Svet
04.09.2023. 18:05
R.E.

Širenje Briksa

Pobeda Kine za dominaciju na globalnom jugu

Briks
Izvor: Shutterstock

Na nedavno završenom, 15. po redu, samitu BRIKS-a, jedna od značajnijih odluka je ona o proširenju.

Od 40 zemalja koje su izrazile zainteresovanost da se priključe ovoj organizaciji, koju čine Brazil, Rusija, Kina, Indija i Južnoafrička Republika, poziv da od 2024. godine postanu nove članice dobilo je šest država – Etiopija, Egipat, Iran, Argentina, Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija.

Ništa nije slučajno

Zašto je odlučeno da baš ovih šest država dobije poziv?

Nimalo slučajno. Nove članice su strateški odabrane. Prijem Etiopije, jedne od najbrže rastućih ekonomija u Africi i stalnog sedišta Afričke unije, jeste simboličan. Isto je i sa Egiptom, koji povezuje Afriku sa arapskim svetom. Pridruživanje Saudijske Arabije BRIKS-u značilo bi da će se najveći svetski izvoznik sirove nafte naći u istom ekonomskom bloku kao i najveći svetski uvoznik nafte, Kina.

Takođe, i Rusija i Saudijska Arabija su članice OPEK-a plus, grupe velikih proizvođača nafte. Slično, čini se da je poziv Iranu, gde se nalazi oko četvrtine rezervi nafte na Bliskom istoku i koji deli teret zapadnih sankcija sa Rusijom, ponovo pažljivo promišljen, ne samo u smislu naftne politike, već i zbog uticaja na Bliskom istoku.

Poziv u Argentinu ne samo da se povezuje sa latinoameričkim uglom, već i dotiče trenutna osećanja u zemlji. Sa trocifrenom inflacijom, stalnim pogoršanjem vrednosti nacionalne valute, pezosa, i ogromnim teretom otplate duga na osnovu ugovora o zajmu od 44 milijarde dolara sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), frustracija zapadnim sistemom i čežnje za alternativnim putem razvoja i međunarodne saradnje izgledaju prilično rasprostranjeno u zemlji.

Briks
Izvor: Shutterstock

UAE, još jedna uticajna bliskoistočna zemlja, prijatelj je BRIKS-a već duže vreme. Pridružila se Novoj razvojnoj banci BRIKS-a u oktobru 2021, nakon što je osnovana 2015. Iz UAE, koji je sa entuzijazmom prihvatio poziv BRIKS-a, rekli su da dosledno zastupaju vrednost multilateralizma u podršci miru, bezbednosti i razvoju na globalnom nivou.

Sijeva pobeda

Inače, ovo je bio najveći samit BRIKS-a koji je ikada održan. Prisustvovalo je više od 60 zemalja zajedno sa zemljama članicama Brazilom, Rusijom, Indijom, Kinom i Južnom Afrikom.

Razvoj i proširenje BRIKS-a je, smatraju pojedini analitičari, velika pobeda za kineskog predsednika Si Đinpinga, koji je dugo nastojao da proširi blok i njegov uticaj uprkos rezervama drugih članica kao što su Indija i Brazil.

Širenje, prvo otkako je Južna Afrika pristupila 2010. godine, trebalo bi da više nego udvostruči članstvo grupe i značajno proširi njen globalni domet – posebno na Bliskom istoku.

Za Peking, kao i za Moskvu, proširenje je deo njegovog nastojanja da labavo ekonomsko grupisanje pretvori u geopolitičku protivtežu Zapadu – i zapadnim institucijama kao što je G7.

"Ovo čini Kinu jasnim pobednikom", rekao je Stiv Cang, direktor Kineskog instituta SOAS na Univerzitetu u Londonu.

On je dodao da je proširenje za još šest novih članica značajan pomak u pravcu kojim Kina i Rusija žele da se BRIKS razvija.

Ponuda alternativnog svetskog poretka koju nudi kineski predsednik Si Đinping deluje prijemčivo globalnom jugu jer se mnoge zemlje osećaju marginalizovanima u međunarodnom sistemu kojim dominiraju SAD i njeni bogati saveznici.

