Katar 2022

"Izbušili" ih kao švajcarski sir: Portugal u četvrtfinalu SP

1
Izvor: Beta / AP / Alessandra Tarantino

Fudbaleri Portugala plasirali su se u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Kataru, pošto su pobedili Švajcarsku sa 6:1.

Na stadionu Lusail pred 82.000 gledalaca strelci za Portugal bili su Gonsalo Ramos u 17, 51. i 67, Pepe u 33, Rafael Gereiro u 55. i Rafael Leao u drugom minutu sudijske nadoknade vremena.

Pogodak za Švajcarsku postigao je Manuela Akanđija u 58. minutu.

Portugal će u četvrtfinalu igrati protiv Maroka, koji je posle boljeg izvođenja penala eliminisao Španiju.

Portugal je poveo u 17. minutu golom Gonsala Ramosa. On je šutirao silovito sa sedam metara iskosa i pogodio bliži ugao gola Zomera. Pogodio je mesto gde se spajaju prečka i stativa i Zomer je samo pogledom ispratio taj udarac.

Četiri minuta kasnije Portugal je imao dve prilike da poveća prednost. Udarce su oprobali Ramos i Otavio, ali su oba šuta išla direktno u Zomera, koji je lako reagovao.

Šaćiri je u 29. minutu izveo slobodan udarac sa oko 30 metara, snažno je šutirao direktno na gol, ali je lopta prošla malo pored stative.

Dva minuta kasnije Feliks je centrirao, a Šer je intervenisao glavom i umalo zatresao sopstvenu mrežu. Lopta je završila u korneru posle kog je Portugal duplirao prednost.

Fernandes je odlično centrirao, a Pepe je bio najviši u skoko i sa pet metara glavom prosledio loptu u mrežu.

Švajcarska je do gola mogla da stigne u 38. minutu. Fernandes je ubacio loptu u kazneni prostor, intervenisao je golman Portugala, lopta se odbila na glavu Fojlera, ali je portugalska odbrana uspela da reaguje.

Ramos je mogao u 42. minutu da postigne svoj drugi gol na meču. Izašao je sam ispred Zomera, koji je odlično intervenisao i vrhovima prstiju sprečio pogodak.

1
Izvor: Beta / AP / Natacha Pisarenko

Do drugog gola na meču Ramos je ipak uspeo da stigne u 51. minutu. Dalot je prošao po desnoj strani, ubacio loptu u šesnaesterac, Ramos je natrčao i kroz noge Zomera poslao loptu u gol.

Samo četiri minuta kasnije Portugal stiže i do četvrtog gola na meču. Rafael Gereiro je utrčao u kazneni prostor i udarcem pod prečku savladao Zomera.

Švajcarska je smanjila prednost u 58. minutu golom Manuela Akanđija. Nakon kornera, Akanđi se našao na pravom mestu i sa dva metra prosledio loptu u mrežu.

Ramos je do het-trika stigao golom u 67. minutu. Posle odlične timske akcije, Ramos se ponovo našao sam ispred golmana i lobom savladao nemoćnog Zomera.

Kristijano Ronaldo, koji je u igru ušao u drugom poluvremenu, je u 84. minutu uspeo da zatrese mrežu Švajcarske, ali je gol ponišetn zbog ofsajda.

Tačku na susret postavio je Rafaelo Leao golom u drugom minutu sudijske nadoknade vremena. On se lepo namestio, prebacio loptu na desnu nogu i preciznim udarcem pogodio dalji ugao gola Zomera.

Posle ovog meča poznati su svi parovi četvrtfinala Svetskog prvenstva. U četvrtfinalu će se sastati Argentina-Holandija, Brazil-Hrvatska, Francuska-Engleska i Portugal-Maroko.

Sve vesti, zanimljivosti, intervjue... u vezi sa Svetskim prvenstvom u fudbalu, pratite u Ekspres specijalu Katar 2022.