Vesti
22.10.2024. 18:04
Beta

Zvanični podaci

Koliko prijava nasilja nad decom je stiglo na platformu "Čuvam te"

mladi, tuga, nasilje
Izvor: Shutterstock / New Africa

Od prošle godine putem Nacionalne platforme "Čuvam te" za prevenciju nasilja koje uključuje decu, evidentirane su 3.592 prijave a najveći broj situacija nasilja nastao je u ustanovama obrazovanja - 2.220, rečeno je u Beogradu na sednici skupštinskog Odbora za prava deteta.

Rezultate te platforme predstavio je direktor vladine Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović koji je na sednici odbora naveo da je vršnjačko nasilje zastupljeno u 2.165 evidentiranih prijava, što čini 60 odsto svih prijava nasilja koje uključuje decu.

"Platforma je za građane dostupna od 2021. godine kao jedinstveno i pouzdano mesto na kojem mogu da se informišu i nađu odgovore i savete za različite situacije na temu nasilja koje uključuje decu. Tada su u funkciju puštena dva segmenta i to informativni koji sadrži tekstove, video snimke, objašnjenja i savete po različitim temama u cilju prevencije nasilja i besplatne obuke za sve tri važne ciljne grupe – roditelje, prosvetne radnike i učenike", naveo je Jovanović.

Dodao je da je na platformi trenutno dostupno 20 obuka.

"Do sada je 636.384 korisnika posetilo platformu više od jednog puta, dok se na platformi za obuku registrovalo 118.351 jedinstvenih korisnika. Pokrenuto je 239.827, a završeno 212.159 obuka, što predstavlja 88,46 odsto kompletiranih obuka i na taj način govori o motivaciji korisnika ali i kvalitetu sadržaja samih obuka", naveo je direktor Kancelarije.

Najveći broj završenih obuka, po njegovim rečima, beleže zaposleni, nastavnici i vaspitači, sa 163.675 kompletiranih programa, zatim roditelji sa 26.123 i učenici sa 19.282.

Jovanović je naveo da je umreženo oko 2.700 entiteta, sve osnovne i srednje škole, kao i domovi učenika srednjih škola, centri za socijalni rad i službe socijalne zaštite, policijske stanice, zdravstvene ustanove, nadležne resorne inspekcije, osnovna i viša javna tužilaštva, nacionalni centar za bezbednost dece na internetu i ustanove socijalne zaštite za smeštaj dece i omladine i centri za porodični smeštaj i usvojenje.

"Svih sedam organa postupa po prijavama koje dolaze putem platforme, ali i na nju evidentiraju prijave koje nastaju u njihovim ustanovama i kroz platformu uključuju druge resore. Prvi put, na jednom mestu, sve nadležne institucije za svaki predmet imaju bazu svih prijava nasilja koje uključuju decu sa svim informacijama i izveštajima, informacije o statusu postupanja ustanova i institucija, kao i informacije o sprovedenim aktivnostima i donetim merama", dodao je Jovanović.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović kazao je da je Nacionalna dečja SOS linija za 18 godina postojanja primila skoro dva miliona poziva i obavila "desetine hiljada savetodavnih razgovora sa decom i mladima".

"Dostupna je 365 dana u godini, 24 sata dnevno. Značajan broj poziva se odnosi na nasilje, u najvećem broju vršnjačko, ali i porodično, digitalno. Ove usluge, veoma su značajne sa stanovišta prevencije nasilja, izdvajanja deteta iz porodica i reagovanja u kriznim situacijama", naveo je ministar.
 
Govoreći o poslednjem izveštaju Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu za 2022. godinu, ministar je rekao da je u centrima za socijalni rad zabeležen nastavak trenda porasta broja prijava nasilja nad decom, među kojima sa udelom od 44,6 odsto dominiraju prijave za emocionalno nasilje, dok je uslugu SOS telefona za žene sa iskustvom rodno zasnovanog nasilja koristila 121 devojčica, što je, po njegovim rečima, za 70,4 odsto više nego u 2018. godini.

 

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
heavy intensity rain
12°C
16.03.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve