Podgorica
Incidenti tokom protesta zbog dodele Trinaestojulske nagrade
Crnogorska policija saopštila je da je tokom incidenta ispred Vile Gorica u Podgorici, uoči dodele Trinaestojulske nagrade, jedan policajac povređen, navodeći da je policija postupala profesionalno, kao i da su građani bili nasilni.
U saopštenju je navodeno i da taj protest nije bio prijavljen.
Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sinoć je u Podgorici, uz govor u kojem je pomenuo "bratoubilački rat" od 1941. godine, uručio najveće crnogorsko državno priznanje.
Trinaestojulska nagrada uručena je književniku Bećiru Vukoviću i akademskom grafičaru Velju Stanišiću, a svečanost je pratio protest nekoliko stotina građana koji osporavaju dodelu nagrade Vukoviću i zakonitost procedure.
Treći laureat, gitarista Miloš Karadaglić, odbio je da primi najveće državno priznanje.
Tokom incidenta je povređeno nekoliko osoba. One su zatražile medicinsku pomoć. Među njima je i dekan Fakulteta za crnogorski jezik i književnost Aleksandar Radoman.
Pojedini mediji su objavili fotografije na kojima se vidi kako policajci raspršuju sprej ka očima okupljenih građana.
Opoziciona Demokratska patrija socijalista saopštila je sinoć da je policija dotakla dno "kada je primenila silu i brutalno napala građane na mirnom skupu protesta protiv sramne ovogodišnje dodele Trinaestojulske nagrade".
U saopštenju MUP se navodi da su okupljeni građani pokušali da potisnu policijske službenike i probiju policijski kordon kako bi se kretali i neovlašćeno ušli u štićeni prostor Vile Gorica.
Policija je u saopštenju navela da su policajci upotrebili najblaže sredstvo prinude, ručni sprej sa nadražujućim dejstvom, a da su ih okupljeni građani gađali kamenicama, flašama i jajima.
Policija je u saopštenju posebno istakla reditelja Danila Marunovića i neke poslanike da su pozivali građane da probijaju kordone policije i saopštila da će raditi na identifikaciji svih učesnika u narušavanju javnog reda i mira.
“Analiza će biti usmerena na identifikaciju počinilaca, utvrđivanje individualne odgovornosti, kao i preduzimanje zakonom propisanih mera prema svim licima koja su učestvovala u napadu na službena lica i narušavanju javnog reda i mira", navodi se u saopštenju.
Ističu da su policijski službenici, u konkretnom slučaju, postupali krajnje uzdržano, profesionalno i u skladu sa etičkim standardima policijske službe, pokazujući visok stepen tolerancije i trpeljivosti.
"S druge strane, okupljeni građani su se ponašali nasilno, koristeći i tvrde predmete, sa ciljem da na silu uđu u štićeni prostor, čime su direktno ugrozili javni red i mir, bezbednost učesnika i policijskih službenika”, navodi se u saopštenju.
Reditelj Danilo Marunović, koji je bio i član žirija, na kraju protesta kazao da su ispunili "svoju misiju".
"Ovo se ne može završiti na ovome. Ne smemo se umiriti. Svaka vam čast, svakome od vas. Vi ste prvoborci. Vaša borba počinje noćas", poručio je Marunović okupljenima, dok su oni skandirali "Nije ovo Srbija".
"Završiću sa jednom rečenicom. Stiže 13 jul. Hvala i vidimo se uskoro", zaključio je on, nakon čega su demonstranti počeli da se razilaze.
Deo javnosti danima ukazuje da je upitna zakonitost procesa predlaganja, a posebno nagrađivanje jednog od tri laureata, književnika Bećira Vukovića, zbog, kako navode, njegovog negiranja crnogorske nacije i podrške četničkom pokretu.