Bagdad
Posle 32 godine Austrija opet ima ambasadu u Iraku
Austrijski ministar spoljnih poslova Aleksandar Šalenberg zvanično je otvorio Ambasadu u Bagdadu posle više od 30 godina što je znak povratka stabilnosti u Iraku s kojim Beč namerava da pojača privredne odnose.
"Vratili smo se i to je ozbiljno", rekao je Šalenberg tokom ceremonije otvaranja Ambasade u luksuznom hotelu "Babilon Rotana", u centru Bagdada.
Austrija je svoju ambasadu u Iraku zatvorila 1991. godine, usred Zalivskog rata (1990-1991). Od tada je ambasada u Amanu, u susednom Jordanu, preuzela funkcije Ambasade u Bagdadu, saopštila je austrijska diplomatija AFP-u, ističući da diplomatski odnosi Iraka i Austrije "nikada nisu prekinuti".
Posle više od četiri decenije krvavog sukoba, Irak je povratio izvesnu normalnost, ali tu zemlju neizmerno bogatu naftom muče politička nestabilnost i korupcija.
Mnogi Iračani kritikuju preveliki uticaj susednog Irana kroz oružane frakcije i proteheranske političke partije koje podržavaju aktuelnu iračku vladu i dominiraju Parlamentom.
Irak je "ključna zemlja" u regionu, rekao je šef austrijske diplomatije tokom konferencije za novinare sa svojim iračkim kolegom Fuadom Huseinom.
Šalenberg je rekao da Irak ima izuzetno važnu ulogu za stabilnost i bezbednost čitavog regiona.
Uz Šalenberga u Iraku je delegacija austrijskih kompanija koje bi da investiraju, posebno u energetiku, zdravstvo, telekomunikacija, drugu infrastrukturu i transport, sektore koji su u posebno teškom stanju, jer su putevi loši, a električna mreža zapuštena.
Po podacima Savezne privredne komore Austrije, austrijski izvoz u Irak iznosio je 94,5 miliona evra u 2022. godini, što je povećanje od 25 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Šef austrijske diplomatije je sa iračkim kolegom razgovarao i o pitanju ilegalne imigracije, podsetivši da su Bagdad i Beč potpisali dva sporazuma o migrantima i povratku Iračana koji su ilegalno u Austriji.