Udruženje "Punim plućima"
Rak pluća može postati hronična bolest od koje se ne umire
U Srbiji, gotovo 7.000 ljudi godišnje oboli od raka pluća, a umre njih više od 5.000, saopštilo je danas zemunsko Udruženje za borbu protiv raka pluća "Punim plućima".
To udruženje je, povodom Svetskog dana borbe protiv raka pluća, 1. avgusta navelo da se u poslednjih nekoliko godina situacija "donekle promenila na bolje" uvođenjem inovativne terapije, koja je " dala nadu da bolest može da se drži pod kontrolom".
U saopštenju piše je ta terapija dostupna "samo određenom broju pacijenata" i da je trenutno dobija nešto više od 700 obolelih.
Udruženje je dodalo i da je "jedan od najvažnijih preduslova uspešnog lečenja rano otkrivanje raka pluća, što u Srbiji nije slučaj", jer se, kako je ukazalo, "kod više od 70 odsto pacijenata otkrije u poslednjem stadijumu kada su šanse za izlečenje gotovo iscrpljene".
Navelo je i da je "karcinom pluća podmukla bolest, jer u trenutku kada se osete prvi simptomi većina bolesnika je već u metastatskom stadijumu bolesti".
"Simptomi u početku mogu da budu vrlo nespecifični – kašalj koji duže traje i ne prolazi na primenu antibiotika, prolongirano febrilno stanje, malaksalost, gubitak apetita, bolovi u grudima".
Dodalo je i da "dodatni problem predstavlja činjenica da većinu bolesnika koji obole od karcinoma pluća, predstavljaju pušači koji su već navikli na kašalj i iskašljavanje" i to ih, kako je ukazalo, zavarava.