Svet
05.05.2025. 09:05
Beta-AFP

"Rumunski Tramp"

Izbori u Rumuniji: Simeon obezbedio drugi krug, tesna bitka za njegovog rivala

1
Izvor: EPA / Robert Ghement

Opozicioni ultradesničar Đorđe Simion obezbedio je ulazak u drugi krug predsedničkih izbora u Rumuniji osvojivši 40,15 odsto glasova nakon prebrojanih 97,59 odsto glasačkih listića, bez glasova dijaspore, pokazuju podaci objavljeni na sajtu rumunske Centralne izborne komisije. Bitka za drugo mesto vodi se između kandidata vladajuće koalicije Krina Antoneskua i gradonačelnika Bukurešta, Nikusdora Dana.

Za drugo mesto se bore rame uz rame gradonačelnik Bukurešta Nikušor Dan sa 20,65 odsto glasova i kandidat vladajuće koalicije Krin Antonesku sa 20,64 odsto glasova.

Protivnik Simiona, koji sebe naziva "rumunskim Trampom", u drugom krugu će biti poznat tek kada budu prebrojeni glasovi dijaspore.

"Zajedno smo danas napravili istoriju", rekao je Simion u video-poruci emitovanoj u sedištu njegove stranke pred njegovim oduševljenim pristalicama koje su uzvikivale "Lopovi napolje, patriote unutra!".

Simion (38) se protivi pružanju vojne pomoći susednoj Ukrajini, kritikuje rukovodstvo EU i podržava pokret Donalda Trampa "Učinimo Ameriku ponovo velikom". Kao konzervativni hrišćanin, podržao je neuspešan referendum 2018. godine koji je imao za cilj da zabrani istopolne brakove.

Pobeda Simiona mogla bi da izoluje Rumuniju u inostranstvu, umanji privatne investicije i učini zemlju manje predvidljivom i manje kooperativnom članicom NATO po pitanju vojne pomoći Kijevu, ocenjuje Rojters i dodaje da bi to išlo u korist Rusije dok vodi rat u Ukrajini.

Ako bude izabran, Simion je rekao da će objaviti koliko je Rumunija doprinela ratnim naporima u Ukrajini na štetu subvencija za rumunsku decu i penzije.

Nagoveštena pobeda može da se preokrene u drugom krugu 18. maja, što je komplikovan zadatak jer Simion ima manji "rezervoar glasova" na papiru od svojih rivala, rekao je za AFP profesor političkih nauka Sergiu Miscoiu, predviđajući tesnu trku.

Ali drugi eksperti ukazuju na lomove protivnika desničarskih suverenista posle kampanje koju su obeležile žestoke optužbe i niski udarci čak i među potencijalnim saveznicima u drugom krugu.

Ukupno 11 kandidata borilo se za uglavnom ceremonijalno, ali u spoljnoj politici uticajno predsedničko mesto u ovoj članici EU sa 19 miliona ljudi, koja je postala ključni stub NATO zbog ruske invazije na susednu Ukrajinu.

Iznenadna pobeda na prvim predsedničkim izborima u novembru Kalina Georgeskua, bivšeg visokog zvaničnika kojeg optužuju da je prokremaljski, izazvao je zabrinutost na Zapadu i gurnuo Rumuniju u nemire.

1
Izvor: EPA / BOGDAN CRISTEL

Ustavni sud je poništio te izbore i isključio tog šezdesetogodišnjaka sa novih izbora posle masovne kampanje na TikToku uz sumnje o ruskom mešanju.

Zamenio ga je Simion koji je jesenas bio tek četvrti, a njih dvojica su se zajedno pojavila u nedelju na biračkom mestu u Mogosoai, blizu Bukurešta.

Tokom kampanje Simion je isticao svoju mladost, svoju suverenističku retoriku i svoje ovladavanje TikTok platformom kako bi privukao glasače Georgeskua.

Dok taj lider stranke AUR poriče bilo kakvu prorusku sklonost, on deli istu averziju prema "briselskim birokratama" i protivi se bilo kakvoj vojnoj podršci Kijevu.

Glasači izražavaju želju za "promenom" i odbacivanje tradicionalnih političkih partija koje su na vlasti od kraja komunizma 1989.

Inflacija koja je veoma visoka u Rumuniji, takođe je svima na usnama.

1
Izvor: EPA / Robert Ghement

Neizvesnost pred rugi krug izbora je velika jer je jaz tako uzak između kandidata proevropske vladine koalicije Krina Antoneskua (65) i centrističkog gradonačelnika Bukurešta Nikusora Dana (55) sa antikorupcijskom platformom.

Iza njih, sa manje od 15 odsto glasova, bivši je socijaldemokratski premijer Viktor Ponta, uprkos govoru sa Trampovskim prizvukom.

Ako Simion preuzme najviši položaj u državi, obećava da će "dovesti Kalina Georgeskua na vlast", ​​navodeći tri opcije: "referendum, prevremeni parlamentarni izbori ili formiranje koalicije u parlamentu koja bi ga imenovala za premijera".

Posle poništavanja novembarskih izbora, što je retka odluka u EU, glasanje je u nedelju bilo pod pomnim nadzorom.

1
Izvor: EPA / BOGDAN CRISTEL

Hiljade ljudi su poslednjih meseci demonstrirale osuđujući poništavanje izbora kao "državni udar". Sjedinjene Američke Države su takođe intervenisale, a potpredsednik Džej Di Vens je pozvao da se čuje glas naroda koji je ućutkan "na osnovu slabih sumnji obaveštajne službe" o ruskom mešanju.

Nadležni koji su pojačali preventivne mere, uveravaju da su "izvukli pouke" iz tog fijaska.

Dok je krajnja desnica navodila "višestruke znake prevare", Vlada Rumunije je ukazala na kampanje dezinformacija, videvši ih kao "nove pokušaje manipulacije i mešanja državnih aktera". Ali, bez pominjanja Rusije ovog puta.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
24°C
05.05.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve