Zaštićene od karcinoma
U potrazi za LEKOM PROTIV RAKA, možda mogu da nam pomognu KORNJAČE
Iako je tipično da kod velikih i dugovečnih životinja rizik od razvoja bolesti bude veći, čini se da kornjače tome prkose, a razlog za to može biti njihova snažna odbrana od ćelija koje izazivaju oštećenja i usporavaju metabolizam, što smanjuje celularni stres, otkrili su istraživači sa univerziteta u Notingemu i Birmingemu.
Zbog toga bi kornjače mogle da igraju ključnu ulogu u pronalaženju leka protiv raka, naveli su naučnici.
Do ovog otkrića je došlo tokom istraživanja o tome koje karakteristike sprečavaju da se kod kornjača razviju tumori. Pored snažne odbrane od ćelija koje izazivaju celularni stres, kornjače imaju jedinstvene gene koje ih štite od karcinoma, pokazala je studija.
Naučnici su analizirali medicinske podatke sa autopsija stotina kornjača, uključujuće neke iz zoo vrta Čester u Češiru i utvrdili da je samo jedan odsto ovih životinja bolovao od raka, što je mnogo manji broj nego kod sisara ili ptica.
Takođe su utvrdili da, i kada bi se tumori pojavili, oni se skoro nikada nisu širili, preneo je BBC.
Neke vrste kornjača žive i preko 100 godina, a džinovske vrste sa Galapagosa i Aldabre žive i više od 150 godina.
Istraživači su istakli da najnovija otkrića ukazuju koliko je važno zaštititi ugrožene vrste, jer biodiverzitet može da nas nauči mnogo toga o načinu na koji svet funkcioniše
“Fascinantne vrste kao što su džinovske kornjače možda su već rešile mnoge probleme sa kojima su ljudi suočeni, uključujući one vezane za starenje i kancer. Zbog toga je dvostruko važno da se zaštiti biodiverzitet”, naglasio je straživač Skot Glaberman.