Volodimir Zelenski
Komičar u ozbiljnoj tragediji
Volodimir Zelenski imao je tu nesreću da ulogu svog života igra najverovatnije kockajući se sa životom. Talentovani komičar u ovom trenutku je predsednik Ukrajine, zemlje koju je prošle nedelje napala Rusija. Do pre tri godine, bio je običan glumac, uspešan i prilično poznat u svojoj zemlji.
Proslavila ga je uloga Predsednika koju je igrao u TV seriji "Sluga naroda“, gde je tumačio upravo predsednika Ukrajine. A onda je serija prerasla u rijaliti. Ipak, gotovo ništa u životu Volodimira Zelenskog nije nagoveštavalo da će se ikada obresti u politici. Rođen je pre 44 godine u gradu Krivij Rih, u, kako on to voli da kaže, tipičnoj sovjetsko-jevrejskoj porodici.
Njegovi preci stradali su u Holokaustu u Drugom svetskom ratu i samo je njegov deda preživeo od mnogobrojnih članova porodice. Ovaj podatak pokazao se jako korisnim ukrajinskoj strani u ovom sukobu jer je poslužio kao dobar protivargument ruskim planovima o denacifikaciji Ukrajine. Teško da može postojati bolji, ako je sam Zelenski jevrejskog porekla.
Do ulaska u politiku bio je prilično uspešan glumac, vodio je šou pod nazivom "Liga smeha“, koji se duži niz godina emitovao na ukrajinskoj televiziji. Čak je i pozajmio svoj glas glavnom liku u ukrajinskoj verziji animiranog filma "Meda Pedington“. Bio je i vlasnik uspešne produkcijske kuće.
Pre nego što je postao predsednik Ukrajine, uloga koja ga je proslavila i na neki način lansirala na to mesto bila je uloga Vasila Holoborodka, učitelja koga govor koji je postao viralan lansira u svet politike i uspon do samog vrha, funkcije predsednika. Ironija i sudbina, jednovremeno, ali upravo je ova uloga bila lansirna rampa za Zelenskog koji se kretao istom rutom.
Od učitelja do predsednika u seriji; od glumca koji glumi pomenutog učitelja u seriji pa do realnog predsednika zemlje sa više od 40 miliona stanovnika.
Interesantno je da ukoliko pažljivo gledate seriju "Sluga naroda“, narativ, događaje, dijaloge, likove – sve je neverovatno slično sa realnošću u Ukrajini i sa onim sa čime se Zelenski susretao kao predsednik. Zli jezici, ili tek realisti, kažu da je on na to mesto dospeo nakon razočaranja zvanog Petro Porošenko jer ga je narod Ukrajine kroz lik koji je igrao doživljavao kao istinskog borca protiv korupcije. Upravo je na tome Zelenski vešto izgradio svoju komunikacionu strategiju i vezu sa biračima i prilično lako odneo pobedu na predsedničkim izborima. To opet ne govori o njemu koliko više govori o dubini krize i beznađu u kome se Ukrajina nalazi.
Druga velika uloga koju je Zelenski odigrao bila je u Sjedinjenim Američkim Državama, ali ne kako je to bilo za očekivati u Holivudu, već u Beloj kući. Nakon čuvenog skandala u kampanji za izbore u kojoj su se borili Donald Tramp i Džozef Bajden i poslovnih veza Hantera Bajdena i nekih ukrajinskih kompanija ime Zelenskog se spominjalo u predlogu za impičment Trampa. Čak je citiran i telefonski razgovor njega i Zelenskog u kome Donald izgovara antologijsku rečenicu – Morate da nam učinite uslugu.
Odnos sa drugim velikim svetskim liderom, ruskim predsednikom Vladimirom Vladimirovičem Putinom, pomalo je problematičan. Pre početka rata sa Rusijom, Zelenski se u svojoj zemlji često susretao sa kritikama političkih protivnika koji su mu zamerali popustljivost prema Rusiji. U svojoj kampanji za predsednika Zelenski je govorio da je okončanje sukoba u Donbasu njegov prioritet jer je „nepotrebno da obični ljudi pate i stradaju zbog toga“. Ograničen spoljnim i unutrašnjim faktorima, ipak nije uspeo da se izbori da do okončanja sukoba zaista i dođe.
Međutim, od prošle nedelje verovatno niko više ni od njegovih političkih oponenata u zemlji nema dilemu da je Zelenski popustljiv prema Moskvi. U momentu kada je ovaj tekst pisan pojavila se nepotvrđena vest iz ukrajinskih izvora da je eliminisana grupa čečenskih specijalaca koji su imali zadatak da likvidiraju Zelenskog. On sam je rekao da zna da je meta broj 1 za likvidaciju na spisku ruske bezbednosne službe, a da je njegova porodica na mestu broj 2.
Svejedno, odbio je ponudu američkog predsednika Džoa Bajdena da se evakuiše iz Kijeva i tom prilikom je još jednom pokazao sklonost ka komediji. Odgovorio je – Rekao sam im, ne treba mi prevoz, treba mi oružje i municija.
Kada je postao predsednik Ukrajine, Zelenski je prepoznao želju glasača da ih vodi neko ko poseduje osobine i moralne vrednosti lika koji je igrao. Još jednom je ušao u ulogu Vasila Holoborodka i glatko dobio izbore. Danas on ovu ulogu nadograđuje na živo, u potpunoj improvizaciji, moramo priznati – maestralno. Zelenski se ponaša kao pravi lider zemlje koja je napadnuta i koja se brani i za kratko vreme postao je simbol ukrajinskog otpora. Otpora koji niko nije očekivao, ponajmanje u Moskvi.
Zelenski je postao unifikacioni faktor zemlje koja je inače po svim horizontalama i vertikalama duboko podeljena. Uspeo je da ujedini zemlju oko otpora Rusiji.
Kao što smo rekli na početku, ovo je svakako uloga života Volodimira Zelenskog, koja ga može koštati života na svom koncu, ali svakako je to uloga koja će ga nadživeti u svakom pogledu, kako god se ovaj nesrećni rat bude okončao.