Katar 2022

Hrvatska u četvrtfinalu Svetskog prvenstva

1
Izvor: Beta / AP / Frank Augstein

Fudbaleri Hrvatske plasirali su se u četvrtfinale Svetskog prvenstva, pošto su posle penala pobedili Japan ukupnim rezultatom 4:2.

Posle regularnog dela meča i produžetaka rezultat je bio 1:1

Poveo je Japan golom Daisona Maede u 43. minutu, da bi izjednačenje Hrvatskoj doneo Ivan Perišić pogotkom u 56. minutu.

U penal seriji, sigurni izvođači za Hrvatsku bili su Nikola Vlašić, Marcelo Brozović i Mario Pašalić, dok je jedini precizan za Japan bio Takuma Asano.

U četvrtfinalu, Hrvatska će igrati protiv boljeg iz duela između Brazila i Južne Koreje.

Prvu priliku na meču imao je Japan u drugom minutu. Nakon centaršuta Tomijasu je pokušao glavom, ali je lopta otišla pored gola.

U osmom minutu Hrvatska je imala šansu, posle greške Tomijasua, pokušao je Perišić iskosa ali je njegov udarac odbranio Gonda.

Lopta je u 13. minutu proletela kroz kazneni prostor Hrvatske, pokušao je Maeda da stigne na tu loptu, ali za malo je zakasnio.

Japan je poveo u 43. minutu golom Daisona Maede. Doan je centrirao sa desne strane, Petković je loše reagova, lopta se od njega odbila na nogu Maede, koji ju je sa četiri metra prosledio u mrežu.

Hrvatska je uspela da izjdnači u 56. minutu golom Ivana Perišića. Lovren je centrirao sa desne strane, a Perišić je glavom sa 11 metara pogodio desni ugao gola Japana.

Dva minuta kasnije udarac je oprobao Endo, lopta je išla pod prečku, ali je Livaković dobro reagovao i izbacio je u korner.

Udarac sa distance oprobao je i Modrić, ali ovoga puta se istakao dobrom intervencijom Gonda.

Budimir je u 67. minut pokušao glavom, ali je bio neprecizan.

Perišić je u 77. minutu šutirao sa oko 20 metara, a njegov udarac je izblokirao Tomijasu. Tri munuta kasnije Tomijasu je imao dobru šansu, ali umesto da šutira pokušao je da asistira i odbrana hrvatske je lako otklonila opasnost.

Do kraja regularnog dela meča nije bilo šansi za promenu rezultata, i utakmica je otišla u produžetke, prve na ovogodišnjem SP.

Jedina šansa u prvom produžetku viđena je u 105. minutu i to za Japan. Mitoma je povukao loptu sa svoje polovine, stigao nadomak kaznenog prostora, silovito šutirao, ali je Livaković bio na pravom mestu.

U drugom produžetku obe ekipe su igrale veoma obazrivo, sa većim fokusom na odbranu sopstvenog gola, nego na ofanzivu.

Hrvatska je za nijansu imala veću inicijativu, ali bez ozbiljne šanse. Japan je pokušavao da zapreti iz kontre, ali takođe bez uspeha.

Nakon 120 minuta igre viđen je po jedan gol na obe strane, pa se pobednik odlučivao nakon izvođenja penala.

Prvi izvođač u penal seriji bio je Minamino, šutirao je u desni ugao, Livaković je pročitao njegovu nameru i odbranio udarac. Prednost Hrvatskoj doneo je Vlašić snažnim udarcem u levi ugao.

U drugoj seriji, Livaković ponovo brani udarac, ovoga puta Mitome, a Brozović sigurnim šutem donosi veliku prednost Hrvatskoj.

Prvi gol za Japan u penal seriji je postigao Asano u trećoj penal seriji. U istoj seriji Livaja je pogodio stativu, pa je Japan uspeo da smanji zaostatak.

Livaković je odbranio i treći penal, ovoga puta Jošidi, a Mario Pašalić je preciznim udarcem doneo pobedu Hrvatskoj i plasman u četvrtfinale.

Sve vesti, zanimljivosti, intervjue... u vezi sa Svetskim prvenstvom u fudbalu, pratite u Ekspres specijalu Katar 2022.