Skepticizam

Ipak, ima i onih analitičara koji sumnjaju da BRIKS još dugo može da ugrozi dominaciju SAD i njenih saveznika.

Šire članstvo postavlja pitanja o koheziji i koherentnosti BRIKS-a. Ovo se objašnjava time da se članice ove organizacije uveliko razlikuju po političkim sistemima, ekonomskoj moći i diplomatskim ciljevima.

"Skeptičan sam u pogledu efikasnosti organizacije nakon proširenja i da li je na kraju proširenje više simbolično nego suštinsko", rekao je Jun Sun, direktor kineskog programa u Stimson centru u Vašingtonu.
 

On objašnjava da sa većim brojem članova raste i broj želja i interesa kojima treba udovoljiti i koje treba pomiriti.

"To posebno važi za organizacije zasnovane na konsenzusu kao što je BRIKS, gde se odluke donose samo ako se sve članice slažu“, istakao je Sun.
 

Analitičari takođe primećuju da među samim članicama BRIKS-a postoje mnoga neraščišćena pitanja kao na primer pitanje granice između Kine i Indije ili rivalstvo između Irana i Saudijske Arabije.

Organizacija poput BRIKS-a je u velikoj suprotnosti sa ujedinjenijim blokom kao što je G7 koji se sastoji od istomišljenika demokratija sa velikim industrijalizovanim ekonomijama.

Briks
Izvor: Shutterstock

Helena Legarda, vodeći analitičar Merkator instituta za kineske studije, istraživačkog centra u Berlinu, rekla je da nije jasno u kojoj meri će ekspanzija BRIKS-a povećati vrednost i uticaj grupe.

"Bez zajedničke ideologije i jasnog sveobuhvatnog cilja, verovatno je da će dodavanje šest novih članica umesto toga učiniti BRIKS podeljenijom grupom", smatra Legarda.

Izbegavanje putinizacije samita

Programski direktor Centra za strateške analize Darko Obradović kaže da je dugo očekivani samit u Johanesburgu demonstrirao postojanje dubokih podela u kategoriji Istok–Zapad.

"U suštini, možda najznačajniji rezultat ovog samita predstavlja afirmacija treće kategorije koja se naziva globalni jug", smatra Obradović.
 

On objašnjava da monopol koji je 70 godina kontrolisala Rusija polako prelazi u kineski domen uticaja.

BRIKS vs Dolara

Globalna dedolarizacija

amerika, dolar

Globalna dedolarizacija

26.04.2023. 13:27

BRIKS vs Dolara

"Putinovo odsustvo sa samita u Južnoj Africi nije posledica naloga za hapšenje, već nastojanja Kine, Indije i drugih da izbegnu putinizaciju skupa uz prigodne izgovore kao što je međunarodna optužnica za ratne zločine", kaže Obradović.

Dodaje da Peking, suočen sa sve snažnijim geoekonomskim preprekama, nastoji da se predstavi kao adresa koja ima solidnu projekciju globalnog uticaja. Ističe da ovakvu sinocentričnu predstavu kvare Indija i Brazil, dok se svi zajedno sa Južnom Afrikom slažu da bi putinizacija skupa u dobroj meri naštetila njegovoj afirmativnoj ulozi kao alternativi G7.

"Osim Rusije i Kine, druge članice ne žele da svoje aktivnosti predstavljaju kao konfrontaciju i neprijateljsku alternativu. Istovremeno je Kina, u skladu sa doktrinarnim pristupom Si Đinpinga, nastojala da ceo događaj iskoristi za afirmaciju svojih globalnih strategija za bezbednost i održivi razvoj, u slučaju Putinovog prisustva ovakav diplomatski rezultat ne bi bio moguć. Ipak je Rusija ta koja u Africi ima snažnije bezbednosno i međunarodno uporište od Kine. Kina tek poslednjih 10 godina ostvaruje ekonomsko prisustvo u okviru inicijative ’Pojas i put’ sa sve više pratećih problema, dok Rusija Africi nudi ’bezbednost’, oružje i globalni ’glas’", naglašava Obradović.
 

Amorfni savez

Ističe da se pred nama odvija vreme zamene uloga, Kina je ta koja nastoji da se stavi na čelo globalnog juga. Ključno je pitanje da li taj globalni jug želi takvog lidera ili samo njegov novac?

