Hronika
21.08.2026. 12:47
Beta

Niš

Veći broj dece i odraslih sa ujedima stršljena i drugih insekata

stršljen otok, ujed
Izvor: Shutterstock

Lekari Hitne pomoći u Nišu u protekla 24 časa pružili su pomoć većem broju pacijenata koji su imali tegobe zbog ujeda stršljena i drugih insekata.

Prema rečima doktorke Jadranke Trifunov među pacijentima sa ujedom stršljena bilo je i dece.

"Ukoliko primetimo da mesto jako otiče, potrebno je javiti se lekaru, ali to je samo lokalna reakcija i to nije opasno. Opasno je ukoliko se javi osip po celom telu, gušenje, pad pritiska, kolaps, to ukazuje na ozbiljniju anafilaktičku reakciju", izjavila je Trifunov za lokalnu televiziju.

Ona je kazala da pacijenti koji znaju da imaju izraženu alergijsku reakciju na ujed insekata moraju odmah da pozovu Hitnu pomoć, posebno ukoliko nemaju kod sebe lek protiv alergije.

"Ukoliko nismo alergični, to uglavnom bude otok na mestu ujeda. Potrebno je izvaditi žaoku i stavljati hladne obloge i to prođe bez bilo kakve terapije", rekla je Trifunov.

Niškoj Hitnoj pomoći, kazala je Trifunov, u protekla 24 časa javljali su se prvenstveno pacijenti koji su imali stomačne tegobe i visok pritisak, dok je povišena temperatura bio najčešći razlog zbog koga su roditelji dovodili decu u pedijatrijsku ambulantu.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
broken clouds
35°C
21.08.2026.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve