Ograničena sloboda žena
Kirgistan zabranio nikab
Kirgistan je poslednja zemlja sa većinskim muslimanskim stanovništvom u Centralnoj Aziji koja je zabranila nikab – dugu odeću koja pokriva telo, kosu i lice, ostavljajući vidljivim samo oči.
Zabrana, koja je stupila na snagu 1. februara, predviđa kaznu od 20.000 soma (230 dolara) za žene koje nose nikab na javnim mestima.
Ženska islamska odeća i muške brade već dugo su tema vladinih kampanja i javnih debata u Centralnoj Aziji, gde strogo sekularne vlasti strahuju od sve većeg uticaja islama, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
Kirgistanski zakonodavci su naveli da je zabrana potrebna iz bezbednosnih razloga - kako bi lica ljudi bila vidljiva i kako bi se pojedinci mogli identifikovati. Protivnici, međutim, smatraju da zabrana uskraćuje ženama slobodu da biraju šta žele da nose.
Zabrana je deo izmene Zakona o verskoj sferi, koji je predsednik Sadir Džaparov potpisao 21. januara. Iako zakon izričito ne spominje nikab, koji se lokalno naziva "parandža", zabranjuje "odeću koja onemogućava identifikaciju osobe u državnim ustanovama i na javnim mestima", što je eufemizam koji se u Centralnoj Aziji koristi za nikab.
Pokrivanja lica koja su obavezna zbog posla ili medicinskih razloga izuzeta su iz zabrane.
Zakonodavci i verske ličnosti koje podržava vlada insistiraju da se zabrana ne odnosi na hidžab, islamsku maramu koja pokriva kosu i vrat, ali ostavlja lice vidljivim.
Kirgistan je jedina zemlja u Centralnoj Aziji koja dozvoljava hidžabe u školama i kancelarijama.
"Neće biti ograničenja za marame. Naše majke i sestre oduvek su nosile marame kao deo naše tradicije i religije", rekao je predsednik parlamenta Nurlanbek Šakijev kada je prošle godine predstavio zakon.
Nikab je uobičajen u arapskim zalivskim zemljama. Iako u Kirgistanu ne postoji tradicija nošenja nikaba, ova odeća postaje sve popularnija među nekim konzervativnim ženama poslednjih godina.