NBS
Kako je EU ocenila srpsku ekonomiju
Na redovnom godišnjem sastanku Ekonomskog i finansijskog dijaloga zemalja članica Evropske unije, Zapadnog Balkana i Turske, čiji je cilj priprema Zapadnog Balkana i Turske za pristupanje EU, ocenjeno je da je Srbija potvrdila značajnu otpornost na brojne izazove iz međunarodnog okruženja i očuvala makroekonomsku stabilnost i u kriznim vremenima, saopštila je Narodna banka Srbije.
Na sastanku održanom u Briselu, Evropska komisija i Evropska centralna banka ocenile su da je privredni rast u Srbiji znatno ubrzan u drugoj polovini prošle godine, čemu su doprineli visoki prilivi po osnovu stranih direktnih investicija i usporavanje inflacije.
Za ovu godinu projektuju rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 3,5 odsto, a zatim i dalje ubrzanje i povratak na pretpandemijske stope rasta proizvodnog potencijala.
Ocenjuju da će rast voditi investicije i privatna potrošnja.
Zahvaljujući nastavku snažnog rasta izvoza i manjem uvozu energenata u 2023. godini, deficit tekućeg računa platnog bilansa smanjen je na istorijski najniži nivo – 2,6 odsto BDP-a.
Ocenjuju da je Narodna banka Srbije vodila adekvatnu monetarnu politiku.
Kako je istakla BBS, važan deo dijaloga jesu i preporuke ekonomske politike koje Evropska unija daje svim kandidatima za ulazak u Evropsku uniju za naredni period.
Realizacija preporuka datih u okviru prošlogodišnjeg dijaloga koje su se odnosile na aktivnosti NBS ocenjena je najvišom ocenom, a pre svega preporuka koja se odnosila na monetarnu politiku.
U ovogodišnjem dijalogu preporuke NBS su da nastavi da sprovodi dosadašnje aktivnosti, odnosno nastavak dobrih politika. To su, kako je navedeno, zadržavanje restriktivnog karaktera monetarne politike u meri u kojoj je potrebno da se obezbedi srednjoročna cenovna stabilnost, kontinuitet snažnog regulatornog okvira u finansijskom sektoru i očuvanja kvaliteta aktive banaka. To je i nastavak podrške procesu dinarizacije promovisanjem instrumenata zaštite od deviznog rizika i dugoročnih dinarskih izvora finansiranja.
Povodom ocena Evropske komisije i Evropske centralne banke, guverner NBS Jorgovanka Tabaković rekla je da je 2023. bila godina brojnih rekordnih rezultata – devizne rezerve smo povećali za skoro 30 odsto, izvoz robe i usluga povećan je za osam odsto uprkos manjoj eksternoj tražnji, a dinarska štednja je povećana za čak 43 odsto.
"Rečnikom Međunarodnog monetarnog fonda – Srbija je svetla tačka Evrope koja je rezultatima zaradila poverenje. Rečnikom investitora – Srbija je već u grupi zemalja investicionog kreditnog rejtinga", navela je Tabaković.