"BRIKS nakon samita ne izgleda povezanije. Još nije poznato na osnovu kojih kriterijuma BRIKS odlučuje, dok je poznato da članice b-a nemaju jedinstvenu politiku prema trećim subjektima. U skladu sa svojim geografskim, ekonomskim i bezbednosnim potrebama, članice BRIKS-a ne žele da se obavezuju u okviru saveza koji nema geografsko, vrednosno i ekonomsko jedinstvo. Preuzimati obaveze u okviru jednog tako amorfnog saveza za posledicu bi imalo neizvesnu budućnost i ekonomske rizike za ekonomije u razvoju", smatra Obradović.

On objašnjava i da je proširenjem Kina uspela da nametne svoje interese. Smatra i da će se funkcionalnost BRIKS-a pokazati na slučaju Rusije i Irana.

"U ovom trenutku, sva je prilika, da članice BRIKS-a neće kršiti sankcije niti zavoditi kontrasankcije G7. Dakle, BRIKS kao savez nema političku težinu i solidarnost između članica. Sve dok ne budu ustanovljeni mehanizmi odlučivanja, uzajamne obaveze, mehanizmi solidarnosti, zajednička spoljna politika i druge formalne obaveze poput ugovora o slobodnoj trgovini stvari će tako stajati", objašnjava Obradović.
 

Dedolarizacija

Kada je dedolarizacija u pitanju, on kaže da to nije novost.

"Ekonomske analize su u velikoj meri podeljene po pitanju mogućnosti uspostavljanja potpuno dedolarizovanog sistema. Nije tajna da je učešće dolara smanjeno u globalnoj trgovini. Istovremeno dolar nije nadnacionalna valuta kao evro. Upotreba dolara je vezana poverenjem u valutu i ne predstavlja političku odluku kao u slučaju evra", objašnjava Obradović.

On ističe da ukoliko bi se BRIKS posmatrao kao koordinirani pristup jačem povezivanju ekonomija u razvoju možemo ga smatrati perspektivnom inicijativom.

"S druge strane, geostrateške ambicije BRIKS-a su u ovom trenutku osuđene na propast. Indija kao nesvrstana država neguje politički dijalog sa SAD, učesnik je kvadrilateralnog bezbednosnog dijaloga koji čine Japan, SAD i Australija, oseća se opkoljeno od strane Kine, zabranila je upotrebu kineskih softvera iz razloga nacionalne bezbednosti. Ukoliko Saudijska Arabija postane punopravna članica BRIKS-a, ona će to uraditi iz interesa diverzifikacije svoje ekonomije, dok će SAD ostati glavna garancija njene bezbednosti", kaže Obradović.
 

On navodi i primer Argentine gde predsednički kandidat najavljuje uvođenje dolara.

Kaže i da su procene da će ideološki kriterijum prijema u BRIKS biti glavni ograničavajući faktor njegovog uspeha.

"Ideološki kriterijumi nauštrb ekonomskih idu u prilog kineskoj viziji međunarodnih odnosa, da nije tako onda bi i Meksiko, Nigerija, Filipini, Indonezija, Južna Koreja i druge države dobile zvanične pozive, ali to se nije desilo", ističe Obradović dodajući da je mnogo upitnih kriterijuma oko BRIKS-a koji zamagljuju suštinu.

"Samit BRIKS-a je pobeda Kine nad Rusijom za dominaciju na globalnom jugu. Kineska diplomatija sa najavljenim proširenjima može biti veoma zadovoljna. Istovremeno BRIKS se ne može takmičiti sa MMF-om i Svetskom bankom, stepen integrisanosti poput EU nikad neće ostvariti. Politička, geografska i ekonomska raznolikost BRIKS-a ne pruža adekvatne temelje za uzajamno poverenje što ovaj blok čini neatraktivnim za države poput Srbije. Podrška EU članicama pojedinačno je veća od celog portfolija Nove razvojne banke BRIKS-a koja je suspendovala projekte u Rusiji kako ne bi kršila sankcije", zaključuje Obradović.
 

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
light rain
12°C
03.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve