Majke kao kraljice
Običaji posle POROĐAJA koji su NEZAMISLIVI kod nas
Svaka majka zna koliko je period posle porođaja naporan i pun izazova. Pored toga što se žena oseća iscrpljeno i još uvek trpi bolove, sada je tu još jedno malo biće koje zahteva negu. Situaciju dodatno otežavaju hormoni, zbog kojih majke često prelaze iz smeha u plač, i obrnuto.
Zamislite sledeću situaciju… Umorna majka stiže kući iz porodilišta. Dočekuju je članovi njene ili suprugove porodice, koji će je narednih mesec dana tretirati kao kraljicu.
Spremaće joj ukusne i hranljive obroke svakog dana. Ukoliko postoji nešto što majka ne bi trebalo da jede u ovom periodu, iz solidarnosti to neće jesti ni ostali. Čistiće kuću, ići u nabavku i u svakom trenutku biti majci na raspolaganju.
Otac se brine o bebi, presvlači pelene, donosi je na podoj ili hrani iz flašice. Jedini zadatak koji majka ima je da se odmara i oporavlja.
Zvuči neverovatno, zar ne? Međutim, u Južnoj Koreji ovo je sasvim uobičajena praksa.
"Sanhujori“ je kulturološki fenomen specifičan za Koreju i Tajvan. Podrazumeva postporođajnu negu koja uključuje zdravu hranu, umerenu fizičku aktivnost i zagrevanje tela. Termin je sastavljen od dve reči sanhu, što znači "posle porođaja“ i jori, što znači "oporavak“.
U prošlosti je porodica uvek brinula o majkama, a danas, u situacijama kada to nije moguće, na raspolaganju su im postporođajni centri. Žene koje ostanu kod kuće, a nemaju mogućnost da dobiju tretman "sanhujori“ od članova porodice, unajmljuju dadilje koje se bave isključivo ovim poslom i funkcionišu kao desna ruka majkama u najizazovnijem periodu života.
Smatra se da oko 75 odsto žena u Južnoj Koreji, posle porođaja provodi od jedne do četiri nedelje u nekom od specijalizovanih centara za postnatalnu negu. Osim u Koreji, ovakvi centri postoje i na Tajvanu, a sve više ovakvih ustanova se otvara i u Americi.
U Koreji veruju da je ova praksa od presudne važnosti za zdravlje žena i da, ako se ne sprovodi, to može da dovede do niskog krvnog pritiska, urinarne inkontinencije, upale zglobova, depresije…
Šta mislite o ovom običaju? Da li biste voleli da se praktikuje i u Srbiji? Pišite nam u komentarima…