Bolje sprečiti...
Kada je operacija hemoroida neophodna i kako da je izbegnete
Hemoroidalna bolest, poznata i kao hemoroidi, predstavlja stanje koje pogađa venske strukture u predelu analnog kanala.
Radi se o proširenim, upaljenim ili otečenim venskim spletovima (hemoroidalnim pleksusima) koji usled toga mogu izazvati različite simptome, od blage nelagodnosti do pojave krvi prilikom pražnjenja, ispadanja hemoroidalnih čvorova van analnog kanala napolje ili u retkim slučajevima i bol.
Kako se leči hemoroidalna bolest?
Hemoroidalna bolest se u najvećem broju slučajeva leči konzervativno, promenom životnih navika u smislu ishrane, unosa dovoljne količine vode u toku dana, fizičkom aktivnošću ali i upotrebom različitih lekova obično na biljnoj bazi uz lokalne preparate u obliku krema i masti.
Hirurško lečenje hemoroida postaje neophodno kada konzervativni tretmani, poput promene ishrane, upotrebe vlakana, lokalnih preparata ili drugih neinvazivnih metoda, ne daju zadovoljavajuće rezultate, a simptomi značajno utiču na kvalitet života pacijenta.
Hirurško lečenje se preporučuje kod pacijenata sa trećim stepenom hemoroidalne bolesti koji ne reaguju na konzervativnu terapiju. To su pacijenti sa upornim tegobama koje ih onemogućavaju u obavljanju svakodnevnih obaveza, čime utiču na sam kvalitet života pacijenta. Kod pacijenata sa četvrtim stepenom hemoroidalne bolesti hirurgija je jedini način lečenja.
Koje su glavne metode hirurškog lečenja hemoroida?
Glavne metode hirurškog lečenja hemoroida uključuju sledeće:
- Otvorena i zatvorena hemoroidektomija
Ovo su klasične hirurške procedure kojima se potpuno uklanjaju oboljeli hemoroidalni čvorovi. Izvode se pod opštom ili regionalnom anestezijom, a uključuje eksciziju (isecanje) hemoroidalnog tkiva. Uspešnost procedura je visoka i ide do 98% što je glavna prednost ovih procedura. Postoperativna bol može biti značajna ali se dobro kontroliše analgeticima, a oporavak traje nekoliko nedelja.
- Transanalna hemoroidalna dearterializacija (THD) i ligiranje hemoroidalnih arterija (HAL)
Minimalno invazivne hirurške tehnike kojima se, uz pomoć Doppler-a, pronalaze i podvezuju arterije koje snabdevaju hemoroide krvlju. Može se kombinovati sa mukopeksijom (fiksiranjem prolabiranog hemoroidalnog čvora). Ove tehnike su pogodne za hemoroide drugog i trećeg stepena koji ne reaguju na konzervativne vidove lečenja.
Prednosti ovih tehnika su manja invazivnost, smanjen bol i brži oporavak u odnosu na klasičnu hemoroidektomiju, međutim mogu imati veću stopu recidiva u poređenju sa potpunim uklanjanjem hemoroida.
- Laser hemoroidoplastika
Laser hemoroidoplastika je savremena, minimalno invazivna hirurška tehnika kojom se koristi laserska energija za tretman hemoroida. Laser precizno deluje na hemoroidalno tkivo, izazivajući destrukciju krvnih sudova koji sačinjavaju hemoroidalni čvor, čime se smanjuje njihov volumen i eliminišu simptomi.
Postupak se izvodi u opštoj ili regionalnoj anesteziji. Pogodna je za hemoroide drugog i trećeg stepena, kod pacijenata sa krvarenjem ili blagim prolapsom. Prednosti ove tehnike su minimalna bol nakon procedure, brži oporavak u poređenju sa klasičnom hemoroidektomijom, manji rizik od krvarenja i oštećenja okolnog tkiva zahvaljujući preciznosti lasera.
Može biti manje efikasna kod veoma velikih ili tromboziranih hemoroida, a dugoročni rezultati zavise od veštine hirurga i pravilne primene tehnike. Takođe, oprema za laser može povećati troškove same procedure.
Pored ovih procedura postoji još i staplerska hemoroidopeksija (Longova procedura), koja je zbog komplikacija u vidu rektalnog krvarenja u velikom broju centara napuštena, mada se u pojedinim centrima još uvek izvodi.
Svaka od ovih metoda ima svoje prednosti i ograničenja, a izbor zavisi od kliničke prezentacije pacijenta, stepena hemoroida, prisustva komplikacija i opšteg zdravstvenog stanja.
"Klasična hemoroidektomija ostaje "zlatni standard" za teške slučajeve, dok se novije tehnike poput laser hemoroidoplastike sve više koristi zbog manje invazivnosti i bržeg oporavka. Važno je da proktolog u odnosu na stanje kod pacijenta odabere najprikladniju metodu nakon detaljne procene”, objašnjava dr Zagorac.
Kako se pacijent priprema za operaciju hemoroida?
Priprema pacijenta za hiruršku intervenciju hemoroida zavisi od vrste procedure, opšteg zdravstvenog stanja pacijenta i preporuka hirurga.
