Sumnjive okolnosti smrti
Oligarh – zvanje opasno po život
Dobro je poznato da autokratski režimi i njihove vođe uvek nađu način da se reše neistomišljenika. Bilo da se bave zastrašivanjem, pretnjama, lažnim optužbama ili nekim drugim metodama, nije čudno videti političke neprijatelje velikih autokrata u nezavidnim situacijama.
Ipak, od početka rata u Ukrajini, odnosno "specijalne vojne operacije“, kako je naziva Kremlj, lista nastradalih ruskih oligarha se iz meseca u mesec povećava. Padaju jedan po jedan, a okolnosti njihovih prevremenih smrti su ili nepoznate ili u najmanju ruku sumnjive.
Naravno, mnogi smatraju da je Kremlj "umešao prste“ u ove nesrećne slučajeve, u manjoj ili većoj meri. Posebno se digla prašina oko onih koji su nakon izražavanja protivljenja ratu u Ukrajini tragično završili svoje živote.
"Atlantik“ je ovu pojavu nazvao "Sindrom iznenadne ruske smrti“, fenomen koji je odneo živote zapanjujuće velikog broja biznismena, birokrata, oligarha i novinara. Lista imena i uzroka smrti deluje kao morbidna verzija pesmice "Deset ljutih gusara“ u kojoj Kremlj polako odstranjuje jednog po jednog nepoželjnog aktera.
LEONID ŠULMAN
Leonid Šulman bio je direktor transportne službe "Gasproma“. Protiv njega se vodila istraga zbog optužbi za prevaru koja se odnosila na modernizaciju voznog parka "Gasproma“ (kojim je upravljao i Varšavski institut). Šulman je pronađen mrtav 30. januara 2022. godine u kupatilu. Imao je ubodne rane na zglobovima. U njegovom domu pronađena je i oproštajna poruka u kojoj se žalio na hronične bolove koje je izazvao prelom noge.
Kako neki ruski mediji navode, Leonid Šulman je u to vreme bio na bolovanju. Povodom Šulmanove smrti, "Gasprom“ je objavio: "Preminuo je naš kolega, šef transportne službe Leonid Aleksandrovič Šulman. Okolnosti su razjašnjene.“ Čudno, zar ne?
ALEKSANDAR TULOKOV
Samo dan nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, zamenik generalnog direktora "Gaspromovog“ centra za korporativnu bezbednost Aleksandar Tulokov pronađen je obešen. Njegovo beživotno telo pronađeno je u vikendici u blizini Sankt Peterburga. Policija je pored tela pronašla i poruku koja je istražitelje navela da pomisle da je reč o samoubistvu.
Službenik regionalnog istražnog komiteta, koji se bavio ovim slučajem, izjavio je za nezavisne ruske novine "Novi list“ da su forenzičari već bili na mestu navodnog samoubistva pre nego što su stigli službenici bezbednosti "Gasporoma“. Tulokov je radio u "Gaspromu“ deset godina.
IVAN PEČORIN
Ivan Pečorin bio je direktor Vazduhoplovne ruske korporacije za razvoj Dalekog istoka i Arktika (KRDV). Bio je odgovoran za razvoj i komercijalnu eksploataciju prirodnih resursa Rusije na njenim arktičkim teritorijama. Kako mnogi navode, Ivan je bio blizak sa Putinom.
Vest o smrti 39-godišnjeg Ivana saopštena je 12. septembra. Kako navode regionalni izveštaji, Pečorin se 10. septembra utopio u blizini rta Ignatif u Vladivostoku, a njegovo telo pronađeno je u blizini sela Obalovo. U izveštajima se navodi da je bio na svojoj jahti, kada je iznenada skliznuo sa nje. Navodno je popio malo više.
IGOR NOSOV
Generalni direktor Vazduhoplovne ruske korporacije za razvoj Dalekog istoka i Arktika (KRDV) Igor Nosov preminuo je 8. februara 2022. godine nakon moždanog udara. Mediji nisu pridavali previše značaja njegovoj smrti jer im se nije činilo kao da je "neobična“. Uprkos činjenici da je moždani udar u ranim četrdesetim veoma redak. Ipak, njegova smrt se našla na listi onih koje su se dogodile pod "neobičnim okolnostima“, jer je i izvršni direktor KRDV korporacije Ivan Pečorin neobjašnjivo pao sa svoje jahte i utopio se.
ALEKSANDAR SUBOTIN
Aleksandar Subotin bio je član Upravnog odbora kompanije "Lukoil“. Pronađen je mrtav 8. maja 2022. godine, u podrumu kuće u blizini Moskve.
