Zdravlje
12.02.2022. 19:10
Tanjug

Važno je

Svaka peta osoba ima seksualno prenosivu bolest

seks-orgazam.jpg

Neotuđivo je pravo žena da samostalno odlučuju o svom reproduktivnom zdravlju, rekla je predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović i dodala da se mora podizati svest o važnosti prevencije.

Povodom obeležavanja Dana svesnosti o seksualnom i reproduktivnom zdravlju ona je navela i da je jedno od najvažnijih pravo na telesni integritet.

"Poslednjih dana svedoci smo napada na jedno od najvažnijih prava, a to je pravo na odlučivanje o svom životu, zdravlju i pravu na telesni integritet. Danas kada se obeležava Dan svesnosti o seksualnom i reproduktivnom zdravlju treba podsetiti da je neotuđivo pravo žena da samostalno odlučuju o svom reproduktivnom zdravlju, da planiranje porodice mora da bude u skladu sa potrebama i žena i muškaraca, da kontracepcija mora biti dostupna svima i da se mora dizati svest o važnosti prevencije”, navodi se u pisanoj izjavi.

Prema dostupnim podacima u Srbiji su 2019. godine od raka grlića materice obolele 1044 žene, a 438 žena je umrlo od ove bolesti, a Srbija je peta zemlja u Evropi po stopi obolevanja od raka grlića materice.

"Posebno je važno pružiti dodatnu podršku ženama iz višestruko marginalizovanih grupa, jer ako znamo da svega 56 procenata Romkinja samostalno odlučuje o svom reproduktivnom zdravlju kao i da ženama sa invaliditetom često nisu dostupne zdravstvene usluge u oblasti zaštite reproduktivnog zdravlja onda je jasno da o ovom pitanju moramo da razmišljamo svakodnevno i da efikasno radimo na poboljšanju situacije", navela je ona.

Dan svesnosti o seksualnom i reproduktivnom zdravlju obeležava se 12. februara širom sveta kako bi se skrenula pažnja na važnost edukacije i prevencije i time samnjilo širenje polno prenosivih bolesti, ali upotrebe kontracepcije. Statistički podaci pokazuju da se više od milion slučajeva polno prenosivih bolesti registruje u svetu svakog dana i to najviše kod seksualno aktivnih osoba između 15 i 25 godina. Istovremeno, svaka peta osoba u tom dobu ima makar jednu od nekoliko najčešćih polno prenosivih bolesti.
 

Mihajlovićeva je poručila da napredak u ovoj oblasti postoji te da je rezultat zajedničkog delovanja svih aktera. Dodala je da se mora biti još odlučniji kada je u pitanju poboljšanje seksualnog i reproduktivnog zdravlja žena u Srbiji.

"Svako dovođenje u pitanje već dobijenih ženskih prava poput onog da samostalno odlučuje o svom telu je vraćanje unazad u zajedničkoj borbi za rodnu ravnopravnost“ zaključila je ona.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Napokon i homoseksualci u Grčkoj mogu da daju krv
krv

Ukinuta zabrana

11.01.2022. 00:44

Napokon i homoseksualci u Grčkoj mogu da daju krv

Muškarci koji su imali istopolne seksualne odnose sada mogu da daju krv u Grčkoj, nakon ukidanja decenijama stare zabrane.
Close
Vremenska prognoza
moderate rain
18°C
03.10.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

OI 2024

Vidi sve