Mentalno zdravlje
Depresija NA POSLU: Koji su simptomi i kako se nositi s tim
Ako se osećate depresivno dok radite, niste jedini. Tuga, anksioznost, gubitak motivacije, poteškoće sa koncentracijom i neobjašnjivi napadi plača su samo neki od simptoma depresije na poslu.
Iako možda rad sam po sebi ne izaziva depresivno stanje, poslovno okruženje može pogoršati simptome kod ljudi koji već pate od depresije, piše "Healthline".
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), negativno radno okruženje može dovesti do zabrinutosti za mentalno i fizičko zdravlje, izostajanja sa posla, loše produktivnosti i povećane upotrebe psihoaktivnih supstanci.
"Mental Health America" izveštava da se depresija svrstava među tri najveća problema na radnom mestu.
Kao i kod svakog drugog oboljenja, svest da problem postoji i rano otkrivanje bolesti su od presudne važnosti.
"Depresija je složeno stanje koje se manifestuje na različite načine, a mnogi faktori, koji nisu povezani sa poslom, su važni kada se neko bori sa depresijom na radnom mestu", smatra psihijatar Rašmi Parmar.
Simptomi depresije na poslu mogu biti:
- povlačenje u sebe i izolovanje od kolega;
- zanemarivanje lične higijene ili značajna promena u izgledu;
- kašnjenje na posao i propuštanje sastanaka;
- odugovlačenje, propuštanje rokova, umanjena produktivnost ili često pravljenje grešaka;
- ravnodušnost, zaboravnost i nezainteresovanost.
Situacije koje mogu doprineti depresiji na poslu su osećaj da vam je posao ugrožen, rad u toksičnom okruženju, prezaposleni ste ili nedovoljno plaćeni, doživljavate uznemiravanje ili diskriminaciju na radnom mestu, radite posao koji nije u skladu sa vašim ciljevima u karijeri, kao i loši ili nebezbedni uslovi rada.
Međutim, postoji mnogo toga što možete da uradite ako se osećate depresivno dok radite. Napravite više kratkih pauza u toku dana i izađite iz kancelarije, a čak i šetnja u zatvorenom prostoru će vam pomoći. Izdvojite desetak minuta za meditaciju i vežbe disanja. Iako zvuči banalno, gledanje smešnih videa vam takođe može popraviti raspoloženje.
Ponekad promena lokacije u kancelariji ili drugačija organizacija može da pomogne da se ublaže simptomi depresije.
Takođe, poslodavci i kolege igraju značajnu ulogu u borbi sa depresijom na radnom mestu.
“Važno je da rukovodioci šire svest i razbijaju predrasude u vezi sa poremećajem mentalnog zdravlja na radnom mestu. Osobe koje se bore sa depresijom treba podsticati da potraže pomoć kada je to potrebno“, objasnila je dr Parmar.