Upravni odbor kompanije, uključujući i njenog predsednika Ravila Maganova, zauzeo je redak stav o ratu u Ukrajini od početka marta, kada je pozvao na "brzo okončanje oružanog sukoba“ pregovorima.
"Pozivajući na brzo okončanje oružanog sukoba, izražavamo našu iskrenu empatiju prema svim žrtvama koje su pogođene ovom tragedijom. Snažno podržavamo trajni prekid vatre i rešavanje problema ozbiljnim pregovorima i diplomatijom“, saopštenje je "Lukoila“, odnosno izjava odbora direktora.
RAVIL MAGANOV
Ravil Maganov bio je predsednik odbora kompanije "Lukoil“. Maganov je od 1993. godine radio u ovoj naftnoj kompaniji. Pronađen je mrtav 1. septembra. Pao je sa prozora Centralne kliničke bolnice u Moskvi. Uzroci njegovog pada još nisu otkriveni.
Dva izvora bliska Maganovu rekla su za Rojters da veruju da se on nikada ne bi ubio, a drugi izvori navode da je "Lukoilovo“ rukovodstvo uvereno da je Maganov počinio samoubistvo. Tvrdili su to uprkos tome što nije bilo dokumenata koja bi potkrepila to uverenje. U izjavi nakon Maganovljeve smrti kompanija je rekla da je vrhunski menadžer "preminuo nakon teške bolesti“, ali bolest nije navedena. Maganov je drugi zaposlenik "Lukoila“ koji je umro pod misterioznim okolnostima.
SERGEJ PROTOSENIJA
Sergej Protosenija bio je bivši zamenik predsednika odbora ruskog energetskog giganta "Novatek“. Telo ruskog oligarha pronađeno je sa telima njegove supruge i ćerke 19. aprila, u iznajmljenoj vili u Ljoret de Maru. Iako je porodica uglavnom živela u Francuskoj, u Španiju su otišli zbog odmora tokom Uskrsa. Odmor se pretvorio u najgori horor film. Katalonska policija pronašla je 55-godišnjeg milionera obešenog u bašti vile, dok su njegova supruga i ćerka pronađene u krevetima sa ubodnim ranama na telima. Sekira i nož pronađeni su u blizini Protosenijevog tela.
Moguća su dva scenarija. Prvi je da je Sergej ubio ženu i ćerku, a potom se obesio. Drugi je da je cela porodica ubijena.
VLADISLAV AVAJEV
Bivši potpredsednik Gasprombanke pronađen je mrtav 18. aprila u svom stanu u Univerzitetskoj aveniji u Moskvi, samo dan nakon što je Sergej Protosenija pronađen mrtav. Slučajevi njihove smrti gotovo su identični. U višemilionski vrednom stanu nije pronađeno samo telo Avajeva, već i tela njegove supruge i ćerke. Ovaj tragični prizor zatekao je njihov rođak, koji je došao da proveri da li je sve u redu jer danima nije uspeo da ih kontaktira. Stan je bio zaključan iznutra, a pištolj je bio u Avajevljevim rukama. Ovo je navelo istražitelje da posumnjaju u to da je Avajev pucao u svoju ženu i 13-godišnju ćerku pre nego što se ubio.
VASILIJ MELJNIKOV
Vasilij Meljnikov bio je generalni direktor i vlasnik "Medstorma“. Vest o njegovoj smrti objavljena je 24. februara. Njegovo telo, ali i beživotna tela njegove porodice, pronađena su u stanu u Nižnjem Novgorodu. Svi su preminuli od uboda nožem, koji je pronađen na mestu zločina. Dva dečaka pronađena su u dečjoj sobi, supruga u spavaćoj sobi, a Meljnikov u kupatilu sa presečenom arterijom. Istražitelji su zaključili da je Meljnikov pobio svoju porodicu, a zatim izvršio samoubistvo.
Komšije i rođaci ne veruju u ovu teoriju. Druga verzija je mogući sukob sa poslovnim partnerom, ali policija nije pronašla tragove borbe ili otpora u stanu. Meljnikovljeva kompanija pretrpela je ogromne gubitke zbog zapadnih sankcija.
MIHAIL VOTFORD
Mihail Votford bio je ruski tajkun ukrajinskog porekla. Postao je milijarder u naftnoj i gasnoj industriji nakon raspada Sovjetskog Saveza. Rođen je kao Mihail Tostošeja, ali nakon Putinovog uspona na vlast preselio se u Veliku Britaniju gde je i promenio ime. Tamo je investirao u nekretnine. Votforda je baštovan 28. februara pronašao obešenog u garaži svog doma, u Velikoj Britaniji. Britanska policija saopštila je da okolnosti njegove smrti nisu sumnjive – reč je o samoubistvu. To je bila prva neobična smrt 2022. godine, koja se dogodila van granica Rusije.
