Rat u Ukrajini
Kako su DRONOVI drastično promenili način ratovanja
Rusija je u junu izvršila masovan vazdušni napad na Ukrajinu. Gotovo 500 dronova i raketa upotrebljeno je u onome što je opisano kao najveći napad te vrste od početka ruske invazije na Ukrajinu 24. februara 2022. godine. Ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo je saopštilo da je njihova protivvazdušna odbrana presrela i oborila 277 dronova i 19 raketa.
Analitičari kažu da napadi označavaju eskalaciju odmazde na nedavnu ukrajinsku operaciju "Paukova mreža“ tokom koje su, prema podacima ukrajinske bezbednosne službe SBU, ukrajinske snage koristile dronove skrivene u običnim kamionima. Napali su 41 avion ‒ uključujući trećinu ruskih nosača krstarećih raketa i potvrdili sigurnih 13 uništenih i još nekoliko oštećenih u napadu. Ruski izvori tvrde, naravno, da su njihovi gubici ovom prilikom bili znatno manji.
Prema podacima koje su podelili istraživači Centra za borbu protiv terorizma (CBT), akademske institucije pri Vojnoj akademiji Sjedinjenih Američkih Država, Rusija je ove godine intenzivirala upotrebu kamikaza dronova.
U aktuelnom sukobu u Ukrajini, bespilotne letelice su prestale da budu pomoćna sredstva i postale ključni akteri na bojištu. Danas s obe strane fronta dominiraju FPV dronovi sa optičkom vezom, gotovo u potpunosti otporni na elektronsko ometanje. Njihova masovna upotreba drastično je promenila način ratovanja.
Prvi su ih, u velikom broju, upotrebili ruski vojnici tokom borbi u Kurskoj oblasti. Ubrzo potom, snimci FPV udara počeli su da preplavljuju Telegram kanale, nudeći javnosti potpuno novu, sirovu i uznemirujuće realnu sliku rata.
Domet ovih dronova kreće se između 5 i 20 kilometara, a ruski vojni sektor zadužen za operaciju u Ukrajini objavio je podatke prema kojima je čak 72% svih gubitaka izazvano upravo napadima bespilotnih letelica.
Pored FPV modela, intenzivno se koriste i izviđački dronovi – često ručno sklapani u garažama širom Ukrajine i Rusije. Njihova jednostavna konstrukcija i niska cena omogućile su široku dostupnost i veliku fleksibilnost na terenu. Ovi dronovi uspešno obavljaju zadatke izviđanja, korekcije artiljerijske vatre i navođenja drugih sredstava.
Treći stub dron-ratovanja čini tzv. "lutajuća municija“ – samonavodeće bespilotne letelice koje kruže iznad ciljeva i aktiviraju se u trenutku udara. Najzastupljeniji modeli su ruski Lancet i ukrajinski RAM II koji proizvodi kompanija Ukrspecsystems. Njih odlikuju tihi rad, preciznost i domet koji ih čini izuzetno efikasnim u dubini neprijateljske pozadine.
Rat u Ukrajini tako je postao prvi veliki sukob u kojem dominaciju ne donosi tenk – već tehnologija koju često upravlja neko iz podruma, gledajući u ekran.
Tokom cele 2024. godine, ukrajinsko nebo gotovo svakodnevno je paralo jezivo zujanje ruskih bespilotnih letelica tipa "Geranj-2“ – modifikacije iranskog drona "Šahid“. Procenjuje se da je u proseku lansirano blizu hiljadu ovih dronova mesečno, čineći ih jednom od najčešće korišćenih vrsta oružja u ruskom arsenalu tokom sukoba.
Izvorni "Šahid“ — prvobitno korišćen tokom prve godine rata — postao je temelj za rusku varijantu, koju je Moskva preimenovala i tehnički prilagodila svojim potrebama. Iran je, prema dostupnim procenama, Rusiji isporučio oko 4.000 originalnih letelica. Međutim, pravi pomak dogodio se kada je ruska industrija, uz iransku licencu i podršku, započela domaću proizvodnju: čak 2.500 dronova mesečno, prema nekim izveštajima.
Na frontu, "Geranj“ je postao simbol rata niskih troškova i visoke destruktivnosti.
U 2025. godini taj broj se više nego utrostručio, sa mesečnim prosekom od januara do maja od gotovo 3500 napada. Obim ruske upotrebe dronova u borbenim akcijama porastao je u jesen 2024. godine, sa mesečnim napadima koji su premašili 1000 u septembru i 2000 u oktobru.
Kako istraživači CBT-a napominju: "Rusko-ukrajinski rat je pokazao neviđeni nivo raspoređivanja dronova, pri čemu obe strane koriste hiljade dronova mesečno u sve složenijim i velikim operacijama. Dronovi više nisu povremena sredstva na bojnom polju; postali su sastavni deo svakodnevnih ofanzivnih i odbrambenih akcija, zasićujući bojni prostor.“