SERIJA NAPADA U FRANCUSKOJ: Poruke podrške, demonstranti pale Makronove portrete
Za svega nekoliko sati na teritoriji Francuske dogodila su se dva napada u kojima su ubijene najmanje tri osobe, a nekoliko je povređeno.
Prvi napad dogodio se u Nici, kod katedrale Notr Dam, u kome je napadač ubio najmanje tri osobe od kojih je jednoj ženi odsekao glavu. Prilikom policijske akcije uhapšen je muškarac za kog se sumnja da je počinio ubistva.
Islamic terrorist who attacked the inside Nice Catholic Church in FRANCE is now arrested. He beheaded one woman and killed 2 others and left several other injured. pic.twitter.com/9GRG0M3uSf
— AMIT MAJUMDAR (@kingslg) October 29, 2020
Gradonačelnik Nice Kristijan Estrosi naveo je na Tviteru da veruje da je reč o terorističkom napadu kao i da je napadač pre napada uzviknuo "Alahu Akbar".
"Što je mnogo, mnogo je", rekao je gradonačelnik i dodao da je vreme da Francuska definitivno "protera islamo-fašizam sa svoje teritorije".
Do drugog napada došlo je svega dva sata kasnije kada je u Francuskom gradu Avinjonu. Napadač je pretio policajcima koji su uzvratili vatrom, a od zadobijenih rana napadač je preminuo.
?Un homme armé d'un couteau tué par la police à Avignon, selon Europe 1
Il a crié «Allahu Akbar» tout en menaçant les fonctionnaires qui ont répliqué par des tirs. Touché par balles, l’homme est décédé.
Une enquête a été ouverte, a précisé la chaîne de télévision. pic.twitter.com/YbeIjyui8r
— Bee Digital (@BeeDigital5) October 29, 2020
Serija napada na teritoriji Francsuke preselila se u grad Džeda, provinciji Meka, gde je pripadnik obezbeđenja francuskog konzulata izboden.
Prema saopštenju koje je objavila francuska ambasada u Saudijskoj Arabiji, čuvar je odveden u bolnicu i njegov život nije u opasnosti, a napadač je uhapšen.
— La France en Arabie (@FranceinKSA) October 29, 2020
"Svim srcem uz Francusku"
Dešavanja u Francuskoj odjeknula su širom sveta, a poruke podrške uputili su mnogi evropski zvaničnici.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen osudila je brutalni napad koji se dogodio u Nici i poručila da je "svim srcem" uz Francusku.
"Cela Evropa je solidarna sa Francuskom. Ujedinjeni smo i odlučni u borbi protiv varavarizma i fanatizma", napisala je Fon der Lajen na Tviteru.
Je condamne l'attaque odieuse et brutale qui vient de se dérouler à Nice et suis de tout cœur avec la France. Mes pensées vont aux victimes de cet acte haineux.
L’Europe tout entière est solidaire avec la France. Nous restons unis et déterminés face à la barbarie et au fanatisme
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 29, 2020
Fon der Lajen je izrazila i saučešće žrtvama i porodicama ubijenih u atentatima u Francuskoj.
Zapanjen današnjim vestima iz Nice bio je i premijer Velike Britanije Boris Džonson, koji je na Tviteru napisao da Velika Britanija stoji uz Francusku.
"Naše misli su uz žrtve i njihove porodice, a Velika Britanija čvrsto stoji uz Francusku protiv terora i netolerancije", poručio je Džonson na francuskom jeziku.
Je suis sous le choc d’apprendre la nouvelle de l'attaque barbare au sein de la basilique Notre-Dame à Nice. Nos pensées vont aux victimes et à leurs familles, et le Royaume-Uni est aux côtés de la France pour lutter contre la terreur et l'intolérance.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) October 29, 2020
Napade koji su pogodili Francusku najoštrije je osudila i Turska. U saopštenju ministarstva spoljnih poslova navodi se da Turska oseća solidarnost sa francuskim narodom protiv nasilja i terorizma, prenosi CNN.
Saučešće je izjavila i Nemačka kancelarka Angela Merkel.
"Duboko sam potresena stravičnim ubistvima u crkvi u Nici", rekla je Merkelova. "Nemačka je solidarna sa narodom Francuske u ovim teškim časovima".
Kanzlerin #Merkel: „Ich bin tief erschüttert über die grausamen Morde in einer Kirche in #Nizza. Meine Gedanken sind bei den Angehörigen der Ermordeten und bei den Verletzten. Der französischen Nation gilt in diesen schweren Stunden Deutschlands Solidarität.“
— Steffen Seibert (@RegSprecher) October 29, 2020
Povodom aktuelnih dešavanja u Francuskoj oglasio se i šef diplomatije Evropske unije Žosep Borelj.
EPA-EFE/David Fernandez
"Zajedno smo u Evropi i svetu u borbi protiv mržnje i terora", napisao je na svom Tviter nalogu Borelj.
EPA-EFE/DIVYAKANT SOLANKI
Nezadovoljni Makronovom politikom
Posle napada islamista na Francuze u Nici, Avinjonu i Džedi, u Iraku, Palestini, Bangladešu, Somaliji i Pakistanu demonstranti su palili francuske zastave i Makronove portrete.
EPA-EFE/MURTAJA LATEEF
EPA-EFE/ABED AL HASHLAMOUN
Nekoliko desetina ljudi okupilo se i ispred francuske ambasade u Moskvi u znak protesta zbog nedavnih izjava o islamu francuskog predsednika Emanuela Makrona.
Pojedini učesnici poručilu su da su protiv nasilja, ali da nisu saglasni sa karikaturama koje se odnose na islam, kao i da se ne slažu sa nedavnim potezima francuskih vlasti. Učesnici su se brzo razišli, a na licu mesta bile su prisutne i jedinice policije.
EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER
Iako motivi napda nisu poznati, važno je istaći da oni dolaze usred pojačanih tenzija nakon nedavnog napada na francuskog profesora. Podsetimo, francuskog nastavnika ubio je 16. oktobra đak čečenskog porekla tako što mu je odsekao glavu zbog pokazivanja karikatura proroka Muhameda na času o slobodi izražavanja u gimnaziji u predgrađu Pariza.