ANDREJ KRUKOVSKI
Andrej Krukovski bio je izvršni direktor skijališta "Krasnaja Poljana“ koje je u vlasništvu "Gasproma“. Krukovski je preminuo 1. maja, nakon pada sa litice tokom penjanja na tvrđavu Ačipsinkaja. Njegova smrt i nije toliko sumnjiva. Međutim, on je bio jedan od četvorice najboljih menadžera "Gasproma“ koji su neočekivano preminuli u periodu od januara do maja.
JURIJ VORONOV
Voronov je bio osnivač i izvršni direktor transportno-logističke firme "Astra Shipping“, koja ima profitabilne ugovore sa "Gaspromom“ na Arktiku. Ruski multimilioner pronađen je mrtav u bazenu svoje vile, u Lenjingradskoj oblasti. Preminuo je od rane uzrokovane vatrenim oružjem. Pucano mu je u glavu. Pištolj i čaura pronađeni su u bazenu, u blizini njegovog tela. Njegova supruga rekla je policiji da je on danima pre smrti često bio pijan jer je bio pod stresom zbog sukoba sa poslovnim parterima. Veruje se da je izgubio mnogo novca i zbog toga se njegova smrt vodi kao samoubistvo.
DEN RAPOPORT
Den Rapoport odrastao je u Hjustonu u Teksasu. U Rusiju se vratio nakon raspada Sovjetskog Saveza i stekao bogatstvo ulaganjem u rusku naftnu industriju. Ipak, 2012. godine, morao je da se vrati u Ameriku jer je bio žrtva Putinovog režima zbog podrške koju je pružao opoziciji. Den Rapoport je do svoje smrti ostao otvoreni kritičar Putina.
Od 2016. godine živeo je u Kijevu sa suprugom i detetom. Nakon početka rata njegova porodica preselila se u Dansku, a Rapoport je tokom leta otišao u Vašington. Njegovo beživotno telo pronađeno je 14. avgusta, na ulici ispred zgrade u kojoj je živeo. Prema izveštajima policije, preminuo je usled pada kroz prozor svog stana. Ruski mediji objavili su da je bio veoma uzrujan jer je udaljen od supruge, a da je svog psa pustio u park sa novcem i oproštajnom porukom. Njegova supruga negirala je to. Policija nije spominjala ni psa ni poruku.
VLADIMIR NIKOLAJEVIČ SUNGORKIN
Vladimir Sungorkin bio je glavni urednik ruskih novina "Komsomolskaja pravda“. Takođe, nosio je i titulu Putinovog "glavnog saveznika“.
Preminuo je 14. septembra tokom poslovnog putovanja. Kako je naveo njegov kolega Leonid Zaharov, koji je u tom trenutku bio sa njim, Vladimir se onesvestio samo nekoliko trenutaka nakon što je kolege pozvao na ručak. Lekar koji ga je pregledao ustanovio je da je verovatno doživeo moždani udar.
Vladimir Putin je 2020. godine ovaj list nazvao "legendarnim“ i rekao da je "u istoriji ruskih medija upisao sjajne i nezaboravne stranice“.
ANATOLIJ GERAŠČENKO
Anatolij Geraščenko bio je direktor na Moskovskom institutu za vazduhoplovstvo od 2007. do 2015. godine. Geraščenko je nastradao u nesreći, kako su pisali ruski mediji, 21. septembra kada je pao niz stepenice na institutu gde je radio kao profesor.
Naučnik je "pao sa velike visine“ i proglasili su ga mrtvim bolničari koji su stigli na lice mesta. Na institutu je pokrenuta istraga, međutim do odgovora da li je njegova smrt zaista bila nesrećan slučaj ili nešto mračnije nije se došlo.
PAVEL PČELJNIKOV
Nešto malo posle toga, 28. septembra, saznalo se za čudnu smrt Pavela Pčeljnikova (52), jednog od najviših menadžera "Ruskih železnica“, koji je bio na poziciji direktora komunikacija u kompaniji specijalizovanoj za transport tereta "Digital Logistics”. Njegovo telo otkriveno je na terasi stana u kome je živeo. Prema rezultatima preliminarnih pregleda, utvrđeno je da je Pčeljnikov izvršio samoubistvo. Razlozi za njegovo samoubistvo, doduše, nikada nisu otkriveni.
