Gumci glasni i jasni
Šta su Džordž Kluni i Majkl Daglas poručili Bajdenu
Filmske zvezde Džordž Kluni i Majkl Daglas poručile su američkom predsedniku Džozefu Bajdenu da se povuče iz trke za reizbor.
Džordž Kluni, koji ceo život podržava Demokratsku stranku SAD, pridružio se pozivima partijskih kolega i javno priznao da Bajden treba da odustane od kandidature, učinivši to samo nekoliko sedmica pošto je bio zvezda donatorske večeri koja je za Bajdenovu kampanju skupila rekordnu sumu novca.
Kluni je u autorskom tekstu za Njujork tajms napisao da voli Bajdena, ali je ocenio da će demokrate izgubiti i predsedničku trku i svaku kontrolu nad Kongresom ako on ostane u trci za predsedničkog kandidata.
"Nije to samo moje mišljenje; to je mišljenje svakog senatora, pripadnika Kongresa i guvernera sa kojim sam imao privatne razgovore", napisao je Kluni, domaćin nekoliko krupnih donatorskih konferencija u Holivudu za razne svrhe, uključujući onu za Bajdena iz prošlog meseca.
Klunijeva argumentacija jeste da stranka treba da izabere novog kandidata za predsedničku trkku na svojoj konvenciji sledećeg meseca. Prema njegovim rečima, taj proces će biti "haotičan", ali će isto tako "probuditi" glasače u korist stranke.
Kluni je pomenuo potpredsednicu SAD Kamalu Haris, guvernera Merilenda Vesa Mura, guvernerku Mičigena Grečen Vitmer i guvernera Kalifornije Gevina Njusoma kao one čiji glas Amerika sada treba da čuje.
Veći deo članka Kluni je posvetio Bajdenovim godinama, ukazavši na razlike koje je uočio kod 81-godišnjeg predsednika na nedavnoj donatorskoj konferenciji u Los Anđelesu u odnosu na ono što je kod njega viđao u prošlosti.
"Poražavajuće je reći, ali Džo Bajden s kojim sam bio pre tri nedelje na donatorskoj večeri nije bio onaj opaki Džo Bajden iz 2010. godine. Nije čak bio ni Džo Bajden iz 2020. godine. Bio je to isti čovek kojeg smo svi videli u debati", napisao je Kluni.
Na donatorskoj večeri u Los Anđelesu su pored Klunija učestvovali i Džulija Roberts i Barbara Strejsend, i tom prilikom je za Bajdenovu kampanju skupljeno više od 30 miliona dolara kako bi se mobilisali glasači da ga podrže na izborima za koje mnogi smatraju da su među najbitnijim u američkoj istoriji.
I američki glumac i pristalica demokrata Majkl Daglas javno je izneo da Bajden treba da odustane od kandidature za reizbor.
Daglas je za ABC rekao da je duboko zabrinut jer smatra da demokrate neće pobediti u novembru sa Bajdenom kao kandidatom. Pre manje od tri meseca, Daglas je rekao da je Bajden sposoban da bude predsednik bez obzira na to što ima 81 godinu, ali je očigledno promenio mišljenje.
Bajden se već suočava sa povećanim pritiskom unutar svoje stranke da se povuče iz trke za reizbor za predsednika nakon što je doživeo debakl tokom televizijske debate sa republikanskim predsedničkim kandidatom Donaldom Trampom prošlog meseca.
Bajden je rekao da namerava da ostane u trci i u ponedeljak je ponovo odbacio pozive da odustane u pismu demokratama u Kongresu, pozivajući ih da se ujedine iza njegove kandidature.