Evropski sud pravde
"Fajzergejt" trese Fon der Lajenovu
Jedan od najboljih dokaza kako funkcioniše nezavisno sudstvo pružio nam je pre nekoliko dana Evropski sud pravde.
Naime, prema presudi ovog suda, a po tužbi "Njujork tajmsa“, Evropska komisija moraće da obezbedi prepisku predsednice Ursule fon der Lajen i izvršnog direktora farmaceutske kompanije "Fajzer“ Alberta Burla tokom pandemije virusa korona, kada su od te firme kupljene vakcine u vrednosti od milijardu evra.
"Njujork tajms“ podneo je tužbu nakon što je od Evropske komisije kojoj se i u vreme pandemije, kao i danas, na čelu nalazila Ursula fon der Lajen, pod izgovorom da je predsednica "evropske vlade“ nije sačuvala.
Prema mišljenju suda, Evropska komisija ne može samo da tvrdi da ne poseduje tražena dokumenta; već mora da pruži verodostojna objašnjenja koja omogućavaju i javnosti i sudu da shvate zašto se ti dokumenti ne mogu locirati.
Evropski sud pravde utvrdio je da je "Njujork tajms“ dostavio relevantne i dosledne dokaze koji ukazuju na postojanje tekstualnih poruka između predsednika Komisije i generalnog direktora kompanije "Fajzer“ u vezi sa nabavkom vakcina protiv kovida.
"Ovi ugovori bili su potpuno bez presedana“, rekao je zvaničnik Evropske unije uoči donošenja presude.
"Njujork tajms“ je otkrio postojanje poruka 2021. godine tokom intervjua sa Burlom, ali je, kada je tražen pristup porukama, naišao na prepreke. Evropska komisija tvrdila je da ne može da dostavi transkripte.
Nakon uzastopnih neuspešnih pokušaja da dobije poruke, "Njujork tajms“ je izneo stvar pred Evropski sud pravde u januaru 2023.
Tužbu su podneli list "Njujork tajms“ i njegova dopisnica Matina Stevis-Gridnef, navodeći kršenje pravila transparentnosti nakon što je Komisija odbila da im preda tekstualne poruke na zahtev, piše "Politiko“.
Novinarka je u aprilu 2021. otkrila da su Fon der Lajenova i izvršni direktor "Fajzera“ razmenjivali SMS poruke uoči sklapanja ugovora o nabavci vakcina.
Sledeće godine zatražila je sve tekstualne poruke koje su Fon der Lajenova i Burl razmenili između 1. januara 2021. i 11. maja 2022, a prema zakonskom pravu na pristup javnim dokumentima EU.
Odbijanje Komisije podstaklo ju je da iznese slučaj pred Evropski sud pravde, uz podršku lista u kojem radi.
Kako je objavio "Njujork tajms“, lični kontakt između Fon der Lajenove i izvršnog direktora "Fajzera“ bio je ključan za postizanje dogovora o kupovini vakcina u EU vrednoj više od milijardu evra na vrhuncu pandemije.
U proleće 2021. Komisija je u ime 27 država članica EU zaključila ugovor vredan do 35 milijardi evra ako se u potpunosti izvrši za 1,8 milijardi doza vakcina.
Sud je sada utvrdio da Komisija nije na adekvatan način razjasnila da li su tražene SMS poruke izbrisane i, ako jesu, da li je do brisanja došlo namerno ili automatski.
Evropska komisija sada ima dva meseca da uloži žalbu na odluku Suda pravde.
Kabinet evropskog javnog tužioca takođe trenutno istražuje kupovinu vakcina protiv virusa korona u EU.
U odvojenom slučaju, Opšti sud EU prošle godine je presudio da Komisija nije javnosti omogućila pristup kupoprodajnim ugovorima za vakcine protiv virusa korona.
Na saslušanju 15. novembra 2023. advokat „Njujork tajmsa“ Bondin Klostra optužila je Komisiju da je kršila načela dobre uprave i komunikacije, previđajući važnost ovih tekstualnih poruka.
S druge strane, Paolo Stankaneli, advokat Komisije, utvrdio je da razmenjene SMS poruke ni na koji način nisu bile deo pregovora o uslovima nabavke vakcina.
Priznao je postojanje poruka, ali i tvrdio da se pregovori o ugovoru nisu odvijali posredstvom SMS-a.
Službe Komisije, od kojih je 2022. zatraženo da pronađu te poruke, kontaktirale su kabinet Fon der Lajenove, iz kojeg je rečeno da ne mogu da ih pronađu.
Afera je izazvala kontroverze unutar institucija u Briselu, a u januaru 2022. Komisija je posredstvom portparola naznačila kako razmatra da ažurira svoju politiku o pristupu dokumentima, ali nije navela dodatne pojedinosti.