U fokusu
Evo kada počinje štrajk na Medicinskom fakultetu u Beogradu
Zaposleni na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu najavili su da će štrajk na toj obrazovnoj ustanovi početi u ponedeljak, 5. maj, odnosno deset dana od dopisa koji su 25. aprila uputili Ministarstvu prosvete i resornom ministru Dejanu Vuku Stankoviću.
U Odluci o stupanju u štrajk, koja je objavljena na vebsajtu fakulteta, navodi se da će delimična obustava rada, koja podrazumeva i neodržavanje ispita, trajati do ispunjenja zahteva štrajkačkog odbora - odnosno donošenja odluke o prestanku štrajka (koja može biti rezultat sporazuma strana u sporu ili odluke većine zaposlenih).
Među zahtevima koji su navedeni u odluci o štrajku navode jesu ukidanje Uredbe o izmeni uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, kao i poništenje odredbe kojom se menja odnos udela nastavnog i naučnog rada univerzitetskih nastavnika, kao i da se Vlada Srbija "uzdrži od donošenja novih takvih uredbi bez prethodno pribavljene zakonom propisane saglasnosti organa univerziteta".
Predstavnici zaposlenih traže i da se obezbedi fizička zaštita studenata Medicinskog fakulteta i drugih fakulteta u Srbiji, kroz pozivanje na efikasno sankcionisanje lica koja su takve napade već učinili, kao i "uzdržavanje od pozivanja na otvoreno nasilje prema studentima, saradnicima i nastavnicima u državnim i privatnim medijima".
Dodatno, traže i da Ministarstvo prosvete prekine sa praksom vanrednih inspekcijskih nadzora i drugih vidova pritisaka na rukovodstvo Univerziteta, da se obezbedi fizička i radnopravna zaštita zaposlenih na svim fakultetima od fizičkih i verbalnih napada, da se preduzmu mere za sankcionisanje i sprečavanje inspirisanja nasilja kroz govor mržnje i pretnje krivičnim progonima u medijima, kao i ispunjenje ranije iznetih studentskih zahteva, "što bi omogućilo vraćanje studenata u pun nastavni proces, i obezbedi završetak školske 2024/25. godine za sve studente".
"Tokom trajanja štrajka neće biti organizovani drugi oblici nastave uživo (predavanja, vežbe, seminari, kolokvijumi i drugi predispitni oblici provere znanja) ni na jednom nivou nastave", navodi se u odluci.
Tokom trajanja štrajka, zaposleni na Medicinskom fakultetu će zajedno sa studentima učestvovati u odavanju pošte poginulima u Novom Sadu, svakoga dana u trajanju od 16 minuta, počevši od 11.52 časova, "izuzev ukoliko bi se time doveli u opasnost život ili zdravlje ljudi ili imovina većeg obima ili ukoliko bi usled toga nastupile druge teške posledice".
Shodno Uredbi o minimumu procesa rada fakulteta i univerziteta čiji je osnivač Republika Srbija, tokom trajanja štrajka održavaće se specijalistički ispiti i ispiti užih specijalizacija.
"Ispiti na ostalim nivoima nastave će biti organizovani u skladu sa ispunjenošću uslova za polaganje ispita u uslovima studentske blokade... Održavanje prijemnog ispita će biti organizovano shodno mogućnostima proisteklim iz prekida rada srednjoškolskih ustanova u Srbiji, radi sprečavanja preferencijalnog položaja kandidata koji srednju školu završavaju u drugim državama", dodaje se u odluci.
U dopisu koji je štrajkački odbor nekoliko dana po donošenju ove odluke takođe okačio na sajt fakulteta dodaje se da svaki zaposleni ima pravo u bilo kom trenutku da odluči da izađe iz štrajka, dostavljanjem obaveštenja (u slobodnoj formi) svom poslodavcu, tj. fakultetu.
"Krivičnim zakonikom Republike Srbije zabranjeno je svakome, a naročito poslodavcu ili odgovornom licu, da silom, pretnjom ili na drugi protivpravni način spreči ili ometa zaposlenog da učestvuje u štrajku ili na drugi način ostvaruje pravo na štrajk, za šta je predviđena kazna zatvora do dve godine. Takođe, samim Zakonom o štrajku predviđene su prekršajne (novčane) kazne za poslodavca (fakultet) ukoliko sprečava zaposlene da učestvuju u štrajku, ili upotrebi mere prinude radi okončanja štrajka", navodi štrajkački odbor.