Pre operacije, pacijent prolazi detaljan pregled kod proktologa i po potrebi treba da uradi dodatne dijagnostičke testove (npr. kolonoskopiju) kako bi se isključila druga oboljenja poput upalnih bolesti creva ili tumora.
Pacijent treba da informiše lekara o svim lekovima koje uzima, alergijama, hroničnim bolestima (npr. dijabetes, hipertenzija) i eventualnim problemima sa zgrušavanjem krvi. Ako pacijent koristi lekove koji utiču na zgrušavanje krvi (npr. aspirin, varfarin, klopidogrel), hirurg može zatražiti privremeno prekidanje uzimanja (obično 5-7 dana pre operacije) uz konsultaciju sa kardiologom ili internistom i prevođenje pacijenta na lekove koji bi bili zamena za njihovu standard terapiju, a koji ne smetaju za izvođenje hirurške procedure.
Priprema creva za operativnu procedure može se postići upotrebom laksativa i klistira dan pre operacije i u dogovoru sa hirurgom. Neophodno je da lekar objasni procedure koju će izvesti, potencijalne rizike i očekivani oporavak kako bi pacijent bio informisan i smanjio strah ili anksioznost od samog postupka. Posle dobijanja uputstava, ključno je da pacijent striktno prati preporuke hirurga kako bi se smanjili rizici od komplikacija (npr. infekcija, krvarenje) i osigurao što brži oporavak. Ako ima bilo kakvih nedoumica, pacijent treba da ih razjasni sa svojim lekarom pre dana operacije
Šta pacijent može očekivati odmah nakon operacije hemoroida?
Ono što pacijent može očekivati odmah nakon operacije hemoroida, kao i da li će moći da ide kući istog dana ili je potreban bolnički boravak, zavisi od vrste procedure, opšteg zdravstvenog stanja pacijenta i eventualnih komplikacija.
Nakon buđenja iz anestezije, pacijent može osetiti bol ili pritisak u analnoj regiji. Intenzitet bola zavisi od procedure: hemoroidektomija obično izaziva jači bol, dok minimalno invazivne metode (npr. laser hemoroidoplastika) izazivaju blažu nelagodnost.
Blago krvarenje ili curenje iz analnog područja je uobičajeno, posebno u prvim satima ili danima nakon operacije. Nakon spinalne anestezije, može doći do privremenih poteškoća sa mokrenjem zbog uticaja anestetika na nerve. U retkim slučajevima, može biti potreban kateter, ali to obično prolazi za nekoliko sati.
Anestezija i sam postupak mogu izazvati osećaj pospanosti, slabosti ili blage mučnine, što je normalna reakcija i prolazi u roku od nekoliko sati. Prva stolica nakon operacije može biti bolna ili izazvati strah kod pacijenta, ali obično se dešava tek nakon 1-2 dana.
Lekari često preporučuju laksative ili omekšivače stolice da olakšaju ovaj proces. Ono što je vrlo bitno, jeste da pacijent posle operacije svaki dan treba da ima stolicu. Pacijenti posle operacije hemoroida obično ostaje u bolnici 24h. U zapadnoevropskim bolnicama često pacijente kod kojih je učinjena operacija hemoroida otpuštaju isti dan nakon operacije, ali to ima utemeljenje u ekonomskim faktorima odnosno ceni koštanja dana u bolnici što nikako ne treba da bude faktor koji odlučuje dužinu boravka nakon operacije hemoroida.
Potencijalne komplikacije upravo mogu nastati izostankom praćenja pacijenta unutar 24h od operativne procedure. Nakon operacije ključno je da pacijent prati uputstva hirurga i odmah javi ako primeti neobične simptome (npr. jako krvarenje, temperature, groznicu ili nemogućnost mokrenja). Oporavak počinje odmah, ali puno vraćanje normalnim aktivnostima zavisi od vrste procedure i individualnog odgovora organizma.
Period oporavka nakon hirurške intervencije hemoroida zavisi od vrste procedure, opšteg zdravlja pacijenta i poštovanja postoperativnih uputstava.
Kod klasične hemoroidektomije oporavak traje između 2-6 nedelja, dok kod minimalno invazivnih procedura taj period traje od 1-3 nedelja. Uopšteno, većina pacijenata oseća značajno poboljšanje simptoma u roku od 1-2 nedelje, ali potpuno zarastanje tkiva i nestanak svih neprijatnosti može potrajati do 6 nedelja, posebno kod opsežnijih operacija.
"Hemoroidalna bolest je uobičajeno stanje koje može izazvati nelagodnost, ali uz pravovremeno lečenje i stručnu negu, većina ljudi može očekivati značajno poboljšanje kvaliteta života. Ako razmišljate o hirurškom lečenju hemoroida, važno je da se informišete i konsultujete sa proktologom kako biste razumeli kada je operacija neophodna, koje su dostupne metode i šta možete očekivati tokom oporavka. Svaka procedura ima svoje prednosti i izazove, ali uz dobru pripremu, poštovanje lekarskih saveta i zdrav životni stil, put ka oporavku može biti lakši nego što mislite. Ne odlažite posetu lekaru ako simptomi postanu uporni – vaše zdravlje zaslužuje pažnju!” , poručuje dr Zagorac.