Švajcarska
Rat protiv droge je propao. Da legalizujemo kokain?
Nešto manje od dva meseca nakon što su najavili pilot program za legalnu prodaju kanabisa, zakonodavci u švajcarskoj prestonici Bern, raspravljaju o potpuno novoj ideji: legalnom kokainu.
Zvaničnici lokalne vlade u Bernu rzmatraju mogućnosti pokretanja pilot programa za proučavanje efekata legalne prodaje kokaina na širu javnost.
Kako prenosi Rojters, zakonodavci u parlamentu Berna predložili su tu ideju kao potencijalno rešenje za povećanu upotrebu kokaina u zemlji koja je već ozloglašena po nekim od najviših nivoa upotrebe kokaina u Evropi.
Diskusija je počela samo nekoliko nedelja nakon što je nekoliko odabranih švajcarskih gradova, uključujući Bern, pokrenulo sličan pilot program za analizu efekata legalne prodaje kanabisa za odrasle, prvi te vrste u Evropi.
"Rat protiv droge je propao i moramo da pogledamo nove ideje“, rekla je Eva Čen, članica saveta Berna iz Partije alternativne levice, koja je bila kosponzor ovog predloga. "Kontrola i legalizacija mogu učiniti bolje od puke represije.“
Zakonodavci koji podržavaju tu ideju predložili su da bi zbog pada cena kokaina i porasta nivoa upotrebe, posebno u Švajcarskoj, najzdravije rešenje bilo da se reguliše i kontroliše protok, distribucija i čistoća ponude, a ne da se nastavi borba protiv teške bitke politike zabrane.
"Trenutno imamo mnogo kokaina u Švajcarskoj, po najjeftinijim cenama i najvišem kvalitetu koji smo ikada videli“, rekao je Frank Zobel, zamenik direktora kompanije Addiction Switzerland. "Možete dobiti dozu kokaina za oko 10 franaka ovih dana, ne mnogo više od cene za pivo.“
Mera je već prošla u parlamentu Berna, ali je još potrebno odobrenje gradske vlade pre nego što se program zvanično primeni. Mera bi takođe zahtevala zakonodavnu promenu na nacionalnom nivou, tako da još uvek ima mnogo prepreka koje treba prevazići pre nego što stanovnici Berna mogu očekivati da će ući u prodavnicu kokaina bez straha od pravnih posledica. Ovo je barem jedan od razloga zašto je predlog dat za pilot program/studiju, a ne za direktnu legalizaciju.
"Još smo daleko od potencijalne legalizacije, ali treba da pogledamo nove pristupe“, rekao je Čen za Rojters. "Zbog toga pozivamo na naučno nadgledano ispitivanje pilot šeme."
Ovaj program bi bio prvi te vrste u svetu, jer je kokain i dalje u velikoj meri ilegalan za bilo koju svrhu. Postoje neki izuzeci. U Meksiku je, na primer, legalno nositi do pola grama kokaina za ličnu upotrebu. U nekim južnoameričkim zemljama legalno je posedovanje i uzgoj malog broja biljaka koke.
Mnoge zemlje su dekriminalizovale lično posedovanje kokaina, a u Sjedinjenim Državama postoje neke države poput Oregona koje su takođe dekriminalizovale posedvanje male količine kokaina.
U mnogim zemljama kokain se takođe može prepisivati u medicinske svrhe, iako su ti recepti veoma retki jer postoje uporedivi lekovi sa daleko nižim stopama zloupotrebe.
Međutim, nigde u svetu nije dozvoljeno da se kokain prodaje pod maskom upotrebe za odrasle. Švajcarski zakonodavci se nadaju da će to promeniti u ime lične bezbednosti i smanjenja štete, kao i o ekonomskim podsticajima.