budimpešti u novembru 2019. godine.
Vlada Republike Mađarske usvojila je "Investicionu šemu za Zapadni Balkan“, čiji je cilj da pospeši ekonomski razvoj i pripremu za članstvo u EU zemalja Zapadnog Balkana kroz jačanje prisustva mađarskih kompanija putem finansijskih instrumenata, kao što su nepovratni grantovi za projekte koji budu uspešno ocenjeni.
U Memorandumu o razumevanju potpisanom između dve agencije navedeno je da će one promovisati ekspanziju trgovine i investicija između dve zemlje u duhu principa jednakosti i reciprociteta. Godine 2020. nepovratne grantove Vlade Republike Mađarske dobilo je 8 projekata u iznosu od 14.023.583 evra, a 2021. godine je bespovratne grantove Vlade Republike Mađarske u okviru "programa rasta stranih tržišta“ takođe dobilo 8 projekata u iznosu od 27.820.517 evra.
Prema raspoloživim podacima Narodne banke Srbije za period od 2010. godine, zaključno sa prvim kvartalom 2022. godine, zabeleženi su prilivi po osnovu ulaganja mađarskih rezidenata u Republiku Srbiju i to u iznosu od oko 1.076,0 miliona evra, čime je Mađarska zauzela 9. mesto na listi zemalja sa najvećim ulaganjima u Srbiju u navedenom periodu. Izvoz u 2022. i prva dva meseca 2023. godine bio je 1.501,4 miliona evra, pa se Mađarska našla na 4. mestu na osnovu analize Republičkog zavoda za statistiku.
Odnosi Srbije i Mađarske su na istorijskom maksimumu, a pokazatelj dobrih odnosa je i otvaranje kancelarije za promociju malih i srednjih preduzeća u regionu Zapadnog Balkana – HEPA Balkan Office pre 4 godine, sa sedištem u Beogradu i sa partnerskim kancelarijama u Skoplju i Podgorici.