DAČIĆ U VAŠINGTONU: Na Kosovu su ugroženi svi elementi opstanka srpske zajednice
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je u Vašingtonu na Ministarskoj konferenciji o verskim slobodama da su pripadnici srpskog naroda, crkva i hrišćansko kulturno-istorijsko nasleđe na Kosovu i Metohiji - žrtve nacionalističke ideologije stvaranja homogenog etničkog, kulturnog i verskog prostora.
"Posebno od juna 1999. godine, ugroženi su gotovo svi elementi opstanka srpske zajednice - ljudi, materijalna i nematerijalna kulturna baština, crkve i manastiri, uz uništavanje i druge vidove devastacije verskih, kulturnih, istorijskih tragova slovenstva i pravoslavlja, uključujući verbalne i fizičke napade, pa i ubistva sveštenika Srpske pravoslavne crkve", naveo je Dačić.
Od četiri izuzetna verska objekta koja se nalaze na listi svetske baštine Uneska u opasnosti - Pećka patrijaršija, manastir Visoki Dečani, manastir Gračanica i Bogorodica Ljeviška, opstala su samo tri jer su bili pod punom fizičkom zaštitom NATO snaga u vreme organizovanih talasa etničkih pogroma, rekao je ministar.
"Stanje prava na veroispovest srpskog stanovništva u ovim okolnostima direktno zavisi od sredine u kojoj se verski objekat nalazi", kaže on.
Prvi potpredsednik @SerbianGov i ministar spoljnih poslova Ivica #Dačić ?? na Ministarskoj #konferencija o unapređenju verskih sloboda #IRFMinisterial (#Vašington ??) sa kolegama iz #Mađarska ??, #Slovačka ?? i #Jermenija ?? pic.twitter.com/GoIJ3gGTKD
— FA_Serbia ?? (@SRBDiplomacy) July 18, 2019
Kako je istakao, ta tragična situacija ima,nažalost, pored etničkih, i svoje sistemske uzroke.
"Mora se shvatiti da objekti SPC na KiM nisu muzeji, niti spomenici - oni su deo koncepta žive crkve, koja je uvek dostupna i na usluzi vernicima, hramom, sveštenstvom i monaštvom. Isto tako, posete raseljenog srpskog stanovništva svojim crkvama i manastirima ne smeju se smatrati hodočašćem. To nisu posete stranaca, već dolasci vernika da se pomole, da zapale sveće, da obiđu grobove svojih predaka i bližnjih", navodi Dačić.
Naveo je i da poslednji izveštaj Stejt Departmenta o religijskim slobodama na Kosovu potvrđuje kršenja prava vernika Srpske pravoslavne crkve.
"Zbog svega navedenog je za unapređenje verskih sloboda u pokrajini potrebno promeniti pristup i odustati od dvostrukih standarda, negiranja, minimiziranja i relativizovanja kontinuirane diskriminacije od strane većinske zajednice i njenih institucija, što bi trebalo da prate sistematski napori za oživotvorenje prava da Srbi na Kosovu i Metohiji slobodno i neometano ispovedaju svoju veru", kaže Dačić.
Na poziv @StateDept @SecPompeo, prvi potpredsednik @SerbianGov i ministar spoljnih poslova Ivica #Dačić predstavlja Republiku #Srbija ?? na Ministarskoj #konferencija o unapređenju verskih sloboda #IRFMinisterial, koja se održava u #Vašington ?? pic.twitter.com/oBYExww4sC
— FA_Serbia ?? (@SRBDiplomacy) July 18, 2019
On je u istakao snažnu potrebu za reafirmisanjem međunarodnih standarda u vezi sa verskim slobodama. Dačić je, u ime Srbije, izrazio solidarnost sa porukama protiv verski motivisane netrpeljivosti, netolerancije i diskriminacije po svim osnovama, uključujući versku opredeljenost, kao i poruku protiv nasilja i govora mržnje.
"Naša obaveza je da reagujemo na nepoštovanje verskih prava, ali moramo uvek imati u vidu kompleksnost svake pojedine situacije i svakom od pitanja pristupati pažljivo i odmereno, uvek vođeni premisom da je zajednički cilj postizanje najboljeg i održivog rešenja za ostvarenje ljudskih prava svake posebne verske grupe", istakao je Dačić.
Naveo je da je Srbija sekularna država koja prepoznaje sedam tradicionalnih verskih zajednica i u kojoj, prema odredbama Zakona o verskim slobodama, deluje 28 aktivnih verskih zajednica.
It was a pleasure to host FM Dacic of Serbia today. We agreed that the Dialogue with Kosovo needs to move forward as neither side benefits from the status quo. The time for both sides to act is now. pic.twitter.com/GIrWhAEDsO
— John Bolton (@AmbJohnBolton) July 18, 2019
Imajući u vidu da je najveći broj građana pravoslavne hrišćanske veroispovesti, želim da istaknem da je ova godina za Srpsku pravoslavnu crkvu od posebnog značaja, upravo zato što baš u njoj obeležava 800 godina svoje autokefalnosti, podsetio je on. Istakao je da je Srbija u punoj meri posvećena realizaciji slobode vere i uverenja u svim domenima života.
"Mi to činimo kroz pridržavanje duha i slova zakona, ali i kroz poštovanje svih međunarodnih normi i standarda u oblasti vera, smatrajući prava na slobodu vere i uverenja jednim od ključnih ljudskih prava. Ova prava odnose se kako na individualno i kolektivno ispoljavanje vere unutar samih crkava i verskih zajednica, tako i u odnosima sa drugim crkvama i verskim zajednicama i državnim organima", rekao je ministar.