Vesti
19.05.2025. 11:44
15:00
Beta

Profesorka koja štrajkuje

Advokatu nije dozvoljeno da poseti Mariju Vasić, oglasila se Evropska komisija

centralni zatvor, ATA
Izvor: ATAIMAGES / Antonio Ahel

Advokat Aleksandar S. Petrović izjavio je danas da nije dobio dozvolu Višeg suda u Novom Sadu da poseti Mariju Vasić koja se navodno nalazi u bolnici Centralnog zatvora u Beogradu.

Petrović je agenciji Beta kazao da je od Uprave za izvršenje krivičnih sankcija dobio obaveštenje da može da poseti profesorku Vasić u beogradskom zatvoru. 

"Uprava za izvršenje krivičnih sankcija me je obavestila da mogu da posetim Mariju u zatvoru i da se na licu mesta upoznam s njenim zdravstvenim stanjem. Međutim, poseta je nemoguća bez odobrenja Višeg suda u Novom Sadu. Sudu sam, kao Marijin branilac, podneo zvanični zahtev da mi odobri posetu Centralnom zatvoru u Beogradu, ali odgovor nisam dobio", rekao je Petrović. 

Sin pritvorenice iz Novog Sada profesorke Marije Vasić Milan Čanak izjavio je danas da već pet dana nema informacije o zdravstvenom stanju svoje majke. 

"Poslednje što znaju porodica i advokati je da je Marija u četvrtak prebačena iz Novog Sada u bolnicu Centralnog zatvora u Beogradu. Ne znamo u kakvom je zdravstvenom stanju i da li i dalje štrajkuje žeđu i glađu", rekao je Čanak agenciji Beta. 

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija nije odgovorila na pitanja agencije Beta: gde se trenutno nalazi Marija Vasić, u kakvom je zdravstvenom stanju i da li i dalje štrajkuje glađu i žeđu. 

Uprava je u saopštenju navela da je u četvrtak obavestila javnost da se pritvorena profesorka Vasić oseća dobro i da joj je u zatvorskoj bolnici u Beogradu uključena infuzija. 

Apelacioni i Viši sud u Novom Sadu danas su u zajedničkom saopštenju naveli da ne mogu da odlučuju o žalbama na pritvor aktivista Pokreta slobodnih građana (PSG) i organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV) zbog višednevne studentske i građanske blokade zgrade sudova u tom gradu.

"Obaveštavamo javnost da su navedeni sudovi i tužilaštva sprečeni da postupaju u predmetima iz svoje nadležnosti, pa tako i u svim hitnim i pritvorskim predmetima", naveli su u saopštenju.

Dodali su da žalbe koje branioci "najavljuju da su podneli elektronskim putem, nisu mogle biti primljene u sud".

"Elektronski podneta žalba se smatra primljenom u sudu, u momentu kada podnosilac žalbe primi potvrdu o prijemu. S obzirom na to da uprava suda usled blokade, nije mogla da potvrdi prijem elektronskog podneska, smatra se da elektronski podnesak nije poslat", naveli su ti sudovi.

Dodali su da sve dok traje blokada rada suda, svi građani su onemogućeni u ostvarivanju Ustavom i zakonima zagarantovanih prava, pa tako i "sva lica koja su lišena slobode".

"Sud može da odlučuje samo u predmetima u kojima se odlučuje po službenoj dužnosti, kao što su odluke o kontroli pritvora, dok je onemogućen rad u svim predmetima po inicijativi, žalbama ili podnescima stranaka u postupku. Selektivno odlučivanje, odnosno odlučivanje po žalbama samo u određenom predmetu, predstavljalo bi kršenje ustavnog prava na jednaku zaštitu prava pred sudovima", piše u saopštenju.

Apelovali su da se odmah omogući bezbedan i nesmetan ulazak u zgradu pravosudnih organa i rad svim sudijama, tužiocima, zaposlenima i strankama, kako bi sudovi i tužilaštva mogli da postupaju u predmetima.

Prema njihovim rečima, onemogućen je rad svih pravosudnih organa smeštenih u blokiranoj zgradi, a tu se nalaze Apelacioni, Viši, Osnovni i Privredni sud, Apelaciono, Više i Osnovno javno tužilaštvo

marija vasić, ata
Izvor: ATAIMAGES / Antonio Ahel

Evropska komisija saopštila je da je duboko zabrinuta zbog pogoršanja zdravstvenog stanja profesorke i aktivistkinje Marije Vasić, koja u pritvoru štrajkuje glađu i žeđu.

"Očekujemo da vlasti postupaju odgovorno i da joj obezbede adekvatnu medicinsku negu", navodi se u odgovoru portparola Evropske komisije za Radio Slobodna Evropa (RSE).

"Očekujemo da uslovi pritvora budu u skladu sa poštovanjem osnovnih prava, uključujući ljudsko dostojanstvo", naveli su iz Evropske komisije na pitanje kako gledaju na slučaj pritvora novosadskih aktivista i studenata, kao i na razvoj događaja nakon što je Marija Vasić stupila u štrajk.

"Očekujemo da se poštuju osnovna prava svih građana", dodaje se odgovoru.

Evropska komisija je navela i da pažljivo prati ovaj slučaj u kojem se, kao i u drugim slučajevima, mora obezbediti pravedan postupak. 

marija vasić, 19. 5. 2025.
Izvor: BETAPHOTO / DRAGAN GOJIC

Aktivistkinja Pokreta slobodnih građana (PSG) i profesorka u novosadskoj gimnaziji Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj" Marija Vasić stupila je u štrajk glađu i žeđu 13. maja, zbog odluke Višeg suda da joj po treći put produži pritvor do 30 dana.

Vasić je među šestoro novosadskih aktivista i studenata koji su pre dva meseca uhapšeni. Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Lazar Dinić, Lado Jovović, Davor Stefanović i Marija Vasić uhapšeni su 14. marta, dan pre masovnog protesta u Beogradu, pod optužbom da su pripremali delo protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
light rain
18°C
19.05.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve