Arbitraža
Ruski Gasprom mora da isplati 1,37 milijardi dolara ukrajinskom Naftogasu
Naftogas grupa dobiće 1,37 milijari dolara nakon arbitražnog postupka protiv ruskog Gasproma, objavio je direktor državne ukrajinske kompanije za gas Sergij Koretski.
Arbitražni sud, sastavljen od članova iz Švedske, Švajcarske i Izraela, u konačnoj presudi je potpuno stao na stranu Naftogasa, preneo je Kijev post.
"To je važna pobeda. Sledeći korak je da obezbedimo sprovođenje presude i to je ono na šta ćemo se fokusirati. Korak po korak", napisao je Naftogasov direktor na Facebooku.
Naftogas je inače na arbitražnom sudu predstavljala norveška međunarodna pravna firma Vikborg Rein.
Ukrajinska kompanija sada će podneti Gaspromu zahtev za isplatu ukupne sume, u skladu sa konačnom odlukom suda donetom u Cirihu 20. juna, navodi se u saopštenju Naftogasa.
Suma uključuje glavni dug za usluge tranzita gasa pružene po sporazumu iz 2019, kazne za neplaćeno i punu nadoknadu Naftogasovih sudskih troškova.
Ako Gasprom odbije da plati, Naftogas će pokušati da sprovede povraćaj sredstava zaplenom imovine ruske kompanije, dodaje se u saopštenju.
Kijev post podseća da su Ukrajina i Rusija potpisale petogodišnji ugovor o tranzitu gasa do Evrope krajem 2019. a da je Gasprom od maja 2022, odnosno tri meseca po početku agresije Rusije na Ukrajinu, prekršio svoje ugovorne obaveze i prestao da plaća.
Reč je o obavezama po principu "uzmi ili plati" koji obavezuje kupca da preuzme dogovoreno ili plati čak i kad roba nije primljena.
Naftogas je u septembru 2022. podneo tužbu arbitraži zbog neplaćenih i zakasnelih naknada za tranzit gasa preko Ukrajine koji je pružio Gaspromu. Ruska kompanija pokušala je to da blokira pred moskovskim sudovima ali nije uspela, rekao je Koretski.
Gasprom je tada odbacio sve zahteve ukrajinske strane i optužio Naftogas da je navodno prestao da ispunjava obaveze o tranzitu preko ulazne tačke Sohranivka.
Naftogas je objasnio da zbog ruske agresije i činjenice da je deo sistema za prenos gasa na privremeno okupiranoj teritoriji Ukrajinski operator za prenos gasa (TSO) nije mogao da očuva kontrolu.
Gasprom je za arbitražu koju je pokrenuo Naftogas rekao da je "neprijateljski korak" i nastavak "nelojalnog ponašanja" ukrajinske kompanije.
Kijev post piše da Naftogas grupa vodi poseban postupak izvršenja koji se odnosi na drugu arbitražnu odluku od pet milijardi dolara kompenzacija za nezakonitu rusku eksproprijaciju imovine na Krimu nakon aneksije od strane Rusije 2014.
Ukrajina je 1. januara ove godine zaustavila tranzit ruskog gasa za Evropu preko gasovoda Družba, Sojuz i Jamal-Evropa.