Zdravlje
08.05.2023. 14:08
R.E.

VAŽNO

Kako poboljšati komunikaciju sa mladim osobama

mladi, razgovor
Izvor: Shutterstock

UNICEF podsajt za pomoć o podršu deci i roditeljima - Sve je OK, objavio je tekst o tome kako da na najbolji mogući način iskoristimo priliku za komunikaciju sa mladom osobom. Tekst prenosimo u celosti.

Povećajte svoju budnost – Iako vreme koje provodite sa mladom osobom verovatno nije podjednako dugo kao vreme koje je na raspolaganju njihovim roditeljima, i dalje imate dobru priliku da uočite značajne promene u ponašanju i ispoljenim emotivnim stanjima mlade osobe. Pažljivo posmatrajte, i, iako nije nužno da na sve što vidite odreagujete, zatražite od njih dodatne informacije ukoliko Vas ono što vidite brine. Rana prevencija problema počinje blagovremenim uočavanjem znakova da on može nastati.

Birajte vreme i mesto – Nije svaka situacija pogodna za razgovor sa mladom osobom, naročito kada su u pitanju osetljive teme, poput njihovog ponašanja, važnih odluka i osećanja. Za poverljiv razgovor najbolje je da budete sami na nekom bezbednom i za mladu osobu ugodnom mestu, kako njeni vršnjaci ne bi to mogli da iskoriste kao povod za diskriminisanje, ruganje ili neki drugi vid nasilja. 

Načuljite uši i otvorite um – Slušanje je prvi korak ka zadobijanju pažnje mlade osobe. Važno je da mlada osoba shvati da Vas zaista zanima to što Vam govori, i da nemate nameru da je osuđujete zbog toga. Čak iako se ne slažete u potpunosti sa onim što iznosi, pokušajte da joj to ne stavite do znanja odmah, već se potrudite da razumete njenu stranu, i da u skladu sa tim dodate svoje sugestije. Direktno suprotstavljanje samo će imati kontraefekat, i verovatno navesti mladu osobu na zaključak da je ni Vi ne možete adekvatno shvatiti. 

Tretirajte ih kao sebi ravne – Bez obzira na Vašu ulogu u njihovom životu, komunikacija će biti  značajno bolja ukoliko ne budete stalno isticali razliku u godinama, njihov nedostatak iskustva u poređenju s Vašim i položaj u kom se nalaze. Uvažite njihove stavove, uverenja, osećanja i probleme kao da se sa druge strane nalazi druga odrasla osoba.

Obratite pažnju na neverbalnu komunikaciju – Mladi ljudi upijaju sve, uključujući i sitne gestove i grimase kojih možda niste svesni. Vodite računa da Vaša neverbalna komunikacija (tj. „govor tela”) odaje utisak topline, razumevanja i podrške kako mladima ne biste delovali preteće i ugrožavajuće, i kako bi u Vašem prisustvu mogli da se osete sigurno. To možete postići redovnim klimanjem glavom, bez skretanja pogleda i uz blagi osmeh.

Ne umanjujte značaj problema – Oduprite se instinktu da okarakterišete probleme mladih kao trivijalne, prolazne i lako rešive. Ne zaboravite da oni još uvek razvijaju svoje veštine, te da ono što ih muči za njih zaista može delovati nepremostivo. Iskažite jasno razumevanje za ono kroz šta prolaze, a od koristi može biti da podelite i sopstveno slično iskustvo. 

Pitajte –O tvoreno ispitajte kakvu vrstu pomoći ili reakcije nastoje da dobiju od Vas i potrudite se da im to i pružite. Ukoliko ono što im je potrebno nadilazi Vaše sposobnosti, pomozite im da pronađu i stupe u kontakt sa osobom koja im to može obezbediti.

Podstaknite kreativnost –Jedna od važnih veština koja mladima može znatno olakšati život i podstaći samopouzdanje jeste kreativnost u situaciji rešavanja problema. Umesto da joj odmah „servirate” gotovo rešenje, podstaknite mladu osobu u toku razgovora da do njega sama dođe, dajući joj samo pojedine smernice kako biste je naveli do cilja ukoliko je to potrebno. 

Osigurajte poverenje –Mladim osobama je važno da znaju da mogu da imaju poverenja u Vas. Zato izbegavajte da ono što sa Vama podele širite dalje (sa drugim kolegama, roditeljima, njihovim vršnjacima itd.) bez njihovog znanja (sem ukoliko se u neposrednoj životnoj opasnosti ne nalaze oni ili neko drugi).

Zahvalite im se na razgovoru. Mladima često može predstavljati poseban izazov da sa nekim odraslim otvoreno razgovaraju. Zato je važno pohvaliti ili na neki drugi način nagraditi njihov napor da se na takav čin odvaže. To ne mora biti ništa komplikovano — dovoljno je da istaknete da zaista cenite to što su sa Vama podelili određene pojedinosti iz svog života, i da se nadate da ćete nastaviti da kvalitetno komunicirate i u budućnosti.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Korišćenje interneta i problemi sa mentalnim zdravljem dece
telefon, dete

Nova studija

05.05.2023. 02:50

Korišćenje interneta i problemi sa mentalnim zdravljem dece

Prekomerno koriščenje interneta može uticati na razvoj mozga kod dece u periodi adolescencije. Takođe, to može uzrokovati i poremećaj raspoloženja, otkriva nova studija.
Close
Vremenska prognoza
light rain
13°C
28.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve