STOKIĆ: Covid-19 ostavlja ozbiljne promene na bubrezima
Direktorka KC Vojvodine Edita Stokić kazala je danas da Covid-19 osim promena na plućima izaziva promene i na drugim organima, među kojima je akutna bubrežna insuficijencija.
Ona je na konferenciji za medije rekla da se u KC Vojvodina leče pacijenti sa teškom kliničkom slikom, kod kojih je uocena akutna bubrežna insuficijencija.
Povezane vesti - U Srbiji 295 novoobolelih, na respiratorima 132 pacijenta
"Prema podacima iz Kine gde se akutno bubrežna insuficijencija javlja od 0,5 do 29 odsto kod obolelih pacijenata, a studija iz SAD je pokazala da je taj broj do 37 odsto", navela je Stokić.
Ona je naglasila da ukoliko pacijent dospe u jedinicu intenzivne nege akutno zapaljenje bubrežne funkcije može da se javi čak u od 78 do 90 odsto.
Povezane vesti - Od koje korone bolujemo?
Naglašava da je zbog toga lečenje kovid pacijenata multidisciplinarno.
Stokić je navela da je u Ginekološko-akušerskoj klinici KCV u poslednja 24 sata rođeno 35 beba, od toga 24 dečaka i 11 devojčica.