Intervju
Laka: "Rokenrol je propao, ali pošto se sve ponavlja, trebalo bi opet nekad da se vrati"
"Mislim da je skoro pa propao rokenrol, ali pošto se sve u životu i na svijetu ponavlja, trebalo bi opet nekad da se vrati. Pobjedili su narodnjaci", izjavio je pevač Elvir Laković Laka.
Elvir Laković Laka pažnju publike u Srbiji i regionu privukao je davne 2008. godine kada je predstavljao Bosnu i Hercegovinu na "Eurosongu" u Beogradu. Pesma "Pokušaj" koju je tada izveo u "Beogradskoj areni" postala je veliki evrovizijski hit, a ostaće zabeleženo da je Laka od Srbije dobio i maksimalnih 12 poena.
Interesantnim tekstovima, muzikom i nastupima Laka oslikava onaj autentični sarajevski i bosanski duh oličen nekada u pokretu New primitives i emisijama "Top lista nadrealista".
Do sada je ovaj muzičar objavio tri albuma, a nedavno mu je izašao i četvrti pod nazivom "Mama" kojeg je promovisao na koncertu u beogradskom KC "Grad" 15. novembra. O novoj ploči, pesmama, dosadašnjem radu i muzici danas u intervjuu za nedeljnik "Ekspres" govorio je pop-rok muzičar Elvir Laković Laka.
Kako biste predstavili svoj novi album "Mama" i da li se u nečemu razlikuje od dosadašnjih albuma?
"Novi album ’Mama’ je zapravo skup sveg mog dosadašnjeg muzičkog i životnog iskustva. Mislim da se ovaj album ne razlikuje puno od mojih starih pjesama, samo je to nastavak mog muzičkog izraza."
Zašto je prošlo punih 14 godina od poslednjeg albuma, zašto se tako dugo krčkao album "Mama"?
"Mi smo svake godine izbacivali po jedan singl sa videom, a konačno kada smo našli izdavača odlučili smo se da objavimo kompletan album ’Mama’. Izdavač novog albuma je ’Dallas Records’ iz Zagreba."
U koji žanr bi se svrstala Vaša muzika, da li je to rok, pop, alternativa ili nešto četvrto?
"Pa mislim da je to u suštini pop muzika, ali ako nas neko i svrstava u nešto drugo meni to zaista ne smeta."
Kakve uspomene nosite na nastup na "Eurosongu" u Beogradu 2008. i na svoj tadašnji megahit, pesmu "Pokušaj"?
"Pa bilo je teško dok je trajalo, ali sada nam je mnogo drago što smo učestvovali na ’Eurosongu’ u Beogradu i voljeli bismo opet se oprobati na ’Pjesmi Evrovizije’, ali ne može. Naša država, Bosna i Hercegovina, već dugo godina ne učestvuje na toj priredbi. Nemoguće je imati megahit bez ’Eurosonga’."
Kako pamtite detinjstvo u rodnom Goraždu?
"Pamtim ga kao bezbrižno. Igrao sam fudbal i svirao gitaru. U to vrijeme slušao sam i svirao narodnjake. Da sam ostao u narodnjacima, možda bih sada imao kuću na moru."
Deo školovanja završili ste u Nišu. Kakve uspomene nosite na ovaj grad?
"U Nišu nisam fasovao trišu! (smeh) Bio sam student koji je uvijek nešto muljao i prepisivao jer me fakultet baš i nije nešto preterano interesovao. Volio bih nekad nastupati u Nišu i jedva čekam da nas pozovu da održimo koncert."
Počeli ste karijeru u bendu "Deformacija proreza" krajem osamdesetih. Kakvu ste muziku stvarali tada?
"U tom periodu smo najviše svirali obrade. Najčešće su to bile pjesme od ’Ekatarine Velike’ (EKV) i od ’Discipline kičme’. Iako dakle nismo imali svojih autorskih pjesama, ipak smo u to vrijeme privlačili mnogo pažnje. Bio sam mlad i moram priznati da nisam znao ništa o tome kako se snimaju i promovišu pjesme."
Šta je to što Bosnu i Hercegovinu već decenijama čini rasadnikom veoma uspešnih pop i rok bendova i pevača?
"Ima u Bosni puno pjevača, ali bendova slabo. Ne znam zašto je to tako, valjda što niko ne voli da radi. A možda i pjevaju da udare brigu na veselje."
Nastupate zajedno sa rođenom sestrom Mirelom, da li zajedno osmišljavate scenske nastupe?
"Pa da, zajedno osmislimo nastupe i na koncertu, a i za spotove. Moja sestra Mirela nam najviše pomaže u menadžerskom smislu, a i moram reći da je glavna za svu organizaciju oko benda."
Kako vidite ulogu rokenrola danas u regionu i u svetu, može li rok da promeni sliku sveta?
"Mislim da je skoro pa propao rokenrol, ali pošto se sve u životu i na svijetu ponavlja, trebalo bi opet nekad da se vrati. Pobjedili su narodnjaci."
Plaši li Vas brzi razvoj veštačke inteligencije, može li ona da ugrozi umetnike u muzičkoj industriji?
"Mislim da može, ali trebat će joj još puno vremena, tako da u budućnosti neće biti potrebni ljudi. Iskreno, ne znam šta u budućnosti planiraju da urade sa ljudima."