Košarka

Trofej ABA lige Partizanu

aba liga, ATA, 22. 6. 2023.
Izvor: ATAIMAGES / Dusan Milenkovic

Partizan i Crvena zvezda odigrali su peti meč, poslednji ove sezone, a trofej ABA lige otišao je košarkašima crno-beih koji su pobedili rezultatom 96:85 (30:18, 24:16, 21:34, 21:17).

Partizan je posle 10 godina osvojili titulu u regionalnom takmičenju, a sedmu u klupskoj istoriji.

Takođe, ovo je prvi trofej Željka Obradovića od njegovog povratka Partizan.

1
Izvor: Beta / ABA LIGA/Partizan Mozzart Bet / Emilija Jovanovic

Meč je odigran pred rekordnom posetom jedne utakmice u regionalnom takmičenju od 22.198 navijača u Beogradskoj areni.

Prethodno, Partizan je dobio prve dve utakmice kao domaćin, a Zvezda je izjednačila sa dve pobede na svom terenu.

Crno-beli su vodili tokom čitave utakmice, imali su 21 poen prednosti na početku treće četvrtine (57:36), crveno-beli su u četvrtoj četvrtini smanjili na četiri razlike (75:79), ali su domaći uspeli da se vrate na 12, privedu utakmicu kraju i prekinu dominaciju crveno-belih u regionalnom takmičenju.

Partizan je predvodio kapiten Kevin Panter sa 32 poena uz pet skokova. Zek Ledej postigao je 15 poena, Džejms Naneli 12, Matijas Lesor 10 poena uz osam skokova, a sa 10 poena i pet asistencija utakmicu je završio Dante Egzum.

U ekipi Zvezde najefikasniji je bio Ognjen Dobrić sa 18 poena uz pet skokova,  Ben Bentil postigao je 15 poena, Nemanja Nedović 12, a Fakundo Kampaco 10 poena, osam asistencija i pet ukradenih lopti.

Crno-beli su u prvoj četvrtini ubacili šest od osam šuteva za tri poena i na prvi odmor otišli vođstvom od 30:18. Posle dve trojke Ledeja na početku druge deonice, Partizan je stigao do plus 16 (36:20), da bi u finišu tog dela igre imao i plus 21, a na veliki odmor su otišli s prednošću 54:34.

Izabranici Duška Ivanovića su zaigrali mnogo bolje u trećoj četvrtini i, predvođeni vrlo raspoloženim Bentilom, uspeli su da do kraja te deonice priđu na sedam poena zaostatka. Crveno-beli su u tom delu igre ubacili 34 poena, koliko i za celo prvo poluvreme i tako meč u Areni učinili potpuno neizvesnim pred poslednjih deset minuta (75:68).

Trojkom Vildose i poenima Nedovića, Zvezda je šest minuta pre kraja imala samo četiri poena minusa (79:75), ali je Partizan uspeo da odbije taj nalet crveno-belih. Crno-beli su serijom 8:1, na nešto manje od tri minuta pre kraja, ponovo stigli do dvocifrene prednosti (89:77) i do kraja su uspeli da sačuvaju vođstvo za veliko slavlje više od 22.000 navijača u Areni.