Scena
11.05.2025. 19:10
Promo

"Tužni tigar"

U Srbiju stigao roman koji je potresao Francusku

biblioteka, knjige
Izvor: Shutterstock

Izdavačka kuća Booka objavila je u aprilu knjigu Tužni tigar“ francuske autorke Než Sino, o višegodišnjem seksualnom nasilju koje je trpela kao devojčica.

Než Sino je imala sedam godina kada je očuh počeo seksualno da je zlostavlja. Sa dvadeset godina odlučila je da razbije zid ćutanja i pokrenula sudski proces koji je njenog očuha poslao u zatvor. Godinama kasnije, u "Tužnom tigru“ progovara o zlostavljanju, društvenoj ravnodušnosti koja okružuje nasilje i načinu na koji se žrtve nose s traumom.

U fragmentiranoj prozi autorka uranja u vrtloge sećanja, rasvetljava slojeve zlostavljanja – svu njegovu monstruoznost i banalnost – i istražuje složene emocije koje oblikuju identitet i stvarnost zlostavljanog deteta.

Sino piše sa izuzetnom lucidnošću i književnom veštinom, majstorski se krećući kroz moralni prostor između perspektive žrtve i nasilnika. Koristeći reference iz literature, filozofije i psihoanalize, ona dekonstruiše sopstvenu priču i postavlja pitanja o prirodi zla, krivice i odgovornosti.

1
Izvor: Promo

Upečatljivo, šokantno, ali neophodno delo, "Tužni tigar“ je knjiga o snazi koja se krije u ranjivosti, o tišini koja vrišti i o hrabrosti da se suočimo s demonima – sopstvenim i tuđim.

"Čitanje ’Tužnog tigra’ je kao spuštanje u ponor otvorenih očiju. To vas tera da vidite, da zaista vidite, šta znači biti dete koje odrasla osoba zlostavlja godinama. Svako treba da je pročita“, ukazuje Ani Erno, dobitnica Nobelove nagrade za književnost.
 

Francuski Mond (Le Monde) ocenio je "Tužnog tigra“ kao "knjigu koja vam uzdrma čitavo biće“, dok Figaro (Le Figaro) ističe da je to "velika knjiga koja nije ni lepa, ni nežna, ni dirljiva“ u kojoj Než Sino "govori iz srca, uranja u jezik, secira ga; njene reči seku do koske, one su borba između nje i tišine“.

Než Sino (Vars, 1977) francuska je književnica i prevoditeljka. Studirala je književnost u Francuskoj i u SAD, a doktorirala je u Meksiku, gde je više godina živela i radila kao prevoditeljka i profesorka književnosti.

Književnu karijeru započela je 2007. godine zbirkom kratkih priča „La vie des rats“. Prvi roman „La Camion“ objavila je 2018, a svetsku slavu je stekla 2023. godine knjigom „Tužni tigar“. To delo osvojilo je brojne nagrade, uključujući i „Feminu“, Gonkurovu nagradu srednjoškolaca, književno priznanje časopisa Mond, nagradu „Strega Europeo“ i Gonkurov izbor studenata Srbije.

Sino živi u Francuskoj Baskiji s ćerkom i partnerom.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
light rain
12°C
12.05.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve