Scena
19.12.2022. 09:05
Beta

Fakultet političkih nauka

Laibach: "40 godina večnosti" i koncert za pamćenje...

koncert
Izvor: Shutterstock

Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu najavio je predstavljanje knjige Teodora Lorenčiča "Laibach: 40 godina večnosti" u utorak, 20. decembra, u 13.30 časova na tom fakultetu, a istog dana ta slovenačka grupa avangardne, "industrijalske muzike" održaće koncert.

O knjizi će govoriti profesor Fakulteta političkih nauka Darko Nadić, autor knjige Teodor Lorenčič, Ivan Novak iz grupe "Laibach" i Gordana Milosavljević Stojanović, iz Izdavačke kuće JP Službeni glasnik, a moderator razgovora će biti Marko Vujić, s Fakulteta političkih nauka.

Knjiga Teodora Lorenčiča, piše u pozivu Fakulteta, je foto-monografija o grupi "Laibach", "o probijanju gvozdene zavese i destrukciji zapadnog konzumerizma, road-movie priča o istorijskoj 'Occupied Europe Tour' iz 1883. godine".

Ilustrovana je do sada neobjavljenim fotografijama nastalim u Austriji, Mađarskoj, Istočnoj i Zapadnoj Nemačkoj, Poljskoj, Holandiji i Engleskoj.

"Leibach" (nemački, Lajbah) je slovenačka avangardna muzička grupa povezana sa "industrijalskim", "militarističkim - vojno setetičkim" i neoklasičnim žanrovima. Osnovan u Jugoslaviji, u rudarskom gradu Trbovlju, 1980. godine, "Laibach" je bio muzičko krilo "Neue Slovenische Kunst" (Nova slovenačka umetnost, NSK), grupe kojoj je "Laibach" pomogao da se osnuje 1984.
 

"Laibach" je nekadašnji nemački naziv za glavni grad Slovenije, Ljubljanu, i referenca na nacističku okupaciju Slovenije u Drugom svetskom ratu.

Taj bend je bio predmet kontroverzi i zabrana zbog razrađene upotrebe ikonografije sa dvosmislenim parodijama i elementima totalitarizma, nacionalizma i militarizma. Cenzurisan i zabranjen u Jugoslaviji i dobivši svojevrsni status disidenta, bend je išao na turneje po inostranstvu i stekao međunarodnu slavu.

Pošto je Slovenija postala nezavisna 1991. godine, "Laibach" se u toj zemlji pretvorio od odbacivanog u nacionalnu kulturnu ikonu, što je uključivalo nastupe sa slovenačkim simfonijskim orkestrom.

Rani "Laibach" albumi su bili čisti "industrijalski" zvuk, s teškim ritmovima i gromoglasnim vokalom. Kasnije, sredinom 80-ih, zvuk je postao bogatiji, slojevit, sa uzorcima iz pop i klasične muzike.

Tekstove benda, pisani na nemačkom, slovenačkom i engleskom jeziku, obično peva bariton Milan Fras. U početku su se tekstovi bavili ratnim i vojnim temama, a kasnije aktuelnim političkim pitanjima, uz namerno dvosmislene poruke.

Snimili su nekoliko obrada popularnih pesama, često pretvarajući lagane melodije u zlokobne gotičke melodije.

Bend je imao mnoge promene sastava, a najpoznatiji čine Dejan Knez, Milan Fras, Ervin Markošek i Ivan "Jani" Novak.

Radili su s mnogim saradnicima i gostujućim muzičarima. "Laibach" je snimao i filmsku i pozorišnu muziku i producirao dela vizuelne umetnosti, a članovi benda su imali i druge sporedne projekte.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Close
Vremenska prognoza
broken clouds
6°C
17.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve