Tanjug

Velimir Ivić

Naš šahista 20. u Evropi

šah

Mladi srpski velemajstor Velimir Ivić remizirao je sa rumunskim velemajstorom Konstantinom Lupuleskuom (2659) u poslednjem 11. kolu Otvorenog prvenstva Evrope u Rejkjaviku.

Kako je saopštio Šahovski savez, 19-godišnjak iz Beograda osvojio je 7 poena iz 11 partija što je bilo dovoljno za deobu od 19. do 37 . mesta, ali je po dodatnim kriterijumima Ivić zauzeo mesto koje je za 22 pozicije bolje od njegovog startnog broja (42).

Ovim rezultatom i performansom od 2671, Ivić popravio svoj rejting za 17 poena čime polako, ali sigurno odmiče od 2600 poena.

Titulu prvaka Evrope u 2021. godini poneo je ruski šahista Anton Demčenko (2597) koji je iz 11 kola osvojio 8,5 poena, isto kao i Nemac Kejmer(2602), ali je imao bolji dodatni kriterijum. Bronza je otišla u ruke Rusa Alekseja Sarane (2643).

Prvu žensku nagradu na turniru u glavnom gradu Islanda, sa 5,5 poena, osvojila je ruskinja Aleksandra Malcevskaja. Članica šahovskog kluba Karađorđe iz Topole.