Svet
22.04.2025. 10:06
Beta

Otvoren testament

Izloženo telo pape, sahrana u subotu

papa franja, 22. 4. 2025.
Izvor: Vatican Media / Vatican Media

Kovčeg pape Franje biće izložen od srede u 7.00 u Bazilici Svetog Petra u Rimu, a sahrana će biti u subotu, 26. aprila, saopštio je danas Vatikan.

Papini ostaci trenutno se nalaze u kapeli vatikanske rezidencije u kojoj je živeo od izbora za rimokatoličkog poglavara 2013. godine.

Ceremonija sahrane pape Franje će u subotu u 10.00, po lokalnom vremenu, početi na Trgu Svetog Petra, saopštio je Vatikan.

Kovčeg će potom biti prebačen u Baziliku Svete Marije Velike u centru Rima, gde će papa biti sahranjen, navodi se u saopštenju.

Papa Franja je testamentom izrazio želju da bude sahranjen u rimskoj Bazilici Svete Marije Velike, a ne u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu, kao mnoge prethodne pape, saopštio je Vatikan.

Papa Franja je tražio i da bude sahranjen na jednostavan način i da grobu bude samo natpis njegovog imena koje je uzeo kao papa, na latinskom, javila je Hina.

"Grob mora biti u zemlji, jednostavan, bez posebnog ukrasa i sa jedinim natpisom: Franciscus", navodi se u kratkom testamentu. 

Papa Franja je preminuo u 89. godini u ponedeljak ujutru, a Vatikan je uveče objavio njegov testament.

papa franja, 22. 4. 2025.
Izvor: Vatican Media / Vatican Media

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
few clouds
26°C
22.04.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve