Na sastanku svi poslanici
Izjave evroparlamentaraca nakon sastanka sa studentima koji su trčali do Brisela
Studenti koji su 16 dana trčali zemljama Evropske unije sastali su se danas u Briselu sa evroposlanicima.
Kako je ranije najavljeno, studenti su se u evropskom Prlamentu sastali sa više od 50 poslanika iz četiri političke grupacije: Evropska narodna partija, socijaldemokrate, liberali i zeleni koje i čine vladajuću koaliciju, na nivou Evropske unije.
Takođe, studenti su najavili i i sastanak sa predsednikom odbora za spoljnu politiku Davidom Mekalistarom, koji je u jednom od prošlih mandata u svom portfoliju imao direktno pitanje Srbije.
Pre nego što su ušli u zgradu Evropskog parlamenta, studenti su odali počast stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu. Oni su izuli patike u kojima su pretrčali gotovo 2.000 kilometara, na turi koju su nazvali "Od mog sela do Brisela", a uz njih polagali cveće i crne papire na kojima pišu godine rođenja i smrti svih žrtava tragedije.
"Mi ovde imamo određene razlike između sebe. Međutim, kada se radi o nekim osnovnim vrednostima, kao što je, recimo, borba protiv korupcije, vladavina prava i slično, tu smo uglavnom svi ujedinjeni i u tom smislu su studenti dobili podršku", rekla je Biljana Borzan evroposlanica iz redova socijaldemokrata. Ona je dodala da se nisu izjašnjavali o političkim stavovima, niti davali bilo kakve savete vezano za unutrašnje stvari u Srbiji.
"Ali su dali podršku, diveći se zapravo upornosti studenata, snazi, jedinstvenosti. Jer, sve je lako možda organizovati na kratko, međutim, na duge staze je teško održavati tu jednu odlučnost i želju za nekom boljom Srbijom", istakla je ona.
Gordan Bosanac ispred zelenih kazao je da je dobra vest da su na sastanku bili svi proevropski poslanici. "Koliko bih ja rekao, pet grupacija čak, što je jako važan signal. Iako radim u parlamentu, znam da nije uvek lako okupiti sve. Ali, znači da je interesovanje ovde veliko. Bili su jako direktna pitanja i vrlo iskreni odgovori od strane studenata. Mislim da se na neki način izgradilo poverenje i kao što sam rekao, mi smo ovde više njima na usluzi - da slušamo šta očekuju i kako možemo pomoći da se Srbija demokratizuje i da se stane na kraj korupciji", rekao je.
Komentarišući izjavu jednog studenta da su demokratske vrednosti njima preneli roditelji, Bosanac je rekao da to znači da "postoji sve vreme jedan paralelan sistem koji čuva vrednosti demokratije i ljudskih prava u Srbiji".
Dodao je da su studenti istakli i greške koje je Evropska unija napravila prema Srbiji, te da su vrlo oprezni kada o Uniji govore. "Mislim da su sad neki drugi prioriteti pred njima, a ne da raspravljamo o tome da li će ili neće biti u Evropskoj uniji", rekao je.
Lukas Furlas iz Odbora za stabilnost i pridruživanje rekao je da je došao da čuje od studenata više o njihovoj misiji i ciljevima. "Kao šef delegacije Evropskog parlamenta iz Srbije moram da budem upoznat sa aktuelnom situacijom u Srbiji. Bitno je da od njih čujem šta se dešava", naveo je.
Sastanku je prisustvovao i jedan poslanik Evropske narodne partije, stranke koja predvodi vladajuću koaliciju i čija je pridružena članica i Srpska napredna stranka.