NIKOLAJ PETRUNJIN
Smrt koja je podigla ogromnu prašinu u Moskvi bila je smrt Nikolaja Petrunjina (46), multimilionera, jednog od izvršnih direktora u "Gaspromu“ i nekadašnjeg drugog čoveka ruske Dume. Zvanični uzrok njegove smrti koji su navele vlasti bio je kovid. Navodno, izvršni direktor "Gasproma“ bio je u komi nekoliko nedelja. Petrunjin je bio jedan od najvažnijih rukovodilaca energetskog giganta "Gasproma“. Bio je i potpredsednik prestižne Komisije za energetiku ruskog parlamenta. Petrunjin je važio za "gasnog vunderkinda“ Rusije, a u politiku je ušao nakon karijere pravljenja gasovoda u Sibiru.
NIKOLAJ MIŠENIGAN
Suosnivač kompanije za kriptovalute "MakerDAO“ Nikolaj Mišenigan (29) udavio se na plaži u Portoriku 28. oktobra, samo pola sata nakon što je tvitovao da se plaši da će ga obaveštajne službe ubiti. On je tog jutra napustio svoju kuću na plaži vrednu šest miliona dolara u luksuznoj oblasti Kondado u San Huanu, u Portoriku, i otišao u šetnju. Nešto posle devet sati ujutru, surfer na plaži Ašford otkrio je Mišeniganovo telo u talasima, na mestu za koje se smatra da ima veliku plimu da lokalni hoteli upozoravaju na opasnost pri plivanju u tom delu okeana.
VJAČESLAV TARAN
Poznati ruski finansijer Vjačeslav Taran bio je osnivač "Foreks kluba“ i "Liberteksa“. Poginuo je u misterioznoj helikopterskoj nesreći u Francuskoj 25. novembra 2022. Ruska ambasada u Parizu saopštila je da je mesto nesreće bilo Vilfranš-sur-Me. Vjačeslav je bio poznata ličnost u finansijskim krugovima u Monaku i na Kipru. Takođe je bio filantrop i suosnivač inicijative "Change One Life“ koja pomaže sirotištima i ustanovama za brigu o deci. Kijev je tvrdio da je Vjačeslav povezan sa ruskom spoljnom obaveštajnom službom i da je navodno odgovoran za pranje gotovine iz Rusije kriptooperacijama. Kijev je nakon njegove smrti kao mogući razlog naveo zataškavanje poslova koje je obavljao sa Kremljom.
GRIGORIJ KOČENOV
Grigorij Kočenov, 41-godišnji kreativni direktor "Agime“, velike ruske IT kompanije, pao je u smrt sa svog balkona u Nižnjem Novgorodu dok su policajci navodno vršili pretres njegovog stana. Prema nekim ruskim izvorima sa Telegrama, radilo se o pretresanju u vezi sa navodnom "pedofilijom“, međutim nije utvrđeno o čemu se zapravo radilo. Kočenov je otvorio vrata policiji i potpisao nalog za pretres, nakon čega je pao sa terase. Njegovo telo otkrile su komšije 7. decembra u blizini stambene zgrade u ulici Volodarski u Nižnjem Novgorodu. Istražni komitet nije želeo da razgovara sa "Agiminim“ pravnim timom o optužbama protiv Kočenova i da li je u njegovom stanu zaista izvršen pretres.
DMITRIJ ZELENOV
Ruski tajkun Dmitrij Zelenov preminuo je 9. decembra nakon što je pao niz stepenice dok je bio u poseti prijateljima na francuskoj rivijeri. Francuski list "Var Matin“ izvestio je da je Zelenov večerao sa prijateljima u Antibu kada mu je iznenada pozlilo, nakon čega je pao niz stepenice i zadobio teške povrede glave. Podlegao je povredama dok se lečio u bolnici "Paster“ u Nici.
Ovaj 50-godišnjak bio je bivši vlasnik ruske kompanije "Don-Stroj“, koja je izgradila 61-spratni toranj "Trijumf palate“ u Moskvi, jednu od najviših stambenih zgrada u Evropi. Pre nego što je kompanija pala pod kontrolu ruske državne banke VTB, nakon što je podlegla finansijskoj krizi 2008. godine, neto vrednost Zelenova procenjena je na 1,4 milijarde dolara, što ga je svrstalo na "Forbsovu“ listu ruskih milijardera.
