Ekonomija i biznis
Koliko je u Rusiji ostalo STRANIH kompanija
Zapadne kompanije poput” Avon produkt“, “Er likvid“ i “Rekit“ nastavljaju da posluju u Rusiji uprkos najavama da će napustiti ovu državu nakon što je usledila invazija na Ukrajinu.
Razlog za ovakvu odluku jeste to što se birokratske prepreke povećavaju, a potrošačka aktivnost oporavlja.
Ove kompanije nisu jedine. Mnogi rukovodioci stranih kompanija trenutno razmatraju da li da se uopšte povuku iz Rusije.
Mnoge evropske kompanije zaista su se našle između kamena i nakovnja, istakao je jedan izvršni direktor koji radi sa zapadnim kompanijama u Rusiji, prenosi “Fajnenšel tajms“.
“Rekli su da će otići. Predočen im je izbor kupca koji im je bio neprihvatljiv.“
Zapadne kompanije su za 30 godina izgradile po četiri-pet fabrika i ne planiraju da ih prodaju sa “90-procentnim popustom“, prenosi “Fajnenšel tajms“.
Brojevi su takvi da je ukupno više od 2100 multinacionalnih kompanija ostalo u Rusiji od 2022. godine, otkrila je Kijevska škola ekonomije, u poređenju sa oko 1600 kompanija koje su ili napustile rusko tržište, ili su smanjile poslovanje.
Na primer kompanija “Koka-Kola“ prestala je sa isporukom svojih sirupa za bezalkoholna pića u Rusiji. Međutim, umesto nje, isporukama se bavi “Koka-Kola Helenik“, koja je stvorila “Multon Partners“, u koji ulazi “Dobri-Kola“, brend novog naziva sa starim ukusom koka-kole.
Procene agencije Rojters pokazuju da su strane kompanije odlaskom sa ruskog tržišta do marta izgubile više od 107 milijardi dolara. Pod gubicima se podrazumevaju otpisi I propuštena dobit. Njihov obim porastao je za trećinu od prethodne procene u avgustu 2023.
Tokom poslednje tri godine broj pravnih lica sa stranim učešćem u Rusiji smanjio se za trećinu.