Vesti
15.02.2025. 21:55
16.02.2025. 00:43
RTS

Sretenje 2025.

Završen skup u Kragujevcu, novo okupljanje u Nišu 1. marta

protest, ATA
Izvor: ATAIMAGES / Elmedin Hajrovic

Skup "Sretnimo se na Sretenje" koji su studenti u blokadi organizovali u Kragujevcu, uz podršku mnogobrojnih građana iz cele Srbije, završen je nešto posle ponoći, najavom da će naredni biti organizovan u Nišu, u subotu prvog marta.

Okupljeni su na samom kraju petnaestominutnom ćutnjom odali poštu stradalima u nesreći na novosadskoj Železničkoj stanici.

Protest je trajao 15 sati zbog 15 poginulih pri padu nadstrešnice, a na skup su pešice došli studenti iz Novog Sada, Beograda, Niša, Kraljeva, Novog Pazara, Užica i Čačka.

Više desetina hiljada ljudi pridružilo se tokom dana studentima u centru Kragujevca, a za vreme trajanja protesta su bile blokirane sve ulice u širem centru grada.

Okupljeni su nosili transparente sa natpisima "Pumpaj!", "Osmeh se vratio u grad", "Hulja se ljuja", "Daj nam sunca", "Glavni projektanti bolje budućnosti", "SMAK sistema" i "Početak bune protiv dahija".

Studenti iz Novog Sada, Beograda, Niša, Čačka, Kraljeva, Novog Pazara i drugih gradova do Kragujevca su stigli u kolonama peške, biciklima, trčeći, kao i autobusima i automobilima.

Na bini u Lepeničkom bulevaru u Kragujevcu pročitano je studentsko pismo.

"Svi vi koji se osećate slobodnim i slobodumnim – dobrodošli. Pre svega bismo se mi sa Univerziteta u Kragujevcu zahvalili studentima drugih fakulteta na velikom trudu i zalaganju da dođu ovde u ovolikom broju. Sa nama su danas studenti i građani cele Srbije okupljeni oko iste ideje – ideje ozbiljnih promena koje počivaju na osnovnim vrednostima koje svi delimo", pročitao je student koji se obratio na protestu u Kragujevcu.
 

Pročitao je da studenti pozivaju institucije na što brže i transparentnije delovanje, kao i da jasno i nedvosmisleno traže ispunjenje zahteva od nadležnih institucija.

"Od novembra kada su počeli protesti prvo u Novom Sadu, a zatim u ostalim gradovima, nije došlo do ispunjenja niti jednog zahteva od strane nadležnih institucija. Znajte da se danas srećemo u znaku broja 15 – 15 sati, 15. (februara) za 15 žrtava", dodao je student.

Blokadni hor

Na glavnoj bini u Lepeničkom bulevaru u Kragujevcu je oko 17 časova počeo nastup "blokadnog hora", sastavljenog od više kragujevačkih horova.

Nastup su započeli intoniranjem himne Bože pravde, a nakon toga su izveli i himnu studenata Gaudeamus igiturVostani Serbije i druge pesme.

1
Izvor: ATAIMAGES / Elmedin Hajrovic

Blokada Lepeničkog bulevara u Kragujevcu, koja je počela u devet sati jutros, protiče bez incidenata, a vidljivo je prisustvo saobraćajnih policajaca u bočnim ulicama, javlja RTS.

Učesnici skupa istakli su brojne transparenate sa porukama "Dosta, dosta", "Neću revoluciju, hoću evoluciju", "Buna je u Kragujevcu", "Idemo u Kragujevac da spasimo svet, dajemo sada sve pobedićemo", "Odgovornost”, "Pumpaj", "Kragujevac uz studente", "Mi smo sa omladina strane"...

Duž bulevara postavljeni su šatori u kojima građani pripremaju hranu i piće za studente i goste.

1
Izvor: ATAIMAGES / Milos Tesic

Skup prate performansi, manifestacije socijalne solidarnosti i podrške, između ostalog medicinski punkt, kao i štandovi na kojima se prikuplja novca za decu obolelu od raka, za sport.

Počast žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu odata je postavljanjem 15 praznih stolica sa imenima stradalih pored reke Lepenice, nedaleko od Lepeničkog bulevara na kojem se održava petnaestočasovni protest “Sretnimo se na Sretenje”, u organizaciji studenata.

1
Izvor: ATAIMAGES / Milos Tesic

Na stolicama su zalepljeni crni papiri i ispisana imena žrtava, a ostavljene su i bele ruže.

Građani pored tih stolica ostavljaju sveće.

Ranije danas odata je pošta nastradalima petnaestominutnom tišinom.

Na kraju skupa najavljen je nov u Nišu, prvog marta.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
moderate rain
11°C
27.04.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve