Misteriozni mesec
NASA otkrila ugljen-dioksid na površini Plutonovog meseca Harona
NASA je otkrila tragove ugljen-dioksida na površini Harona, najvećeg meseca patuljaste planete Pluton, otkriće koje bi moglo pružiti nove uvide u formiranje ovog misterioznog meseca i njegovog matičnog tela.
Ovo otkriće rezultat je novih istraživanja sprovedenih pomoću svemirskog teleskopa “Džejms Veb“, a objavljeno je u časopisu “Nejčer komunikejšen“.
Zahvaljujući posmatranjima svemirskog teleskopa “Džejms Veb“, naučnici su detektovali prisustvo ugljen-dioksida i vodonik-peroksida na Haronovoj površini. Teleskop koristi infracrvenu spektroskopiju, tehniku koja omogućava razlaganje svetlosti na pojedinačne boje, kako bi identifikovao molekularni sastav udaljenih nebeskih tela.
Otkriće ugljen-dioksida na Haronu ključno je za dalje razumevanje kako su se formirali Pluton i njegov mesec.
Naučnici veruju da je ovaj gas dospeo na površinu usled udara asteroida koji su otkrili dublje slojeve ispod ledene površine. Ovo otkriće ugljen-dioksida i vodonik-peroksida moglo bi dodatno osvetliti procese koji se odvijaju na transneptunskim objektima, kao što su oni u Kajperovom pojasu, gde se Pluton i Haron nalaze.
Jedna od vodećih teorija o nastanku Harona sugeriše da je ovaj mesec formiran nakon sudara Plutona sa velikim objektom pre oko 4,5 milijardi godina, kada se deo Plutona odvojio i postao Haron. Alternativna teorija tvrdi da su Pluton i Haron bili odvojeni objekti koji su se sudarili i potom ostali u zajedničkoj orbiti.
Otkrivanje novih elemenata i spojeva na Haronu ne samo da može rasvetliti način na koji su Pluton i Haron nastali, već i pružiti važne informacije o drugim objektima u udaljenim delovima našeg Sunčevog sistema.
Kako nauka napreduje uz pomoć sve moćnijih teleskopa, poput “Džejms Veba“, naučnici se nadaju da će saznati još više o misterijama transneptunskih svetova i njihovoj ulozi u formiranju Sunčevog sistema.