Beograd
"Sa Trampom Juniorom bilo reči o bescarinskoj trgovini SAD i Srbije"
Osnivač i vlasnik "Mikroelektronike" Nemojša Matić izjavio je da je na sastanku privrednika sa sinom američkog predsednika, Donaldom Trampom Juniorom, rečeno da se radi na postizanju sporazuma o bescarinskoj trgovini SAD i Srbiješto bi Srbiju dovelo u "sjajnu poziciju", objavio je danas Nedeljnik.
U subotu, 26. aprila, u Beogradu je održan sastanak Trampa Juniora s tridesetak domaćih privrednika, među kojima je bio i Matić.
Na sastanku je pokrenuto pitanje visine američkih carina, uključujući i najavljene nove, uzvratne, od 37 odsto za Srbiju, čija primena je u aprilu odložena na 90 dana.
Po rečima Matića, Tramp Junior je rekao domaćim privrednicima: "Nemojte brinuti, rešićemo".
"Rekao nam je da njegov otac radi tako što prvo 'uzdrma ustajalo stanje' kako bi se potom selo za sto i napravio novi dogovor", rekao je Matić za Nedeljnik, ocenivši da je to tipičan preduzetnički način rada.
Matić smatra da je Tramp Junior "pravi izdanak preduzetničke porodice i to jedne od onih koje su centralne za svetska dešavanja".
Sin američkog predsednika, rekao je Matić, ima kompaniju koja upravlja građevinskim projektima vrednim više milijardi dolara, a njega je izabrao za sagovornika o domaćoj privredii zanimale su ga teme poput regulative, politike i inovacija.
"Iako moram da priznam da nisam znao kako sam se našao među predstavnicima naših najvećih kompanija sa više hiljada zaposlenih, ispostavilo se da su upravo inovacije jedna od omiljenih tema Trampa Juniora. Zato smo se, po završetku sastanka, zadržali u razgovoru o neobičnoj organizacije 'Mikroelektronike' ", rekao je njen vlasnik Matić.
Tema je bila kako "Mikroelektronika" koja proizvodi hardverske i softverske alate, uspeva da na tržište izbaci po jedan novi proizvod dnevno, a da pri tom ima četvorodnevnu radnu nedelju.
"Trampu Junioru sam ispričao kako smo napravili iskorak u organizaciji poslovanja. U suštini, shvatili smo da stotinama godina unazad kompanije prave istu grešku: imaju previše nivoa menadžmenta koji se ne prodaje na tržištu, a veoma je skup. Tako firme imaju generalnog direktora, pa onda idu direktori, šefovi, tim-lideri. Mi imamo procesne menadžere i zaposlene – dakle, pet puta manje menadžementa nego 'normalna' firma i zato možemo da budemo tako brzi, efikasni i produktivni", rekao je Matić.
Ocenio je da je najvažniji ishod sastanka sa Donaldom Trampom Juniorom "pozitivna poruka" privredi Srbije: da poslovanje i razvoj idu dobrim tokom i da će carine biti "rešene".
"Dobili smo i savet da ne preterujemo sa regulativom kao što je to uradila Evropska unija", rekao je Matić.