Posebna sednica skupštine
Dodik nudi retke minerale za potvrdu Dejtona i samostalnost RS
Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik ponudio je partnerstvo Sjedinjenim Državama, Rusiji, Kini, Evropskoj uniji, Mađarskoj i Srbiji u vezi sa eksploatacijom retkih minerala, kojima je navodno bogata RS.
"Dajte nam slobodu, potvrdite nam već postojeći suverenitet, garantujte nam dejtonski ugovor, našu političku samostalnost i nezavisnost RS i mi smo vam partneri u ovom poslu. Dajte nam okvir koji poštuje dejtonsku strukturu, ustavne nadležnosti entiteta", rekao je Dodik, obraćajući se poslanicima na posebnoj sednici Narodne skupštine RS povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
Naveo je da su geološka istraživanja potvrdila da RS leži na ogromnim rezervama minerala, uključujući litijum, bor, stroncijum, natrijum i kalijum, ističići da su to strateški resursi, vredni stotine milijardi dolara.
Rekao je da se preko Kancelarije visokog predstavnika (OHR) želi ostvariti kontrola nad tim imovinom i strateškim resursima RS.
"Ovo je borba za kontrolu nad strateškim prirodnim resursima na evropskom kontinentu. Radi se o otimačini", ocenio je Dodik.
Optužio je visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita da djeluje kao "agent za nekretnine u interesu svojih mentora, koji bi za ništa dobili sve", pri čemu bi državni nivo vlasti bio instrumentalizovan za izvlačenja bogatstva iz RS.
"I to nije mir. To je očigledna prevara, bezočna eksproprijacija. A nijedan narod, nijedna demokratija to neće i ne bi prihvatili", naveo je Dodik.
Zaključio je da to (eksploataciju sirovina) treba učiniti "na ispravan način, a ne na Šmitov način".
Dodao je da predlaže strukturisan, vremenski ograničen, dijalog unutar BiH, da se potvrdi "da li BiH ima šansu ili ne".
"Dijalog koji se ne vodi dekretima već pozitivnim diplomatijama… RS je za kretanje ka EU, ali da RS bude uvažena. RS želi da bude vidljiva onoliko koliko nam je dao Ustav BiH, odnosno 82 odsto nadležnosti koje ne želi da da drugima", kazao je Dodik.
Dodikovom obraćanju u Narodnoj skupštini RS nisu prisustvovali poslanici opozicionih stranaka – Srpske demokratske stranke (SDS), Partije demokratskog progresa (PDP), Liste za pravdu i red i Narodnog fronta (NF).
O Dodikovom izlaganju nema rasprave, niti će se o njemu glasati.
Dodik je pozvao i na direktne razgovore sa Federacijom Bosne i Hercegovine (FBiH) o vraćanju na osnove Dejtonskog sporazuma.
"To ne znači secesiju, ne znači eskalaciju, ne znači odustajanje od mira. To znači povratak na sporazum koji je prevashodno doneo novi ustavno-pravni i politički poredak BiH, a time i mir".
Rekao je da njegov predlog znači "ponovno potvrđivanje da se zakoni moraju tumačiti onako kako su napisani, a ne onako kako bi neki želeli da jesu" i da "jasno, mirno i odlučno kažemo da ne smemo dozvoliti da se ustavni sporazum izvrće i pretvori u nešto što nikada nije ni trebalo da bude".
Dodik je pozvao da se država vrati na ustavne osnove i "nadogradi samo u meri u kojoj za to postoji saglasnost", da se "uvaži činjenica da mir nije moguće održati pritiskom, kažnjavanjem ili dekretima, već isključivo uzajamnim uvažavanjem i dogovorom".
Politička kriza u BiH, kazao je Dodik, može se rešiti tako što će visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit, koga je ponovo nazvao "lažnim visokim predstavnikom", poništiti odluke koje je nametnuo, posle čega bi RS poništila zakone, između ostalog i one kojima je zabranjeno delovanje dela pravosudnih institucija i Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) na teritoriji tog entiteta.
Rekao je da Ustav BiH može da se menja samo ako se o tome posebnim propisanim sporazumom usaglase entiteti, a ne političke stranke i ocenio da je Dejtonski sporazum funkcionisao sve dok da nisu počeli "nasilno i bez ovlašćenja da (ga) menjaju", dok se RS zalaže za doslovno tumačenje Dejtona..
Pitao je da li treba Ustav "tretirati kao'živ dokument' koji neizabrani zvaničnici mogu proizvoljno preinačavati?" i ocenio da je to "suština naše krize - ne nacionalizam, ne secesija, niti opstrukcija, već tumačenje".