Slovenija
Građani odbacili primenu zakona o posebnom dodatku za umetnike
Državljani Slovenije odbacili su na današnjem referendumu zakon kojim se umetnicima reguliše dodatak na penziju za izuzetna dostignuća u ovoj oblasti.
Nakon obrađenih 99,97 odsto glasačkih mesta, protiv primene zakona koji je usvojen krajem januara u Državnom zboru, glasalo je 92,52 odsto birača, dok je za primenu zakona glasalo 7,48 odsto.
Ukupna izlaznost prema podacima Državne izborne komisije (DVK) iznosila je 25,93 odsto ili u apsolutnim brojevima - 438.749, od čega 435.750 važećih listića.
Da bi zakon bio odbačen bilo je potrebno da protiv njega glasa većina birača, kao i da istovremeno protiv glasa najmanje petina svih glasača.
Poslednji podaci ministarstva unutrašnjih poslova, iz kraja aprila, govore da u Sloveniji pravo glasa ima 1,692.455 glasača, pa je petina od tog broja - 338.491 birač.
Prema podacima DVK-a na referendumu je protiv primene zakona glasalo 403.153 birača, dok je zakon podržalo 32.597 glasača.
Kampanju protiv ovog zakona predvodila je najjača opoziciona partija - Slovenska demokratska stranka (SDS), na čelu sa predsednikom te stranke Janezom Janšom, dok je deo vladajuće koalicije (Pokret Sloboda i Levica) pozivao na bojkot referenduma.
Građani Slovenije su priliku da glasaju imali i prevremeno, od utorka do četvrtka, a prema podacima DVK-a to pravo je iskoristilo 23.102 glasača ili 1,36 odsto od ukupnog broja birača.
Prošle godine je na prevremenom glasanaju na savetodavnim referendumima u vezi leagalizacije konoplje, uvođenja eutanazije i preferencijalnog glasanja na parlamentarnim izborima, glasao 58.981 birač, odnosno 3,7 odsto upisanih glasača.
Razlog za manji broj glasača može se tražiti i u bojkotu koji zagovara vladajući Pokret Sloboda premijera Roberta Goloba, kao i njihov koalicioni partner - stranka Levice, čija članica je i aktuelna ministarka kulture Asta Vrečko.
Glavnu reč protiv ovog zakona vodi lider SDS-a Janez Janša, uz podršku parlamentarne stranke Nova Slovenija i nekoliko manjih vanparlamentarnih stranaka.
U kampanji za izlazak na referendum i glasanje za zakon učestvovala je vladajuća Socijaldemokratska stranka, kao i vanparlamentarna Piratska stranka.
Upravo je tema bojkota bila u fokusu slovenačke politike prošle nedelje, nakon što je američka ambasada u Ljubljani na zvaničnom Iks nalogu uputila poziv glasačima da izađu na referendum.
"Verovati u demokratiju znači razumeti da ima svaki građanin mudrost i glas. Ne treba se plašiti sopstvenog naroda, čak i kada izražava stavove koji nisu u skladu sa rukovodstvom", napisano je u objavi američke ambasade u Sloveniji.
Usledile su reakcije iz vladajuće koalicije, a slovenački premijer je istakao da "od države koja stalno govori o demokratiji, očekuje da se ne meša u unutrašnja pitanja drugih država".