Novi Zeland
E, to se zove borba protiv pušenja! Da se ugledamo i mi?
U nastojanju da iskoreni pušenje, Novi Zeland, koji već ima jedan od najmanjih procenata pušača u svetu, uveo je strogi zakon kojim se zabranjuje prodaja cigareta svima rođenima posle 1. januara 2009. godine tokom celog njihovog života.
Novozelandski zakon koji obuhvata i druge mere za suzbijanje pušenja mogao bi biti model za druge zemlje u svetu, pišu svetski mediji, a prenosi Radio slobodna Evropa (RSE).
Prema zakonu koji je parlament usvojio u utorak, 13. decembra, cigarete će na Novom Zelandu biti mnogo slabije, teže će moći da se kupe i biće trajno nedostupne svima koji su trenutno mlađi od 14 godina, ukazuje Agencija Frans pres (AFP).
Novi Zeland već zabranjuje prodaju duvanskih proizvoda mlađima od 18 godina, a od sledeće godine postepeno uvodi skoro potpunu zabranu pušenja, sa zabranom svima rođenima posle 2008. da ikada u svom životu kupe cigarete.
Onima koji su rođeni pre 2009. godine i dalje će biti dozvoljeno da kupuju cigarete. Međutim, zakonom se podiže starosna dob za pušenje svake godine i osmišljen je tako da skoro odmah smanji broj ljudi koji koriste duvanske proizvode.
Iako se već može pohvaliti jednom od najnižih stopa pušača među odraslima, Novi Zeland dalje pooštrava zakone protiv pušenja u okviru napora vlade da do 2025. godine zemlja bude "bez pušenja".
Novozelandski zakon koji, između ostalih mera, zabranjuje pušenje budućim generacijama jedan je od najstrožih u svetu, ističe Rojters. Samo Butan, koji je zabranio prodaju cigareta 2010. godine, ima strože zakone protiv pušenja.
Pored zabrane prodaje duvana svima rođenim posle 1. januara 2009. uz pretnju kazne od 150.000 novozelandskih dolara (90.000 evra), zakon će takođe smanjiti dozvoljenu količinu nikotina u duvanskim proizvodima za pušenje i smanjiti broj prodavnica koji mogu da prodaju duvan za 90 odsto.
Od sadašnjih 6.000 prodavnica koje imaju dozvolu za prodaju duvana do kraja 2023. trebalo bi da ostane najviše 600 njih.
Prema statističkim podacima objavljenim prošlog meseca, osam odsto odraslih Novozelanđana puši, u odnosu na 9,4 odsto prošle godine i 16 odsto pre deset godina.
Novi zakoni, međutim, neće ograničiti prodaju elektronskih cigareta čija je upotreba u porastu na Novom Zelandu – 8,3 odsto odraslih je koristilo elektronske cigarete u odnosu na 6,2 odsto prošle godine i manje od jedan odsto pre šest godina.
Zakon nije naišao na podršku svih partija, ukazuje časopis Tajm.
U parlamentu je usvojen sa 76 glasova "za" i 43 "protiv". Zakon su podržale levo orijentisane stranke, uključujući vladajuću Laburističku partiju. Članovi desno orijentisanih opozicionih partija su bili protiv.
Libertarijanska stranka ACT, koja je bila protiv zakona, saopštila je da će mnoge male prodavnice biti ugašene jer više neće moći da prodaju cigarete.
Zamenica lidera ACT-a Bruk van Velden rekla je da će zabrana na kraju stvoriti veliko crno tržište, ističući da zabrane nikada ne funkcionišu dok uvek donose neplanirane posledice.
Novi novozelandski zakon koji dalje sprovodi plan za stvaranje zemlje bez pušenja, mogao bi da otvori put za slične mere u drugim delovima sveta, ocenjuje Vašington post.
Zakon na Novom Zelandu je usvojen dok druge zemlje razmatraju slične predloge za suzbijanje upotrebe duvana, ističe list i ukazuje da su Irska i Vels postavili slične ciljeve kako bi za deset godina bili bez duvanskog dima.
Danska je u martu predstavila predlog za zabranu prodaje duvana rođenima posle 2010. godine, ali su propisi Evropske unije sprečili sprovođenje zabrane.
Butan je doneo ozbiljnu zabranu duvanskih proizvoda 2010. godine, ali je tamo počelo da cveta crno tržište i vlada je privremeno ukinula zabranu tokom prve godine pandemije.
Strogi zakon usvojen je pošto je Novi Zeland godinama podizao namete na duvanske proizvode uz zdravstvena upozorenja na ambalažama. Ipak, podaci pokazuju da Novi Zeland bez drastičnijih mera ne bi uspeo u cilju da iskoreni pušenje, rekao je Nik Vilson, koji proučava kontrolu duvana na novozelandskom Univerzitetu Otago.
Vilson je rekao da bi nekoliko činilaca moglo da pomogne Novom Zelandu u sprovođenju zabrane pušenja: ta zemlja nema veliku domaću baza uzgoja duvana a, kao ostrvska država, može lakše da čuva svoje granice od nelegalnog uvoza.