PAVEL ANTOV I VLADIMIR BIDENOV
U drugoj polovini decembra usledila su dva incidenta u Indiji, kada su u luksuznom hotelu umrli bogati ruski političar koji je navodno kritikovao rat u Ukrajini i njegovog saputnik. Telo Pavela Antova (65) pronađeno je u 24. decembra u lokvi krvi ispred njegovog smeštaja u hotelu koji se nalazi u istočnoj državi Odiša, gde je bio na odmoru sa još trojicom ruskih državljana. Njegova smrt usledila je dva dana nakon što je drugi član ove grupe, Vladimir Bidenov, pronađen bez svesti nakon što je pretrpeo srčani udar u istom hotelu. Hitna pomoć pokušala je da ga reanimira, ali je on na kraju umro.
Antov je bio poznati ruski tajkun koji je osnovao fabriku za preradu mesa "Vladimir Standard“. "Forbs“ je 2019. godine procenio njegovo bogatstvo na oko 140 miliona dolara i stavio ga pri vrhu ruske liste bogatih poslanika i državnih službenika. Ruski mediji su u junu objavili vocap poruku pripisanu Antovu u kojoj se kaže da je raketno bombardovanje Ukrajine "terorizam“. Antov je na ruskoj društvenoj mreži VK demantovao da je on pisao tu poruku, insistirajući da podržava "specijalnu vojnu operaciju“ Rusije u Ukrajini.
ALEKSANDAR BUZAKOV
Istog dana kada je poginuo Antov, u Sankt Peterburgu je umro i Aleksandar Buzakov (66), šef brodogradilišta za proizvodnju ratnih brodova i podmornica za Ministarstvo odbrane Rusije. U brodogradnji su istakli da je Aleksandar Buzakov svoj život posvetio ruskoj floti. Samo dan pred smrt prisustvovao je ceremoniji isplovljavanja nove podmornice "Veliki Luki“. Ruska novinska agencija TASS javila je da je korporacija rekla da se njegova "prerana“ smrt dogodila "tragično“, ali nije naveden uzrok smrti niti bilo kakvi detalji o tome gde je umro.
ALEKSEJ MASLOV
Aleksej Maslov, bivši glavnokomandujući kopnenih snaga Rusije, preminuo je u moskovskoj vojnoj bolnici 25. decembra u 69. godini. Bio je zadužen za ruske kopnene snage od 2004. do 2008. godine. Takođe je bio predstavnik Moskve u NATO-u gde je radio kao zamenik Dmitrija Rogozina, zvaničnika za koga se kaže da je blizak Putinu, i žestoko je podržavao rusku invaziju na Ukrajinu. Nakon što se penzionisao 2011. godine, Maslov je radio kao međunarodni prodajni predstavnik u kompaniji "Uralvagonzavod“, koja je najveći svetski proizvođač borbenih tenkova. Detalji o uzroku njegove smrti nisu poznati.
MAGOMED ABDULAJEV
Bivši premijer Dagestana Magomed Abdulajev poginuo je u saobraćajnoj nesreći u Mahačkali dok je prelazio ulicu van obeleženog pešačkog prelaza. Abdulajev je inače bio blizak nekadašnjem ruskom predsedniku i premijeru Dmitriju Medvedevu, a bio je i vatreni pobornik rata u Ukrajini. Bio je premijer Dagestana od 2010 do 2013, nakon čega je došao na čelo Univerziteta u Dagestanu. Tamo je pokrenuta istraga protiv njega pod optužbom za zloupotrebu službenog položaja. Prema istražiteljima, zbog njegovih prekršaja na univerzitetu ukradeno je više od 20 miliona rubalja, namenjenih paušalnim isplatama studentima.
DMITRIJ PAVOČKA
Poslednja (za sada) u nizu misterioznih smrti ruskih oligarha dogodila se 26. januara, kada je Dmitrij Pavočka pronađen mrtav u svom stanu, nakon što je izbio požar na 17. spratu zgrade na Lenjingradskom prospektu u Moskvi. Prema prvim izveštajima, požar je nastao nakon što je Pavočka zaspao sa upaljenom cigaretom u ruci. Pavočka je bio bivši menadžer više velikih ruskih kompanija, uključujući "Suhoj“, "Menatep“, "Lukoil“, "Rusdragmet“ i "Roskosmos“.
Da li je ovo finalna verzija crne liste nastradalih ruskih oligarha? Rat u Ukrajini i dalje traje, prošlo je nešto manje od godinu dana od prvobitne invazije, a i dalje postoje Rusi koji se svemu ovome protive. Pitanje se samo da li su oni dovoljno značajni da "zasluže“ mesto na ovoj listi.