"Maestro"
Bredli Kuper je uspeo: Počeli smo da ga shvatamo ozbiljno
Kada pomislite na Bredlija Kupera, većina vas, verovatno, prvo pomisli na solidnog glumca koji je slavu stekao igrajući uloge simpatičnih zavodnika.
Ove činjenice svestan je i Kuper zbog čega je pre nekoliko godina započeo projekat menjanja sopstvenog imidža u želji da se filmofilima predstavi kao ozbiljan filmski stvaralac. Važan korak u toj misiji napravio je 2018. godine debitantskim filmom "Zvezda je rođena", a lestvicu je dodatno podigao pred kraj 2023.
Da je Bredli Kuper mnogo više od lepuškastog zavodnika, već da na njega kao filmskog kreatora možemo u budućnosti ozbiljno da računamo, uverili smo se u njegovom poslednjem filmskom ostvarenju – "Maestro".
Reč je o još jednoj biografskoj drami o životu čuvenog američkog kompozitora i dirigenta Leonarda Bernstajna u kojoj je Bredli Kuper pored režije preuzeo i glavnu ulogu.
Ovo je film o jednom od najvećih muzičara svih vremena, kompozitoru, dirigentu, profesoru... Međutim, fokus filma je na Bernstajnovom odnosu sa suprugom Felisijom Montealegre koja je ključna figura njegovog života, ali i na njemu kao biseksualcu.
Ceo projekat lepo je zamišljen i predstavljen u dva pola. Prvi deo filma snimljen je u crno-beloj tehnici i oslanja se na rani period života kada je Bernstajn proglašen za umetnika u usponu i tokom kog upoznaje svoju buduću suprugu. Drugi deo filma koji je u boji bavi se kasnijim periodom života čuvenog kompozitora i dirigenta u kome na površinu isplivava njegov karakter koji je tipičan za većinu umetnika. Leonard je u njemu predstavljen kao čovek koji je opsednut sobom i poslom. On je svoj najveći kritičar koji je u konstantnoj želji za samodokazivanjem žrtvovao odnose sa svojim najbližima.
Iako su u fokusu "Maestra" Bernstajnov odnos sa suprugom i mnogobrojne afere sa muškarcima, glavni sukob u filmu jeste njegova borba sa samim sobom. Kao dirigent on je ekstrovertan, ali kao kompozitor ništa manje introvertna osoba. On celim svojim bićem voli Felisiju, ali ne može da se otrgne od svoje biseksualne prirode zbog čega ni u jednom trenutku ne prekida svoje ljubavne odnose sa drugim muškarcima.
Zbog ovakve postavke, kao gledaoci, nećete moći da se otrgnete od pitanja ko je u odnosu Felisije i Leonarda veća žrtva. Da li ona koja je pristala na takav život, ili on kome se zbog svoje prirode u jednom trenutku, indirektno, sudi.
Bredli Kuper se sjajno snašao u cipelama Leonarda Bernstajna i čini se da je za ovaj projekat dao celog sebe. Trebalo mu je šest godina da nauči da diriguje kako bi što autentičnije dočarao maestra. Koliko je u tome uspeo najbolje se vidi u sceni u katedrali „Eli“, koja je vrhunac filma i po našem mišljenju scena godine. Da, bolja je i od bitke kod Austerlica u filmu "Napoleon“.
Ako bismo rekli da Kuper, bez obzira na to koliko je dobar, sam nosi film "Maestro", slagali bismo. Keri Maligan je impresivna i ovo je verovatno uloga njene dosadašnje karijere. Bez ikakve sumnje naći će se u najužem krugu favoritkinja za najbolju sporednu žensku ulogu.
Kuper je položio ispit. Pokazao je koliko zna i može. Da li je "Maestro" najbolji film u ovoj godini, teško je reći, ali po našem mišljenju, kada se sve sabere, jeste najkompletniji. Gluma je odlična, fotografija, šminka i muzika izvanredne. Daleko je od savršenog, ali je, verovatno, jedini film iz ove godine kojem bismo se ponovo vratili.
"Maestro" je daleko od savršenosti, pre svega zato što njegova nesavršenost leži u prenaglašenoj činjenici da je sniman tako da pokupi što više nominacija za Oskara. Sa druge strane, ovo filmsko ostvarenje budi nadu da će se Bredli Kuper posle njega i „Zvezda je rođena“ upustiti u izazovniji i manje komercijalni projekat jer je kod svojih fanova podigao lestvicu. Ubedio ih je kako je ozbiljan filmadžija i spreman je za korak više.
Zbog svega navedenog, ali i zbog činjenice da su ga producirali Martin Skorseze i Stiven Spilberg „Maestro“ će biti „Netfliksov“ glavni adut na nadolazećim dodelama nagrada.