Svet
01.01.2025. 13:10
Beta

ESA

Slovenija - punopravna članica Evropske svemirske agencije

svemir, astronaut
Izvor: Shutterstock / Vadim Sadovski

Slovenija je od danas punopravna članica Evropske svemirske agencije (ESA), međuvladine organizacije koja za cilj ima osiguranje i promovisanje saradnje između evropskih država na području istraživanja svemira u miroljubive svrhe.

Programi ove organizacije usmereni su na dobijanje informacija o Zemlji, njenom svemirskom okruženju, Sunčevom sistemu, kao i na razvoj satelitskih tehnologija i usluga, uz promovisanje evropske industrije. Agencija takođe blisko sarađuje sa svemirskim organizacijama van Evrope.

ESA je osnovana 1975. godine, a na samom početku bilo je 10 država članica. Ulaskom Slovenije ova organizacija sada ima 23 članice, od čega tri države van Evropske unije (Norveška, Švajcarska i Velika Britanija), dok je Kanada pridružena članica.

Slovenija sa ovom organizacijom sarađuje od 2009. godine, da bi sedam godina kasnije postala pridružena članica. Zahtev za punopravno članstvo Slovenija je podnela u novembru 2023. godine na samitu u Sevilji.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
moderate rain
15°C
18.04.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve