Judžin

Svetsko prvenstvo u atletici i dominacija Amerikanaca

1
Izvor: Beta / AP / David J. Phillip

Američki atletičar Fred Kerli osvojio je zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u Judžinu, u trci na 100 metara.

Kerli je trku završio vremenom 9,86 sekundi, dok je drugi kroz cilj prošao njegov sunarodnik Marvin Brejsi zaostavši dve stotinke za pobednikom.

Bronza je takođe pripala domaćem takmičaru Trejvonu Bromelu (9,88).

Ovo je prvi put da sva tri Amerikanca osvoje medalje u trci na 100 metara, nakon Svetskog prvenstva u Tokiju 1991. godine (Karl Luis, Leroj Barel i Denis Mičel).

U dosadašnjoj karijeri 27-godišnji Kerli je osvojio još tri medalje na svetskim prvenstvima, među kojima i zlato u štafeti 4x400 metara na poslednjem takmičenju 2019. godine u Dohi.

Branilac titule Amerikanac Kristijan Kolman trku je završio na šestom mestu (10,01), dok je aktuelni olimpijski šampion Italijan Marsel Džejkobs odustao od nastupa u polufinalu zbog povrede.

Atletičarka iz Etiopije Letesebet Gidej osvojila je zlatnu medalju u disciplini 10.000 metara.

Gidej, svetska rekorderka i bronzana na olimpijskim igrama u Tokiju, deonicu od 10.000 metara pretrčala je za 30:09.94 minuta.

Srebrnu medalju je osvojila Helen Obiri iz Kenije s vremenom 30:10.02, dok je bronza pripala njenoj sunarodnici Margaret Kimpkemboi koja je trku završila u vremenu 30:10.07 minuta.

Među prvih pet plasirale su se i Sifan Hasan iz Holandije i Rafael Danijel iz Eritreje.

Poljski atletičar Pavel Fajdek osvojio je zlatnu medalju u disciplini bacanje kladiva. On je do zlata stigao hicem od 81,98 metara, što je ujedno i najbolji rezultat sezone, a njegovo peto uzastopno zlato na svetskim prvenstvima.

Srebrnu medalju je osvojio njegov sunarodnik Vojčeh Novicki sa dužinom 81,03 metra, dok je bronza pripala Norvežaninu Elvindu Henriksenu sa 80,87 metara.

Među prvih pet su se plasirali i Francuz Kventin Bigo i Bance Halas iz Mađarske.

Američka atletičarka Čejz Ili osvojila je noćas zlatnu medalju u disciplini bacanje kugle. Ona je tako osvojila prvo zlato za SAD u ovoj disciplini, a u finalu je slavila hicem od 20,49 metara.

Srebro je pripalo dvostrukoj uzastopnoj svetskoj šampionki Kineskinji Gon Lidjao (20,39), dok je bronzu osvojila Holandjanka Džesika Šilder (19,77).

Zlatnu medalju u muškom skoku udalj osvojio je kineski takmičar Djinan Van. On je pre poslednje šeste serije zauzimao peto mesto, da bi u poslednjem pokušaju skočio 8,36 metara.

Kineskom atletičaru ovo je druga medalja na svetskim prvenstvima, nakon što je 2015. godine u Pekingu osvojio bronzu.

Olimpijski šampion Grk Miltiadis Tentoglu je došao do srebra (8,32), a bronza je pripala Švajcarcu Zimonu Ehameru (8,16).

Svetsko prvenstvo u SAD na programu je do 24. jula.